Home / Aktualności / „The Iron Knight” i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

„The Iron Knight” i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

Skonstruowany przez Volvo Trucks „The Iron Knight” jest najszybszym samochodem ciężarowym świata – i to aż w dwóch kategoriach. Pobił rekordy prędkości ze startu zatrzymanego na odcinku 500 i 1000 metrów. Nie licząc silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, ten demon szybkości został zaprojektowany na nowo.Skonstruowany przez Volvo Trucks, a prowadzony przez Boije Ovebrinka, „The Iron Knight” jest obecnie oficjalnym posiadaczem rekordów prędkości na dystansie 500 i 1000 m. W czasie pracy nad tym pojazdem zespół specjalistów z Volvo Trucks odkrył innowacyjne sposoby łączenia technologii i wzornictwa.
– Projekt ten pokazuje, jak wielki potencjał posiada nasza skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch i że w pełni można na niej polegać nawet w ekstremalnych warunkach. Fakt, że rekordzista prędkości wykorzystuje identyczną skrzynię biegów, jaka jest stosowana w produkowanych seryjnie pojazdach Volvo FH, jest dla nas prawdziwym powodem do dumy – mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.
Osiągając prędkość średnią 169 km/h i czas 21,29 s, „The Iron Knight” pobił światowy rekord prędkości na odcinku 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Przy okazji pobił rekord również na odcinku 500 m, z wynikami odpowiednio: 131,29 km/h i 13,71 s. Próba bicia rekordu została przeprowadzona na zamkniętym torze testowym w północnej Szwecji. W czasie publikacji tej informacji rekordy przechodzą proces autoryzacji przez Międzynarodową Federację Samochodową, FIA, zarządzającą sportem samochodowym.
– Samochód ciężarowy o bezkonkurencyjnych osiągach jest rezultatem bliskiej współpracy specjalistów z kilku różnych działów Volvo Trucks. Z wyjątkiem układu napędowego Volvo Trucks, który jest sercem i duszą „The Iron Knight”, pojazd ten zbudowaliśmy ręcznie od podstaw. To, że się nam udało pobić nie jeden, lecz dwa rekordy, jest naprawdę niesamowite – mówi Olof Johansson, technik w Volvo Trucks.
Za kierownicą „The Iron Knight” usiadł Boije Ovebrink – kierowca z ponad 30-letnim doświadczeniem w wyścigach zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, który dotychczas pobił pięć rekordów prędkości, a w 1994 r. został mistrzem Europy w wyścigach FIA samochodów ciężarowych.
– Volvo Trucks „The Iron Knight” można scharakteryzować jednym słowem: doskonałość. Wspaniale jest na niego patrzeć, ponieważ jest piękny, a jednocześnie wystarczy wcisnąć pedał przyspieszenia, by ujawnił swoją niezrównaną potęgę. To trzeci samochód ciężarowy do bicia rekordów, jakim jeździłem i trudno mi sobie wyobrazić bardziej godnego następcę dla „The Wild Viking” i „Mean Green” – stwierdza Boije Ovebrink
Ogumienie Goodyeara dla „The Iron Knight” pomogło 4,5-tonowej ciężarówce o mocy 2400 KM uzyskać średnią prędkość 169.09 km/godz. w czasie 21,29 sekundy na dystansie ponad 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Ten wyjątkowy pojazd pobił również rekord na dystansie 500 metrów, rozpędzając się do 131.29 km/godz. w 13,71 sekund ze startu zatrzymanego. Warty podkreślenia jest również fakt, że w czasie prób ciężarówka Volvo Trucks osiągnęła maksymalną prędkość 276 km/godz.
Technologie zastosowane w oponach specjalnie skonstruowanych przez Goodyeara dla pojazdu podejmującego próbę bicia rekordu prędkości opierają się na doświadczeniach zdobytych przez markę w czasie wyścigów ciężarowych. Do produkcji wykorzystano standardowe osnowy najnowszej generacji, identyczne z wykorzystywanymi na co dzień w pojazdach użytkowych jeżdżących w całej Europie. Tym samym nowy rekord świata uzyskany na oponach ciężarowych Goodyear jest podkreśleniem wiodącej pozycji technologicznej marki w branży transportowej.
„Przy takiej mocy i momencie obrotowym zapewnienie 4,5-tonowej ciężarówce odpowiedniej trakcji przy prędkościach sięgających 280 km/godz. to prawdziwe wyzwanie dla ogumienia” – powiedział Laurent Colantonio, dyrektor ds. technologii opon użytkowych Goodyear w regionie EMEA. „Skonstruowanie produktu, który bije rekord świata prędkości, świadczy o naszej specjalizacji w stosowaniu zaawansowanych technologii i innowacji do produkcji wyjątkowych opon. Dotyczy to zarówno ogumienia dla The Iron Knight, jak i standardowych opon ciężarowych, które oferują najwyższe osiągi wszystkim klientom, pomagając jednocześnie ograniczać całkowite koszty użytkowania.”
Opony Goodyear 315/70R22.5 na oś kierowaną „The Iron Knight” powstały na bazie ogumienia wyścigowego Goodyear Truck Racing wykorzystywanego przez wszystkie pojazdy ciężarowe startujące w zawodach odbywających się w ramach Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych FIA. Opony na oś napędową w rozmiarze 495/45R22.5 są w stanie przenosić ogromny moment obrotowy wytwarzany przez pojazd opracowany przez Volvo Trucks. Ogumienie na obie osie powstaje w oparciu o standardowe osnowy ciężarowe marki, ze specjalnie opracowanymi mieszankami i wzorami bieżnika. Opona użyta do bicia rekordów posiada na ścianie bocznej specjalnie oznaczenie „Goodyear The Iron Knight”.

Check Also

Przewoźniku dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia na wykonywanie zawodu

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy …

Mega Darkmarket Site