Home / Aktualności / Scania dostarczy autobusy zasilane CNG do Tarnowa

Scania dostarczy autobusy zasilane CNG do Tarnowa

21 autobusów miejskich Scania CityWide 12LF z silnikami na sprężony gaz ziemny zostanie dostarczonych do MPK w Tarnowie. To największa dostawa autobusów zasilanych paliwami alternatywnymi w historii Scania w Polsce. Wszystkie pojazdy zostaną wyprodukowane w fabryce Scania w Słupsku.

Zakontraktowane pojazdy to 12-metrowe autobusy Scania CityWide 12LF CNG, wyposażone w 5-cylindrowe silniki OC09 o pojemności 9,3 l. Silniki są dostępne
w trzech wariantach mocy 280, 320 lub 340 KM i mogą być zasilane sprężonym gazem ziemnym lub biometanem. Pojazdy spełniają normę Euro 6. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 270 dni od daty podpisania umowy. Wartość kontraktu to ponad 26,5 mln zł.

Cieszymy się, że tarnowskie MPK zdecydowało się na inwestycję w zrównoważone rozwiązania transportowe Scania. Autobusy Scania CityWide 12LF CNG
są przyjazne dla środowiska oraz pracują ciszej, niż te napędzane silnikami diesla, co z pewnością docenią pasażerowie. Ponadto nasze pojazdy
gwarantują charakterystykę pracy pozwalającą na ograniczenie zużycia paliwa, przez co są tańsze w eksploatacji – komentuje Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów, Scania Polska S.A.

Oferta Scania okazała się najbardziej atrakcyjna. Pojazdy są ekologiczne, nowoczesne, komfortowe i bardzo ekonomiczne, przez co przyczynią się
do obniżenia kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej w naszym mieście.
Autobusy Scania są wykorzystywane przez MPK Tarnów już od kilku lat. Ich awaryjność jest najniższa ze wszystkich marek, jakie posiadamy we flocie. To pojazdy o legendarnej szwedzkiej trwałości, dlatego jestem przekonany, że będą służyć obywatelom Tarnowa przez wiele lat – komentuje Jerzy Wiatr, prezes MPK Tarnów.

To nie pierwsza dostawa autobusów Scania dla MPK w Tarnowie. Pod koniec października br. do miasta dostarczono pięć nowych, ekonomicznych autobusów Scania Citywide 12LF. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecnie pojazdy podmiejskie i miejskie Scania są dostępne w pełnej gamie alternatywnych układów napędowych. Na niektórych typach tras z częstymi przystankami, autobus hybrydowy może stanowić najlepszy wybór pod względem niskiego zużycia paliwa i niskiej emisji spalin.

Dla wielu przewoźników zapewniających transport w centrum i na przedmieściach, gaz ziemny to najbardziej dostępna alternatywa. Paliwo to pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 20 proc., a przy użyciu biogazu – o 90 proc.

Jako doświadczony praktyk i ekspert w dziedzinie alternatywnych napędów autobusów mogę stwierdzić, że w komunikacji miejskiej napęd CNG jest obecnie najbardziej atrakcyjną alternatywą dla silników diesla. Technologia CNG zapewnia ekologię, ekonomię i komfort, czyli to na czym nam wszystkim zależy w transporcie zbiorowym – dodaje Jerzy Wiatr.

Zakup nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym zostanie sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, perspektywa finansowa 2014 – 2020, działanie 4.5.2. Łącznie dofinansowanie obejmuje zakup 40 autobusów o wartości 39 mln zł. To największa inwestycja w 106-letniej historii tarnowskiej komunikacji miejskiej.

Złożenie tak dużego zamówienia było możliwy również wskutek nowej umowy na dostawę sprężonego gazu ziemnego podpisanej na początku br. między MPK w Tarnowie i PGNiG, gwarantującej przewoźnikowi dodatnią rentowność floty CNG.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site