Home / Aktualności / Podpisanie umowy w Warszawie: Koncern Daimler AG zbuduje fabrykę silników w Jaworze

Podpisanie umowy w Warszawie: Koncern Daimler AG zbuduje fabrykę silników w Jaworze

 

  • Powstała nowa spółka Mercedes-Benz Manufacturing Polska (MBMP), którą pokieruje dr Andreas Schenkel
  • Daimler AG planuje zainwestować w nową fabrykę silników w Jaworze 500 mln euro.
  • Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw: „Rozszerzenie możliwości produkcji w Polsce oznacza bardziej międzynarodowy kierunek rozwoju sieci produkcji zespołów napędowych.”
  • Mateusz Morawiecki, wicepremier i Minister Rozwoju: „Decyzja biznesowa Daimlera świadczy o tym, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych.”

 

Warszawa- Koncern Daimler AG podjął ostateczną decyzję dotyczącą budowy fabryki silników w polskim Jaworze i podpisał z polskimi partnerami umowę o zakupie działki. Oficjalne ogłoszenie inwestycji odbyło się podczas spotkania Markusa Schäfera, członka zarządu Mercedes-Benz Cars ds. zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw, z Panią Premier Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i Ministrem Rozwoju w Warszawie. Silniki będą produkowane w ramach nowopowstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska (MBMP), na czele której stanął dr Andreas Schenkel.
„Rozszerzenie możliwości produkcji w Polsce oznacza, że nasza sieć fabryk zespołów napędowych nabiera coraz bardziej międzynarodowego charakteru. Pozwoli to podnieść elastyczność i wydajność naszej globalnej sieci produkcyjnej. Nową fabryką pokieruje dr Andreas Schenkel, który wspólnie z załogą i partnerami lokalnymi będzie konsekwentnie i z sukcesem realizował nasza strategię wzrostu”, wyjaśnia Markus Schäfer.
Daimler planuje zainwestować łącznie 500 mln euro w nowy zakład produkcji silników w Jaworze, położonym niecałe 70 km na zachód od Wrocławia.
„Decyzja biznesowa Daimlera świadczy o tym, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Branża motoryzacyjna staje się hubem innowacyjności polskiej gospodarki. Dzięki temu w Polsce powstają miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Premiujemy szczególnie inwestycje w projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług, które generują wartość dodaną dla polskiej gospodarki, a przez to zwiększają jej konkurencyjność.” – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.
Jawor będzie pierwszym zakładem produkcyjnym Mercedes-Benz Cars w Polsce. W nowoczesnej fabryce (high-tech) będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowa fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0” (Industry 4.0) i ma ambicję być benchmarkiem w sektorze produkcji silników.
„Wspieramy naszych inwestorów zagranicznych tworząc skoordynowany i profesjonalny system ich obsługi, i to na każdym etapie realizacji projektów. Stawiamy przy tym na aktywną rolę administracji i instytucji otoczenia biznesu, która zapewni nową jakość oferowanych przez nie usług.” – mówi Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce Daimlera planowane jest na rok 2019, prace budowlane mają się rozpocząć w 2017 r. „Budowa pierwszego zakładu produkcyjnego Mercedes-Benz Cars w Polsce i kierowanie tutaj produkcją silników stanowi niezwykle ciekawe wyzwanie. Bardzo się na to cieszę, podobnie jak na współpracę z przyszłymi współpracownikami i moimi kolegami z koncernu”, mówi dr Andreas Schenkel.
Dr Andreas Schenkel ukończył studia na kierunku budowa maszyn w Stuttgarcie i obronił pracę doktorską na uniwersytecie w Karlsruhe. Karierę w ówczesnej spółce DaimlerChrysler AG rozpoczął w roku 1996 jako praktykant w zakładach produkcji silników w Untertürkheim koło Stuttgartu. Potem pełnił różne funkcje kierownicze w dziale produkcji samochodów osobowych Mercedes-Benz, w tym szefa montażu tylnych osi oraz szefa działu centralnego zarzadzania systemu produkcji Mercedes-Benz Cars. Ostatnio dr Andreas Schenekel (49 lat) był odpowiedzialny za planowanie produkcji podwozi w fabryce w Untertürkheim.
 
Organizacja sieci produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars
 
Kooperację w zakresie produkcji zespołów napędowych do samochodów osobowych (Mercedes-Benz Cars) tworzy wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów, a za kierowanie nią odpowiada zakład wiodący w Untertürkheim. Tutaj produkowane są silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły. Zakład Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji najnowocześniejszych podzespołów i części oraz w produkcji silników. Zakład Mercedes-Benz w Hamburgu odpowiada za projektowanie i produkcję osi i ich elementów, kolumn kierowniczych, podzespołów układu wydechowego, elementów strukturalnych lekkich konstrukcji oraz podzespołów do napędów elektrycznych. Fabryka silników MDC Power w Kölleda w Turyngii należy w całości do Daimler AG i produkuje czterocylindrowe silniki do pojazdów Mercedes-Benz i Mercedes-AMG. Poza granicami Niemiec działa jeszcze kilka zakładów, zajmujących się produkcją podzespołów. Należy do nich m.in. Star Transmission, rumuńska spółka córka Daimlera, specjalizująca się w montażu skrzyń biegów oraz produkcji części i podzespołów. W Pekinie w Chinach produkuje się w ramach przedsiębiorstwa joint ventures BBAC silniki przeznaczone na lokalny rynek. Jako element strategicznej współpracy między firmą Daimler a koncernem Renault/Nissan, w amerykańskich zakładach w Decherd w stanie Tennessee budowane są czterocylindrowe silniki benzynowe do samochodów Mercedes-Benz.
 Mercedes-Benz Cars Operations
 
Mercedes-Benz Cars Operations odpowiada za produkcję samochodów osobowych w 28 fabrykach, tworzących elastyczną i wydajną sieć produkcyjną, zatrudniającą ok. 78 000 pracowników. Obejmuje ona takie funkcje centralne, jak planowanie, rozwój technologii, logistyka i zarządzanie jakością. W ubiegłym roku Mercedes-Benz Cars wyprodukowało ponad dwa miliony samochodów osobowych marek Mercedes-Benz i smart, co stanowi rekordową liczbę już po raz piąty z rzędu. Sieć zajmuje się pojazdami z przednim (samochody kompaktowe) i tylnym napędem (np. Klasa S, E i C) oraz samochodami sportowymi i typu SUV. Uzupełnia to kooperacja w zakresie produkcji zespołów napędowych (silniki, skrzynie biegów, osie, podzespoły). Elementem centralnym każdej kooperacji produkcyjnej jest zakład wiodący, stanowiący centrum kompetencyjne w zakresie wprowadzania nowych pojazdów, technologii i zarządzania jakością. W codziennej pracy główną wagę przykłada się do stałego doskonalenia i dalszego rozwoju nowoczesnych technologii produkcyjnych, umożliwiających wydajną, elastyczną i ekologiczną produkcję zaawansowanych technicznie pojazdów, oznaczających się przysłowiową jakością Mercedes-Benz. Najważniejszy element stanowią pracownicy i ich know-how. Ich pracę wspierają przygotowane ergonomicznie miejsca pracy oraz inteligentna automatyzacja. Poza własnymi zakładami produkcyjnymi, w ramach realizowanej strategii wzrostu, Mercedes-Benz stawia na współpracę z innymi podmiotami i korzysta z możliwości produkcyjnych podwykonawców.
Mercedes-Benz baut ein Motorenwerk im polnischen Jawor. Markus Schäfer, Mitglied des Bereichsvorstands Mercedes-Benz Cars, Produktion und Supply Chain Management, Beata Szydło, Ministerpräsidentin von Polen, und Mateusz Morawiecki, Stellvertretender Ministerpräsident Polens und Minister für wirtschaftliche Entwicklung, trafen sich zur offiziellen Bekanntgabe des Projekts in Warschau. ; Mercedes-Benz is to build an engine plant in Jawor, Poland. Markus Schäfer, Member of the Divisional Board of Mercedes-Benz Cars, Production and Supply Chain Management, Beata Szydło, Prime Minister of Poland, and Mateusz Morawiecki, Deputy Prime Minister of Poland and Minister for Economic Development, met in Warsaw for the official announcement of the site.;
Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw, Pani Premier Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju

Check Also

Mercedes-Benz eActros LongHaul wyróżniony

Mercedes-Benz eActros LongHaul zdobył nagrodę „2023 Truck Innovation Award”. To renomowane wyróżnienie przyznawane jest za …