Home / Aktualności / Automet podpisał umowę MPK Kraków

Automet podpisał umowę MPK Kraków

15 marca MPK SA w Krakowie podpisało umowę z przedstawicielami firmy Automet na dostawę 3 autobusów miejskich klasy mini do obsługi linii Tele-busa.

Nowe pojazdy będą mieć konstrukcję opartą na bazowym furgonie Mercedes-Benz Sprinter 516 z silnikiem o pojemności 2143 cm3 i mocy 120 kW (163 KM), spełniającym najwyższy poziom emisji spalin EURO VI. Mini autobusy będą się charakteryzować bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Ich najważniejszą zaletą będzie duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. Dzięki niskopodłogowej przestrzeni w przedniej części pojazdu pasażerowie z łatwością wejdą na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, które od razu będą mogły zająć miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy będą także posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring.

Długość mini autobusu to ok. 7,4 m. W środku będzie 13 miejsc siedzących i 16 miejsc stojących. Koszt zakupu 3 mini autobusów to ponad 2 mln zł brutto.

Warto podkreślić, że zakup tego typu autobusów nie jest przypadkowy. Po ich dostawie, za sześć miesięcy, zostaną wykorzystane do obsługi linii Tele-busa, który funkcjonuje w rejonie Płaszowa i Rybitw. Przypomnijmy, że pierwszy kurs Tele-busa odbył się 14 lipca 2007 roku, a więc prawie 11 lat temu. W ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tej usługi tylko 350 osób. Dziś taka liczba osób podróżuje Tele-busem czasami w ciągu jednego dnia. Miesięcznie średnia liczba pasażerów Tele-busa to ok. 4 000 osób.

Usługa Tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu niemal 11 lat Tele-bus rozszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK SA w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla małych dzieci. Przystanki zlokalizowane przed wejściem do szkół w rejonie kursów Tele-busa zminimalizowały konieczność przejść przez ulicę co jest szczególnie ważne w kwestii bezpieczeństwa dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site