Home / Aktualności / Szwedzkie miasto Värnamo stawia na elektryczne autobusy hybrydowe Volvo
VOLVO BUSSAR

Szwedzkie miasto Värnamo stawia na elektryczne autobusy hybrydowe Volvo

Firma Volvo Buses otrzymała zamówienie na cztery elektryczne autobusy hybrydowe Volvo 7900 Electric Hybrid od miasta Värnamo, leżącego w południowej części Szwecji.  Dzięki temu, od jesieni 2017 roku cały transport publiczny tego małego miasta (zamieszkanego przez 19 tysięcy ludzi) będzie składał się z autobusów zelektryfikowanych, czyniąc Värnamo miastem wyjątkowym pośród wszystkich innych miast Szwecji.

„Fakt, że Värnamo zdecydowało się odegrać wiodącą rolę w stworzeniu systemu zrównoważonego transportu publicznego za sprawą naszych autobusów hybrydowych, jest wydarzeniem zarówno imponującym, jak i przynoszącym naszej firmie wiele satysfakcji. Autobusy zasilane elektrycznie są przyszłością zarówno dla dużych, jak i małych miast.” – mówi Martin Spjern, Kierownik ds. Obsługi Kluczowych Klientów w Skandynawii w Volvo Buses.

Elektryfikacja usług autobusowych w Värnamo sprawi, że transport publiczny stanie się bardziej atrakcyjny, przyczyni się do poprawy środowiska miejskiego redukując hałas, a także zanieczyszczenia powietrza. Tym samym, autobusy będą kursowały częściej, co przyczyni się do poprawy dostępności, zostanie też zbudowany nowy pas autobusowy. Celem jest czterokrotne zwiększenie liczby kursów w transporcie publicznym w ciągu trzech lat.

„Dzięki temu posunięciu, stawiamy kolejny krok w kierunku budowania atrakcyjnego miasta przyszłości, skupiając się na rozwoju i uwzględniając wzrost populacji w mieście (wzrost do 40.000 do 2035 roku).” – mówi Behnam Sharo, architekt miasta Värnamo.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji. Pokazuje ona, że możemy być w czołówce pod względem nowych technologii, mimo że nie jesteśmy jednym z trzech największych miast Szwecji.” – mówi Rune Backlund, regionalny polityk.

Elektryczny Autobus Hybrydowy Volvo 7900 pracuje cicho z wykorzystaniem energii elektrycznej i nie emituje żadnych spalin przez prawie 70 procent swojej trasy. Ładowanie baterii na stacji ładowania trwa od 3 do 4 minut z wykorzystaniem systemu znanego jako Opportunity Charging (system doładowań). W porównaniu z autobusami zasilanymi olejem napędowym, elektryczne autobusy hybrydowe zużywają około 60 procent mniej energii. Autobusy działające na terenie Värnamo będą zasilane odnawialną energią elektryczną oraz paliwem HVO, redukując emisję dwutlenku węgla o 90 procent.

Cztery elektryczne autobusy hybrydowe wraz ze stacją ładowania ABB zostaną dostarczone jako gotowe rozwiązanie, a firma Volvo będzie odpowiedzialna za konserwację autobusów i ich baterii przy stałym koszcie miesięcznym.

Program zelektryfikowania transportu publicznego miasta Värnamo jest efektem wspólnych wysiłków gminy Värnamo i dostawcy usług transportu publicznego dla hrabstwa – Jönköpings länstrafik. Operatorem transportu będzie firma Nettbuss.

Elektryczne autobusy hybrydowe oraz autobusy elektryczne Volvo są już używane w transporcie miast takich jak: Göteborg, Sztokholm, Hamburg, Luksemburg oraz Kurytyba.

Elektryczna hybryda Volvo 7900:

  • Nawet 70 % czasu pracy na silniku elektrycznym.
  • Cicha i bezemisyjna praca na silniku elektrycznym.
  • Zużycie energii niższe o 60 % 1 w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla.
  • Emisja dwutlenku węgla niższa o 75–90 % 1 w porównaniu z konwencjonalnymi autobusami z silnikiem diesla, w zależności od wykorzystywanego paliwa.
  • Wyposażone w silnik elektryczny, akumulatory oraz mały silnik diesla.
  • Ładowanie akumulatorów trwa około 3-4 minut.

 

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site