Home / Aktualności / System zasilania MEDCOM w technologii SiC

System zasilania MEDCOM w technologii SiC

MEDCOM rozpoczął pracę nad budową pierwszego na świecie „wielosystemowego układu napędowego i zasilania przeznaczonego do elektrycznych zespołów trakcyjnych z wykorzystaniem elementów półprzewodnikowych SiC”. Projekt otrzymał właśnie dofinansowanie z programu INNOTABOR realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Prace nad realizacją projektu nabierają tempa i zgodnie z przyjętym harmonogramem potrwają maksymalnie 3 lata. Produkt powinien być więc gotowy z końcem 2019 roku. Mniej więcej połowę tego czasu zajmą prace badawcze.

Efektem będzie powstanie pierwszego na świecie napędu i układu zasilania dla elektrycznych zespołów trakcyjnych w technologii SiC. Będzie to rozwiązanie wypracowane od podstaw przez polskich inżynierów, we współpracy z naukowcami pracującymi w polskich uczelniach wyższych. Dodatkowo, kluczowym aspektem powodzenia całego przedsięwzięcia jest również ścisła współpraca z naszym japońskim partnerem, czyli firmą Mitsubishi Electric, która dostarczy nam odpowiednie moduły SiC. Od pewnego czasu wspólnie z japońskimi inżynierami odpowiedzialnymi za projektowanie półprzewodników pracujemy nad dostosowaniem ich do naszych wymagań. To bardzo istotna część projektu, ponieważ do tej pory tego typu modułów po prostu nie ma na rynku – mówi Paweł Choduń, dyrektor finansowy MEDCOM.

Polski MEDCOM należy do nielicznych firm na świecie specjalizujących się w rozwiązaniach bazujących na SiC i propagujących tę technologię. Jak podkreśla Paweł Choduń – SiC to przede wszystkim znacznie tańsza w eksploatacji i bardziej energooszczędna kolej. Dzięki zastąpieniu powszechnie wykorzystywanych dziś półprzewodników krzemowych półprzewodnikami z węglika krzemu aż o 30% ograniczyć można masę i rozmiar urządzeń. Nowa technologia pozwala wydatnie zredukować poziom hałasu i poprawia parametry jezdne pojazdów.  – Dzięki modułom SiC możemy uzyskać parametry nieosiągalne dla tradycyjnych półprzewodników krzemowych, a węglik krzemu to technologia przyszłości i kolejny krok ewolucji technicznej w projektowaniu innowacyjnych urządzeń energoelektronicznych dla transportu publicznego – nie tylko dla kolei, ale także metra, tramwajów i autobusów elektrycznych. Chcemy, aby to właśnie polski przemysł i polskie firmy były w tej dziedzinie liderami – dodaje Paweł Choduń.

Dzięki realizowanemu przez MEDCOM projektowi w ciągu trzech lat powstanie sprawny, wydajny, wielosystemowy układ napędowy i zasilania przeznaczony do elektrycznych zespołów trakcyjnych produkowanych przez krajowych producentów, który będzie mógł stać się także polskim towarem eksportowym. Urządzenie będzie mogło bowiem pracować w różnych sieciach trakcyjnych i standardach napięciowych – przy napięciu 3000 V DC stosowanym w Polsce lub 25 kV 50 Hz, które jest standardem w takich krajach, jak chociażby Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, a także na Bałkanach. Wprowadzenie naszego produktu to szansa nie tylko na nowocześniejszą polską kolej, ale także na zwiększenie konkurencyjności polskich producentów, takich jak chociażby NEWAG czy PESA na rynkach zagranicznych. Co więcej, nie zamierzamy na tym poprzestać. Na bazie doświadczeń, które uda nam się zebrać przy tym projekcie, planujemy w przyszłości opracowanie kolejnych napędów i systemów zasilania przeznaczonych do pociągów wysokich prędkości – dodaje Paweł Choduń.

Całkowity koszt opracowania nowego napędu MEDCOM to ponad 6,6 mln zł. Kwota dofinansowania z projektu INNOTABOR wyniesie ponad 3,4 mln zł, a pozostała część będzie pochodzić ze środków własnych MEDCOM-u.

 

Check Also

Rusza realizacja drogi ekspresowej do granicy polsko-ukraińskiej

– Ministerstwo Infrastruktury informuje, że 28 listopada 2022 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad …

Mega Darkmarket Site