Home / Aktualności / Kierowca graczem?

Kierowca graczem?

W pełni niezawodne, samojeżdżące samochody to niedaleka przyszłość. Prowadzi do niej jednak nie tylko stopniowa automatyzacja, pozwalająca uniknąć błędów technicznych, ale i zmieniające się prawo, dopuszczające autonomiczne systemy prowadzenia auta. Według ekspertów Continental w pośrednich etapach dążeń do całkowicie zautomatyzowanej jazdy, kluczową rolę powinny odgrywać gry o aktywizującym charakterze. Dlaczego?
Na trzecim, z pięciu planowanych poziomów automatyzacji, kierowca nie będzie już stale prowadził samochodu, jednak nadal będzie musiał nadzorować jego działanie oraz być w gotowości, aby w określonym czasie przejąć pełną kontrolę nad pojazdem. Na tym etapie granie w aucie może szczególnie podnieść poziom pobudzenia, świadomości sytuacji na drodze i koncentracji kierowcy na monitorowaniu systemu zautomatyzowanej jazdy. W rezultacie prawdopodobieństwo pomyślnego przejęcia prowadzenia pojazdu przez użytkownika wzrasta, a co za tym idzie wzrasta także poziom bezpieczeństwa. Aby podczas pracy systemu zautomatyzowanej jazdy, utrzymać uwagę oraz wysoki poziom koncentracji kierowcy, potrzebne są nieszablonowe, wręcz rewolucyjne rozwiązania. Producenci samochodów i dostawcy rozwiązań dla motoryzacji muszą wypracować nowe podejście do tematu autonomicznych samochodów. Dzięki współpracy z przedstawicielami branży gier, mogą stworzyć pojazdy zdolne nie tylko do samodzielnej jazdy, ale także do integracji systemu informacyjno-rozrywkowego, identyfikującego poziom czujności kierowcy. A możliwości zintegrowania gier z pojazdami jest co najmniej kilka. Już teraz mamy efektywne technologie, które mogą być wykorzystane w autach przyszłości np. hologramy, wyświetlacze przezierne czy rozszerzona rzeczywistość. Mogą one stanowić integralny element interfejsu człowiek-maszyna i odgrywać rolę ,,opiekuna”,
który towarzyszy kierowcy, kontroluje jego przytomność oraz informuje go o bieżących zmianach w trybie jazdy czy sytuacji panującej na drodze. Innym rozwiązaniem jest zamontowana we wnętrzu sieć czujników oraz kamer, dzięki którym system będzie mógł zbierać dane o stanie użytkownika i pobudzać go do aktywniejszego grania.
Według Continental największy wpływ na przyszły sukces niezawodnej, zautomatyzowanej jazdy będą miały nie tylko rozwój pojazdów przyszłości, ale i korzyść jaką będzie niosło korzystanie z tych technologicznych wynalazków. W obu przypadkach ogromnego znaczenia nabierają gry, które mają stanowić nie tyko źródło rozrywki, ale przede wszystkim inteligentne wsparcie ochrony pasażerów. Oznacza to, że tylko wtedy gdy kierowcy będą całkowicie skupiali uwagę na swoich pojazdach, będzie mogła mieć miejsce prawdziwa integracja człowieka z maszyną, której celem nadrzędnym jest poprawa bezpieczeństwa. Poziom złożoności zagadnień zautomatyzowanej jazdy oraz fakt, że poszczególne komponenty będą pochodziły od różnych podwykonawców oznacza, że samochody przyszłości mogą stać się jednym z najbardziej skomplikowanych systemów IT w naszym otoczeniu. I to dlatego Continental przy współpracy z Nanyang Politechnic Institute (Singapur) już teraz prowadzi badania nad wykorzystaniem gier w samochodach przyszłości.

Check Also

Przewoźniku dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia na wykonywanie zawodu

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy …

Mega Darkmarket Site