Home / Aktualności / Czy eko-leasing podbije polski rynek aut elektrycznych?

Czy eko-leasing podbije polski rynek aut elektrycznych?

Liczba aut elektrycznych na polskich drogach będzie się podwajać co półtora do dwóch lat. Tym samym BZ WBK Leasing wpisując się w dynamiczny rozwój tego segmentu rynku rozwija ofertę. Od połowy marca br. Spółka daje możliwość skorzystania z promocyjnej oferty leasingu 100 proc. na finansowanie aut elektrycznych. Już kilka lat temu, bo w 2010 r. BZ WBK Leasing jako pierwsza firma leasingowa wprowadziła finansowanie tego segmentu pojazdów w Polsce.

Finansowanie aut elektrycznych to jeden z elementów naszej strategii, która zakłada coraz silniejsze zaangażowanie w działania proekologiczne – tłumaczy Tomasz Sudaj, dyrektor strategii rynkowej w BZ WBK Leasing. – W Polsce, podobnie jak i w całej Europie, coraz większą uwagę przykłada się do ekologii, a my pomagamy klientom w realizacji eko-inwestycji. Pierwszy pojazd elektryczny sfinansowaliśmy już w 2010 roku. Dzisiaj proponujemy naszym klientom kompleksową ofertę obejmującą wszystkich polskich dealerów oferujących auta z napędem w pełni elektrycznym – dodaje Tomasz Sudaj.

Spółka dostrzegła potencjał, który wykorzystują już leasingodawcy za oceanem. Według danych Bloomberga, samochody elektryczne są w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim leasingowane. W ten sposób Amerykanie finansują blisko 80 proc. „elektryków”.

Rynek aut elektrycznych w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. W 2017 roku z salonów wyjechało 439 takich samochodów (statystyka nie obejmuje hybryd) – 306,5 proc. więcej niż rok wcześniej – wskazuje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). Roczny wzrost plasuje nas na 3 miejscu w Unii Europejskiej – za Bułgarią i Węgrami. Sprzedaż „elektryków” w Polsce wciąż jest jednak o wiele niższa niż w krajach Europy Zachodniej. W 2017 roku z salonów w Niemczech wyjechało 25 056 takich aut, we Francji 24 910, a w Wielkiej Brytanii 13 597.

Analizując polski rynek, należy zwrócić uwagę na potencjał wzrostu. Dynamika sprzedaży aut w pełni elektrycznych w Unii Europejskiej wyniosła w ubiegłym roku 53,7 proc. W Polsce ten segment już teraz rośnie blisko sześciokrotnie szybciej, a przed nami okres znaczącego rozwoju infrastruktury – dodaje Daniel Mrozek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży – Liczba aut elektrycznych na polskich drogach będzie się podwajać co półtora do dwóch lat – prognozuje.

Przyczyn tak dynamicznego rozwoju należy upatrywać w pierwszej kolejności w zmianach społecznych. Wśród Polaków rośnie świadomość wpływu tradycyjnych silników
na środowisko naturalne. Coraz chętniej angażujemy się w działania proekologiczne i jeśli to możliwe dbamy o to, by w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać otoczenie. Niebagatelny wpływ na wzrost popularności aut elektrycznych ma także rosnąca zamożność społeczeństwa.

Na popularyzację „elektryków” wpływają też czynniki praktyczne. Sieć punktów ładowania dopiero się rozwija, ale miejsc, gdzie samochód można podłączyć do prądu przybywa. Rozwój tego rynku wspierany będzie przez przyjętą w styczniu Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która przewiduje m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, zwolnienie ich z opłat za parkowanie i zwiększenie odpisów amortyzacyjnych dla firm. Ustawodawcy zakładają również wsparcie rozwoju odpowiedniej infrastruktury – do 2020 roku ma powstać 6000 punktów ładowania energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania energią elektryczną o dużej mocy.

Badania potwierdzają jak silny jest proekologiczny trend. W tegorocznej edycji raportu KPMG „Global Automotive Executive Survey”, ponad połowa (52 proc.) przedstawicieli kadry zarządzającej firm motoryzacyjnych wskazało rozwój pojazdów elektrycznych, napędzanych energią generowaną przez ogniwa paliwowe jako najważniejszy trend w branży. Aż 47 proc. respondentów wskazało inny, proekologiczny trend, czyli rozwój hybrydowych pojazdów elektrycznych.

Do skorzystania z oferty BZ WBK Leasing zachęca promocyjnymi warunkami.  – Klienci, którzy zdecydują się na sfinansowanie u nas auta elektrycznego, mogą skorzystać z promocyjnej oferty leasingu 100 proc., co oznacza brak kosztów odsetkowych nawet przez okres 36 m-cy – wyjaśnia Daniel Mrozek.

Powyższa propozycja BZ WBK Leasing jest kontynuacją strategii wspierania eko-inwestycji. W 2017 roku spółka sfinansowała 10 elektrycznych autobusów dla Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie i poszerzyła współpracę z EBOR, pozyskując tym samym środki na finansowanie inwestycji proekologicznych. Od początku tego roku Spółka przeznaczy 50 mln euro na finansowanie modernizacji polskich przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej, energii odnawialnej, zarządzania odpadami czy zasobami wody oraz inne projekty związane z ochroną środowiska naturalnego.

Check Also

20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY dla floty Pieter Smit Theater Rock Polska

W uroczystości przekazania zamówionych ciągników IVECO S-WAY, która miała miejsce w siedzibie firmy w Łodzi …

Mega Darkmarket Site