Home / Aktualności / Wszystko pod kontrolą

Wszystko pod kontrolą

Firma Spedition Kautetzky z siedzibą w położonym na terenie Hesji mieście Stadtallendorf zalicza się do pionierów zarządzania naczepą, gdyż była jednym z uczestników programu pilotażowego Fleetboard. Telematyka ma w tym przedsiębiorstwie długą tradycję. Po pierwszych próbach z zewnętrznymi dostawcami usług telematycznych firma wyspecjalizowana w transporcie wartościowych towarów spożywczych i farmaceutycznych dość szybko przesiadła się na cyfrowe usługi Fleetboard.

Włączenie wszystkich istotnych danych z naczepy siodłowej do obrazu całego zestawu drogowego to duży krok naprzód – ocenia Christian Michalak, dyrektor sprzedaży odpowiedzialny na rozwiązania telematyczne w firmie Spedition Kautetzky. Po rozszerzeniu zarządzania ciężarówką o dane z naczepy Fleetboard po raz pierwszy oferuje kompleksowe rozwiązanie telematyczne dla zestawu złożonego z ciągnika siodłowego i naczepy. Wreszcie mamy całościowy system telematyczny dla całej naszej floty i widzimy wszystkie dane na jednym ekranie.

Teraz Kautetzky używa systemu Fleetboard jako podstawy dla całego systemu dysponowania flotą. Dla Michalaka szczególnie ważne są przy tym takie funkcje jak mapping oraz obliczanie czasów pracy i odpoczynku kierowców. Ponadto firma przewozowa intensywnie korzysta z funkcji zdalnego pobierania danych z pamięci masowej cyfrowego tachografu, niezależnie od lokalizacji pojazdu. Podczas gdy już transport żywności wymaga wysokiego poziomu staranności i bezpieczeństwa, zwłaszcza pod względem utrzymywania stałej temperatury i prowadzenia dokumentacji, to w przypadku transportu środków farmaceutycznych wymagania są jeszcze wyższe.

Kto przewozi leki, ten wykazuje swą prawdziwą kompetencję poprzez znaczące podwyższenie jakości transportu z wyłączeniem wszystkich źródeł ryzyka – mówi Christian Michalak. Tutaj wyspecjalizowanemu spedytorowi pomagają wieloletnie inwestycje w kompleksowe, oparte na rozwiązaniach telematycznych, zarządzanie pojazdami.

Dzięki integracji naczepy firma ma teraz pełny dostęp do wszystkich istotnych danych z naczepy siodłowej bez potrzeby przełączania się z jednego systemu na inny. Do tej pory często konieczne było przechodzenie z używanego zazwyczaj w dyspozytorni systemu Fleetboard Cockpit dla ciągników siodłowych do oddzielnego system telematycznego dla naczep – obecnie jest to już zbędne.

W celu pełnego włączenia danych z naczepy do systemu Fleetboard opracowano dwie usługi dla naczepy: Trailer Data i Trailer ID. W przypadku usługi Trailer Data Fleetboard integruje z systemem Fleetboard Cockpit wiele różnych informacji dotyczących zabudowy i podwozia naczepy, pochodzących z systemu telematycznego jej producenta. W zależności od systemu telematycznego naczepy do tych informacji należą przykładowo typ naczepy i jej pozycja, podawana niezależnie od pozycji ciągnika siodłowego.

W przypadku naczep chłodni, które w firmie Spedition Kautetzky stanowią lwią część floty, usługa Trailer Data dostarcza najróżniejszych informacji, takich jak m.in. status drzwi, rejestrowana aktualna temperatura wewnątrz naczepy czy też tryb pracy i czas włączenia agregatu chłodniczego.

Ponadto Fleetboard Trailer Data pokazuje istotne dane dotyczące stanu technicznego podwozia naczepy. Zaliczają się do nich przykładowo naciski na osie, stan okładzin hamulcowych czy też ciśnienie powietrza w oponach. Wszystkie te dane są dostępne w systemie Fleetboard Cockpit.

Naczepa siodłowa dostarcza swoje dane oczywiście również wtedy, gdy nie jest sprzęgnięta z którymś z około 50 ciągników siodłowych Mercedes-Benz należących do floty firmy – o ile jest ona wyposażona w stosowny system telematyczny. Jest to niezbędne do tego, by zapewnić pełną dokumentację naszej jakości transportu – mówi Michalak. Ów wysoki standard jakości utrzymywany był w firmie Kautetzky również wcześniej. Różnica względem naszych starych rozwiązań telematycznych polega na tym, że teraz możliwa jest koncentracja wszystkich faktów w jednym miejscu.

W przypadku usługi Trailer Data Fleetboard rozpoczął współpracę z systemami telematycznymi dwóch największych w Europie producentów naczep siodłowych: Schmitz Cargobull i Krone. W celu skorzystania z usługi klient musi mieć podpisaną umowę ze współpracującym producentem systemu telematycznego naczepy.

Usługa Trailer ID przekazuje pozycję naczepy oraz status jej sprzęgu. Ciągnik siodłowy wykrywa, czy doczepiona jest naczepa i identyfikuje ją na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN) poprzez elektroniczny układ hamulcowy. Pobrane dane wraz z danymi ciągnika siodłowego przesyłane są przez zamontowany w pojeździe komputer pokładowy Fleetboard do firmy. Dzięki temu znana jest lokalizacja naczepy i jednocześnie jest jasne, że pojazd ciągnie właściwą naczepę. Fleetboard oferuje usługę Trailer ID do pojazdów użytkowych Mercedes-Benz najnowszej generacji. Elektroniczny układ hamulcowy naczepy siodłowej musi przy tym zezwalać na odczytywanie numeru identyfikacyjnego pojazdu. Dodatkowe wyposażenie techniczne nie jest wymagane, co pozwala klientom zaoszczędzić na dodatkowych inwestycjach.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site