Home / Aktualności / DAF Trucks w testach zintegrowanych konwojów

DAF Trucks w testach zintegrowanych konwojów

DAF Trucks weźmie udział w dwuletnich testach zintegrowanych konwojów prowadzonych w Wielkiej Brytanii przez Transport Research Laboratory (TRL) – brytyjską firmę doradczą w dziedzinie transportu. DAF Trucks oraz jej partnerzy TNO, Ricardo i firma logistyczna DHL zostali wybrani przez brytyjskie Ministerstwo Transportu, by wraz z rządowym operatorem autostrad Highways England zdobyć doświadczenie w prowadzeniu konwojów zintegrowanych na wybranych trasach strategicznej sieci drogowej Anglii. Pierwsze ciężarówki DAF do testowania konwojów zintegrowanych trafią do Wielkiej Brytanii w najbliższych miesiącach.

Organizując testy konwojów zintegrowanych rząd brytyjski chce zapoznać się z tą innowacją, która może zwiększyć efektywność transportu drogowego. W konwojach zintegrowanych ciężarówki jadą w ciasnej formacji, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, zredukować emisję CO2 i poprawić płynność ruchu drogowego dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, które przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa na drodze.

W zintegrowanym konwoju zaawansowany system Wifi-P, radar i kamery umożliwiają dwóm bezprzewodowo połączonym ciężarówkom jazdę w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki informacjom o przebiegu jazdy uzyskanym z pierwszej ciężarówki w konwoju pozostałe pojazdy mogą automatycznie przyspieszać, hamować, a nawet skręcać.

Gdy pierwsza ciężarówka w zintegrowanym konwoju hamuje, pojazdy jadące za nią hamują automatycznie bez zauważalnego opóźnienia reakcji, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Umożliwia to zmniejszenie do minimum odległości pomiędzy ciężarówkami w konwoju. Jazda w cieniu aerodynamicznym poprzedniego pojazdu pozwala oszczędzić 10% paliwa i odpowiednio obniżyć emisję CO2. Kolejną korzyścią z jazdy w konwoju zintegrowanym jest poprawa płynności ruchu dla innych użytkowników drogi dzięki temu, że pojazdy w konwoju nie wyprzedzają się.

Co więcej, technologie konwojów zintegrowanych mogą umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne włączanie się do ruchu (lub zjazd z autostrady) samochodom osobowym, nawet wtedy, gdy krzyżują się ze zintegrowanym konwojem. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy umożliwiające integrowanie konwojów przyczynią się także do bezpieczeństwa na drodze. W przeciwieństwie do ludzi systemy te są zawsze czujne i reagują 25 razy szybciej niż najlepsi kierowcy rajdowi.

Możliwość wzięcia udziału w prowadzonych przez TRL dla rządu brytyjskiego testach zintegrowanego konwoju trzech ciężarówek to zaszczyt dla DAF”, powiedział Ron Borsboom, członek Zarządu DAF Trucks odpowiedzialny za rozwój produktów. „Testy pomogą nam lepiej poznać i zrozumieć korzyści, jakie mogą przynieść konwoje zintegrowane, a jednocześnie pomożemy Ministerstwu Transportu dostarczając twardych danych na temat możliwości poprawy wydajności transportu przez konwoje zintegrowane. Chciałbym jednak powiedzieć jasno: jest oczywiste, że zanim będziemy w stanie wprowadzić konwoje zintegrowane na rynek, czeka nas nadal bardzo wiele technicznych prac rozwojowych. Testy prowadzone przez TRL są jednak dla nas ważnym i koniecznym krokiem”, powiedział.

Ponadto nadal jest wiele do zrobienia w kwestii oceny przepisów, odpowiedzialności finansowej i akceptacji tego rozwiązania przez opinię publiczną. „Trzeba pochwalić rząd brytyjski za podjęcie tak ważnej i cennej inicjatywy”, dodał Bronsboom.

Konwoje zintegrowane nie zastąpią kierowców, dobitnie stwierdza Borsboom, „Każda ciężarówka potrzebuje w kabinie człowieka”, podkreśla. „Na drogach drugorzędnych lub na obszarach zabudowanych ciężarówkę musi prowadzić kierowca. Konwoje zintegrowane to głównie rozwiązanie zwiększające efektywność operacji długodystansowych na drogach głównych i autostradach, ale nawet wówczas kierowcy zostaną specjalnie przeszkoleni, by mogli w razie konieczność przejąć kontrolę nad pojazdem i wykonywać inne czynności zawodowe. Konwoje zintegrowane nie są początkiem końca zawodu kierowcy ciężarówki. Mają one jedynie zmniejszyć obciążenie pracą osoby za kierownicą. Ruch drogowy jest coraz większy i wymaga coraz więcej uwagi i umiejętności od kierowcy. Inteligentne systemy, takie jak konwoje zintegrowane, pomogą kierowcy sprostać tym wymaganiom.”

DAF Trucks jest jednym z liderów badań nad technologiami integrowania konwojów od początku 2015 r., kiedy to spółka uruchomiła projekt EcoTwin wspólnie z firmą NXP Semiconductors, holenderską organizacją stosowanych badań naukowych TNO i instytutem badań nad bezpieczeństwem Ricardo. Od tego czasu biorący udział w testach kierowcy DAF przejechali dziesiątki tysięcy kilometrów zarówno po drogach publicznych na kontynencie europejskim, jak i po najnowszych torach testowych DAF, stale doskonaląc technologie zintegrowanych konwojów ciężarówek. W 2016 r. DAF z powodzeniem uczestniczył w rajdzie Truck Platooning Challenge zainicjowanym przez holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska.

 

Check Also

Grupa Wielton ponownie wspiera WOŚP i zachęca do licytacji

Innowacyjne naczepy i przyczepy marki Wielton, zanim znajdą się w sprzedaży, są poddawane szczegółowym testom …

Mega Darkmarket Site