Home / Aktualności / Carrier Transicold na CO2
Sainsbury’s has become the first customer in the world to take delivery of Carrier Transicold’s prototype natural refrigerant trailer unit.

Carrier Transicold na CO2

Brytyjska sieć supermarketów Sainsbury’s została pierwszym na świecie użytkownikiem, który odebrał prototypową naczepę chłodniczą ze specjalnie opracowanym agregatem Carrier Transicold wykorzystującym naturalny czynnik. Otworzyła w ten sposób nowy rozdział w transporcie chłodniczym, gdyż dwutlenek węgla (CO2) zastosowany w roli czynnika chłodniczego w prototypowym, przeznaczonym do naczep agregacie ma potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (ang. GWP – Global Warming Potential) równy 1. Carrier Transicold, działając w Polsce jako Carrier Transicold Polska Sp. z o.o. wspiera transport ładunków w kontrolowanej temperaturze poprzez kompletną ofertę agregatów chłodniczych do pojazdów i kontenerów. Jest częścią UTC Building & Industrial Systems, która wchodzi w skład United Technologies Corp. (NYSE: UTX).
Jest to pierwszy z puli trzech pojazdów, jakie mają w tym roku uzupełnić flotę Sainsbury’s w ramach trzyletniego programu testów praktycznych. Stanowi rozwinięcie idei zastosowania w naczepie zmodyfikowanej wersji agregatu kontenerowego Carrier Transicold NaturaLINE™. Tak wyposażona naczepa była pierwszym pojazdem na świecie wykorzystującym czynnik naturalny, a jej próbna eksploatacja prowadzona przez Sainsbury’s zakończyły się sukcesem.
Najnowszy prototyp korzysta z zawansowanej technologii agregatów NaturaLINE zaadaptowanej do typowego agregatu naczepowego Vector. Zastosowano opatentowany napęd elektryczny E-Drive™, występujący w gamie Vectorów. Nowością jest wykorzystanie w obiegu zamkniętym dwutlenku węgla, oznakowanego jako czynnik R744.
„Dostawa pierwszej naczepy ze specjalnie opracowanym agregatem z czynnikiem naturalnym to kamień milowy w rozwoju drogowego transportu chłodniczego opartego o CO2,” powiedział David Appel, prezydent Carrier Transicold & Refrigeration Systems. „W naszej wizji pojazdy wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy zajmują kluczowe miejsce. Dziś, przy wsparciu jednego z naszych największych, europejskich klientów poczyniliśmy następny krok ku jej realizacji.”
CO2 jest bezpiecznym gazem, który nie niszczy warstwy ozonowej i ma GWP=1. Stanowi to o jego olbrzymiej przewadze nad wszystkimi pozostałymi czynnikami chłodniczymi. Jego GWP jest niższe również w odniesieniu do innych czynników pochodzenia naturalnego, takich jak propan czy amoniak.
„Jesteśmy podekscytowani bliską współpracą z Carrierem, firmą która wyszła z tym pomysłem,” dodał Gary King, menedżer projektu ze strony Sainsbury’s. „Siła prototypowej naczepy Carrier Transicold tkwi w całkowitym wyeliminowaniu F-gazów poprzez użycie czynnika naturalnego. Pomoże nam to osiągnąć ambitne cele w ochronie środowiska, a jednocześnie stanowi potężny skok w zrównoważonym rozwoju całego łańcucha chłodniczego.”
Sainsbury’s ma wiodącą pozycję w testach nowych produktów Carrier Transiclod w zwykłej, codziennej pracy przy dostawach sklepowych. Od momentu rozpoczęcia pierwszych prób z agregatem NaturaLINE w 2013 r., zainteresowanie stosowaniem naturalnych czynników chłodniczych w transporcie wzrosło.
Pionierskie trzy prototypowe naczepy, które właśnie rozpoczynają pracę w Sainsbury’s to 3-osiowe chłodnie o długości 13,6 m, wyprodukowane w Wielkiej Brytanii przez firmę Gray & Adams. Agregaty zostały zainstalowane przez zespół amerykańskich specjalistów z firmy Carrier Transicold, przy wsparciu techników z Carrier Transicold North West w Liverpoolu.

Check Also

20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY dla floty Pieter Smit Theater Rock Polska

W uroczystości przekazania zamówionych ciągników IVECO S-WAY, która miała miejsce w siedzibie firmy w Łodzi …

Mega Darkmarket Site