Home / Aktualności / Automet podpisał umowę MPK Kraków

Automet podpisał umowę MPK Kraków

15 marca MPK SA w Krakowie podpisało umowę z przedstawicielami firmy Automet na dostawę 3 autobusów miejskich klasy mini do obsługi linii Tele-busa.

Nowe pojazdy będą mieć konstrukcję opartą na bazowym furgonie Mercedes-Benz Sprinter 516 z silnikiem o pojemności 2143 cm3 i mocy 120 kW (163 KM), spełniającym najwyższy poziom emisji spalin EURO VI. Mini autobusy będą się charakteryzować bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Ich najważniejszą zaletą będzie duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. Dzięki niskopodłogowej przestrzeni w przedniej części pojazdu pasażerowie z łatwością wejdą na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, które od razu będą mogły zająć miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy będą także posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring.

Długość mini autobusu to ok. 7,4 m. W środku będzie 13 miejsc siedzących i 16 miejsc stojących. Koszt zakupu 3 mini autobusów to ponad 2 mln zł brutto.

Warto podkreślić, że zakup tego typu autobusów nie jest przypadkowy. Po ich dostawie, za sześć miesięcy, zostaną wykorzystane do obsługi linii Tele-busa, który funkcjonuje w rejonie Płaszowa i Rybitw. Przypomnijmy, że pierwszy kurs Tele-busa odbył się 14 lipca 2007 roku, a więc prawie 11 lat temu. W ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tej usługi tylko 350 osób. Dziś taka liczba osób podróżuje Tele-busem czasami w ciągu jednego dnia. Miesięcznie średnia liczba pasażerów Tele-busa to ok. 4 000 osób.

Usługa Tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu niemal 11 lat Tele-bus rozszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK SA w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla małych dzieci. Przystanki zlokalizowane przed wejściem do szkół w rejonie kursów Tele-busa zminimalizowały konieczność przejść przez ulicę co jest szczególnie ważne w kwestii bezpieczeństwa dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site