Home / Aktualności / Światowa premiera Orlaco

Światowa premiera Orlaco

 

Producenci samochodów ciężarowych nie muszą już wyposażać ich w lusterka. Orlaco jest pierwszą firmą, która uzyskała zatwierdzenie RDW dla systemu monitorowania zastępującego całkowicie oba lusterka dla klasy V i VI (przednie i krawężnikowe)  o nazwie CornerEye. Firma Orlaco oczekuje, że dzięki tej innowacji nastąpi zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i zmniejszenie ilości szkód w przemyśle transportowym.

Do tej pory systemy kamer i monitorów były dozwolone jedynie w przypadku samochodów ciężarowych wyposażonych w lusterka. CornerEye to pierwszy system, którego zastosowanie powoduje, że lusterka przednie i krawężnikowe w samochodach ciężarowych stają się zbędne od momentu zatwierdzenia jego elementów. RDW przetestował system zgodnie z wytycznymi R46 dla widzenia pośredniego i zatwierdził jego wykorzystanie. Obecnie użytkowane są pierwsze samochody ciężarowe, w których wdrożony został ten system.

System CornerEye składa się z kamery i monitora, przy czym oba te elementy zapewniają obraz w rozdzielczości HD (High Definition). Kamera z obiektywem szerokokątnym jest montowana po prawej stronie z przodu kabiny i zapewnia pole widzenia w zakresie 270 stopni. Monitor o przekątnej 10,1 cala jest zamontowany w kabinie po stronie pasażera i wyświetla obraz w czasie rzeczywistym. Pole widzenia kierowcy wykracza poza wymagany zakres (klasa V i klasa VI)!

Zalety CornerEye są liczne i zróżnicowane. Co najważniejsze, poprawie ulega bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kamery zapewniają lepszą widoczność i jakość obrazu niż zwykłe lusterka. Właściwa widoczność i jakoś obrazu są gwarantowane nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. w deszczu, mgle, śniegu i dużym nasłonecznieniu. Światłoczułe kamery zapewniają prawidłową widoczność w nocy, a wytrzymała obudowa (IP69K) skutecznie chroni urządzenie przed wodą i środkami chemicznymi. Dzięki tym parametrom technicznym znacznie zmniejsza się ryzyko wypadków, co z kolei prowadzi do obniżenia stawek ubezpieczeniowych i ograniczenia szkód następczych.

Kolejną istotną zaletę stanowi brak konieczności regulowania pozycji lusterek dla każdego kierowcy. Po zamontowaniu system znajduje się w odpowiednim położeniu dla każdego kierowcy. Orlaco oczekuje ponadto, że brak lusterek zmniejszy opór powietrza i tym samym przyczyni się do obniżenia zużycia paliwa.

W ramach wymogów RDW, system CornerEye otrzymał także certyfikat kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z wytycznymi R10 w tym zakresie. Innymi słowy, system nie jest wrażliwy na zakłócenia generowane przez inne urządzenia elektroniczne w samochodzie ciężarowym, takie jak radio, systemy nawigacyjne czy telefony komórkowe. Analogicznie, system CornerEye nie zakłóca pracy tych urządzeń.

Orlaco oferuje system CornerEye głównie producentom i sprzedawcom samochodów ciężarowych, ale systemy te są także odpowiednie do zastosowania w ciężkim sprzęcie (nadzór). Należy sprawdzić dokładnie umiejscowienie kamery i monitora, ponieważ może ono różnić się w zależności od typu samochodu ciężarowego. W związku z tym producenci samochodów ciężarowych, którzy chcieliby zamontować system CornerEye jako producenci oryginalnego wyposażenia, będą wspierani przez firmę Orlaco specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem.

 

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site