Home / Aktualności / „The Iron Knight” i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

„The Iron Knight” i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

Skonstruowany przez Volvo Trucks „The Iron Knight” jest najszybszym samochodem ciężarowym świata – i to aż w dwóch kategoriach. Pobił rekordy prędkości ze startu zatrzymanego na odcinku 500 i 1000 metrów. Nie licząc silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, ten demon szybkości został zaprojektowany na nowo.Skonstruowany przez Volvo Trucks, a prowadzony przez Boije Ovebrinka, „The Iron Knight” jest obecnie oficjalnym posiadaczem rekordów prędkości na dystansie 500 i 1000 m. W czasie pracy nad tym pojazdem zespół specjalistów z Volvo Trucks odkrył innowacyjne sposoby łączenia technologii i wzornictwa.
– Projekt ten pokazuje, jak wielki potencjał posiada nasza skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch i że w pełni można na niej polegać nawet w ekstremalnych warunkach. Fakt, że rekordzista prędkości wykorzystuje identyczną skrzynię biegów, jaka jest stosowana w produkowanych seryjnie pojazdach Volvo FH, jest dla nas prawdziwym powodem do dumy – mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.
Osiągając prędkość średnią 169 km/h i czas 21,29 s, „The Iron Knight” pobił światowy rekord prędkości na odcinku 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Przy okazji pobił rekord również na odcinku 500 m, z wynikami odpowiednio: 131,29 km/h i 13,71 s. Próba bicia rekordu została przeprowadzona na zamkniętym torze testowym w północnej Szwecji. W czasie publikacji tej informacji rekordy przechodzą proces autoryzacji przez Międzynarodową Federację Samochodową, FIA, zarządzającą sportem samochodowym.
– Samochód ciężarowy o bezkonkurencyjnych osiągach jest rezultatem bliskiej współpracy specjalistów z kilku różnych działów Volvo Trucks. Z wyjątkiem układu napędowego Volvo Trucks, który jest sercem i duszą „The Iron Knight”, pojazd ten zbudowaliśmy ręcznie od podstaw. To, że się nam udało pobić nie jeden, lecz dwa rekordy, jest naprawdę niesamowite – mówi Olof Johansson, technik w Volvo Trucks.
Za kierownicą „The Iron Knight” usiadł Boije Ovebrink – kierowca z ponad 30-letnim doświadczeniem w wyścigach zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, który dotychczas pobił pięć rekordów prędkości, a w 1994 r. został mistrzem Europy w wyścigach FIA samochodów ciężarowych.
– Volvo Trucks „The Iron Knight” można scharakteryzować jednym słowem: doskonałość. Wspaniale jest na niego patrzeć, ponieważ jest piękny, a jednocześnie wystarczy wcisnąć pedał przyspieszenia, by ujawnił swoją niezrównaną potęgę. To trzeci samochód ciężarowy do bicia rekordów, jakim jeździłem i trudno mi sobie wyobrazić bardziej godnego następcę dla „The Wild Viking” i „Mean Green” – stwierdza Boije Ovebrink
Ogumienie Goodyeara dla „The Iron Knight” pomogło 4,5-tonowej ciężarówce o mocy 2400 KM uzyskać średnią prędkość 169.09 km/godz. w czasie 21,29 sekundy na dystansie ponad 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Ten wyjątkowy pojazd pobił również rekord na dystansie 500 metrów, rozpędzając się do 131.29 km/godz. w 13,71 sekund ze startu zatrzymanego. Warty podkreślenia jest również fakt, że w czasie prób ciężarówka Volvo Trucks osiągnęła maksymalną prędkość 276 km/godz.
Technologie zastosowane w oponach specjalnie skonstruowanych przez Goodyeara dla pojazdu podejmującego próbę bicia rekordu prędkości opierają się na doświadczeniach zdobytych przez markę w czasie wyścigów ciężarowych. Do produkcji wykorzystano standardowe osnowy najnowszej generacji, identyczne z wykorzystywanymi na co dzień w pojazdach użytkowych jeżdżących w całej Europie. Tym samym nowy rekord świata uzyskany na oponach ciężarowych Goodyear jest podkreśleniem wiodącej pozycji technologicznej marki w branży transportowej.
„Przy takiej mocy i momencie obrotowym zapewnienie 4,5-tonowej ciężarówce odpowiedniej trakcji przy prędkościach sięgających 280 km/godz. to prawdziwe wyzwanie dla ogumienia” – powiedział Laurent Colantonio, dyrektor ds. technologii opon użytkowych Goodyear w regionie EMEA. „Skonstruowanie produktu, który bije rekord świata prędkości, świadczy o naszej specjalizacji w stosowaniu zaawansowanych technologii i innowacji do produkcji wyjątkowych opon. Dotyczy to zarówno ogumienia dla The Iron Knight, jak i standardowych opon ciężarowych, które oferują najwyższe osiągi wszystkim klientom, pomagając jednocześnie ograniczać całkowite koszty użytkowania.”
Opony Goodyear 315/70R22.5 na oś kierowaną „The Iron Knight” powstały na bazie ogumienia wyścigowego Goodyear Truck Racing wykorzystywanego przez wszystkie pojazdy ciężarowe startujące w zawodach odbywających się w ramach Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych FIA. Opony na oś napędową w rozmiarze 495/45R22.5 są w stanie przenosić ogromny moment obrotowy wytwarzany przez pojazd opracowany przez Volvo Trucks. Ogumienie na obie osie powstaje w oparciu o standardowe osnowy ciężarowe marki, ze specjalnie opracowanymi mieszankami i wzorami bieżnika. Opona użyta do bicia rekordów posiada na ścianie bocznej specjalnie oznaczenie „Goodyear The Iron Knight”.

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site