Home / Aktualności / Dakar 2017

Dakar 2017

12 morderczych odcinków specjalnych

Ponad osiem miesięcy przed startem Rajdu Dakar 2017, w trakcie dwóch konferencji prasowych w Asunción w Paragwaju i w La Paz w Boliwii ogłoszono trasę przyszłorocznej edycji i miasta, które będą gościły uczestników. Kierowcy będą rywalizować na 12 odcinkach specjalnych, aby dotrzeć do mety 39. edycji w Buenos Aires 14 stycznia.

 

“Być może dzięki Dakarowi, ludzie na całym świecie przestaną wreszcie mylić Paragwaj z Urugwajem”, żartowała w kuluarach prezentacji w Asunción pani Marcela Bacigalupo, minister turystyki Paragwaju. Jej kolega w rządzie Victor Pecci, były tenisista, który dotarł do finału French Open, a obecnie minister sportu, był szczerze podekscytowany i podkreślał, że  “Dakar będzie bez wątpienia największą międzynarodową imprezą, jaką kiedykolwiek gościł kraj”. Ze sportowego punktu widzenia, najbardziej doświadczony kierowca z Paragwaju, Nelson Sanabria, czwarty w kategorii quadów w 2015 roku, nie może już doczekać się momentu chwały dla swojego kraju w styczniu przyszłego roku: „To spełnienie moich marzeń. Start rajdu w obecności moich fanów i moich najbliższych to będzie wielka chwila.”

 

Etap w Paragwaju będzie bez wątpienia wzruszającym momentem dla Sanabrii i jego rodaków, ale prawdziwa walka na trasie zacznie się, gdy rajd wjedzie na terytorium Boliwii. W obecności prezydenta kraju Evo Moralesa, dyrektor rajdu Etienne Lavigne powiedział, że “walka na dużych wysokościach stała się jednym z największych wyzwań, jakie stoją obecnie przed zawodnikami i mechanikami, którzy już w poprzednich latach doświadczyli trudów etapów w rejonie Uyuni”. Tym razem boliwijska część trasy zaprowadzi Dakar do La Paz, gdzie uczestnicy będą mieli dzień przerwy na wysokości  3 600 m! Skutków takich wysokości nie obawia się najlepszy motocyklista Boliwii Chavo Salvatierra, ani jego rodak startujący w kategorii quadów Walter Nosiglia, którzy nie ukrywają zadowolenia, że ich ojczyzna będzie gościć tak dużą część trasy rajdu. Evo Morales, entuzjasta Dakaru od pierwszej wizyty rajdu w Boliwii w 2013 roku podpisuje się pod dewizą Thierry Sabine’a: „Wyzwanie dla tych, którzy ruszają w drogę, marzenie dla tych, którzy zostają w domu.”

 

Dakar 2017: Etapy

02/01: Asunción (PAR) – Resistencia (ARG)

03/01: Resistencia – San Miguel de Tucuman (ARG)

04/01: San Miguel de Tucumán – San Salvador de Jujuy (ARG)

05/01: San Salvador de Jujuy – Tupiza (BOL)

06/01: Tupiza – Oruro (BOL)

07/01: Oruro – La Paz (BOL)

08/01: Dzień odpoczynku w La Paz (BOL)

09/01: La Paz – Uyuni (BOL)

10/01: Uyuni – Salta (ARG)

11/01: Salta – Chilecito (ARG)

12/01: Chilecito – San Juan (ARG)

13/01: San Juan – Río Cuarto (ARG)

14/01: Río Cuarto – Buenos Aires (ARG)

Check Also

Przewoźniku dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia na wykonywanie zawodu

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy …

Mega Darkmarket Site