Home / Aktualności / Kapsch dla Gliwic

Kapsch dla Gliwic

Miasto Gliwice oraz firma Kapsch Telematic Services podpisały  list intencyjny o współpracy na rzecz poprawy płynności ruchu na placach poboru opłat Autostradowej Obwodnicy Gliwic (AOG). Jednym z elementów podjętej współpracy jest specjalna, przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Gliwic, oferta na urządzenia pokładowe viaAUTO, które mogą zastąpić bilet zerowy, pobierany w ruchu lokalnym. viaAUTO pozwala zarówno na korzystanie z AOG, jak i całej pozostałej sieci państwowych odcinków autostrad A2 i A4.

Gliwice są jednym z lepiej skomunikowanych miast w Polsce dzięki lokalizacji na skrzyżowaniu autostrad A4 i A1. Niestety jest to również jeden z najbardziej zatłoczonych ciągów komunikacyjnych. W ostatnim tygodniu kwietnia operator systemu poboru opłat odnotował rekordową dobową liczbę transakcji – ponad
103 000 na całym odcinku A4. Tak wysokie natężenie ruchu sprawia, że na bramkach wjazdowych i zjazdowych z Autostradowej Obwodnicy Gliwic mogą tworzyć się zatory drogowe, uciążliwe zwłaszcza w okresach wakacyjnych i w trakcie świąt. Z myślą o swoich mieszkańcach Miasto Gliwice nawiązało współpracę z firmą Kapsch Telematic Services, by usprawnić przejazd bezpłatnym w ruchu lokalnym odcinkiem autostrady A4.

– Podpisanie listu intencyjnego to początek współpracy z Gliwicami. Naszym wspólnym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców Gliwic i całej aglomeracji. Mniejsze korki to oszczędność na paliwie i czasie, a także mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego – mówi Marek Cywiński, Dyrektor Zarządzający Kapsch Telematic Services.

Licząca około 20 kilometrów Autostradowa Obwodnica Gliwic została włączona do sieci dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL 1 czerwca 2012 r. Jednak ze względu na ogromne znaczenie tego odcinka dla ruchu lokalnego z obowiązku uiszczenia opłaty zwolnieni zostali podróżujący motocyklami oraz pojazdami samochodowymi (DMC < 3,5 tony) pomiędzy węzłami Kleszczów i Sośnica. W praktyce oznacza to,
że wjeżdżając na odcinek przy węźle Kleszczów, Ostropa, Bojków lub Sośnica, muszą oni pobrać tzw. „bilet zerowy”, który następnie oddają przy zjeździe.

Wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnego „biletu zerowego” jest usługa płatności elektronicznej za pomocą urządzenia viaAUTO. Kierujący pojazdami wyposażonymi w takie urządzenie nie tylko mają możliwość skorzystania z pasów szybkiej płatności elektronicznej, ale również mogą praktycznie bez zatrzymywania się przejechać przez place poboru opłat – szlabany otwierają się automatycznie – analogicznie jak to ma miejsce w przypadku przeznaczonych dla samochodów ciężarowych viaBOXów.

Jestem przekonany, że jeżeli uda nam się namówić mieszkańców Gliwic do zamiany „biletu zerowego”
na usługę viaAUTO, która w obrębie AOG działa jak swego rodzaju ”pilot do bramek”, korzystanie z autostrady stanie się po prostu szybsze i wygodniejsze”
– dodaje Marek Cywiński.

Bezpłatne urządzenia dla Gliwiczan dostępne będą w siedzibie Urzędu Miasta na specjalnie wyznaczonym stoisku promocyjnym. Do poprawnego działania viaAUTO na AOG wymagane jest jedynie minimalne doładowanie w wysokości 20 zł.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site