Home / Aktualności / Pojazdy Scania w projekcie „Trucks for German eHighways”

Pojazdy Scania w projekcie „Trucks for German eHighways”

Scania dostarczy hybrydowe pojazdy długodystansowe, które zostaną wykorzystane w projekcie badawczym „Trucks for German eHighways”, mającym na celu testy i rozwój zelektryfikowanych dróg w Niemczech. Opracowaniem technologii w ramach projektu zajmą się eksperci Grupy Volkswagen oraz firmy Siemens. Po wstępnej fazie testów rozpoczną się próby na drogach publicznych, gdzie pojazdy będą korzystać z energii elektrycznej z sieci napowietrznej.

Projekt „Trucks for German eHighways” ma na celu redukcję śladu węglowego, jaki pozostawiają długodystansowe, ciężkie pojazdy użytkowe. W latach 2019 – 2020 zasilane elektrycznie pojazdy ciężarowe będą testowane na trzech zelektryfikowanych odcinkach niemieckich dróg, określanych wspólnym mianem eHighways. Projekt badawczy jest współfinansowany przez niemiecki rząd za pośrednictwem Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych (BMUB).

Jeden z odcinków testowych będzie biegł autostradą A1 w pobliżu Lubeki w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, kolejny autostradą A5 koło Frankfurtu w Hesji,
a trzeci drogą B462 w Badenii-Wirtembergii.

W Scania postrzegamy zelektryfikowane drogi, jako atrakcyjne rozwiązanie prowadzące do zrównoważonego transportu przyszłości. Elektryfikacja pojazdów rozwija się dynamicznie, a korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne jakie przynosi, odegrają ważną rolę w przestawieniu się na transport wolny od paliw kopalnych – komentuje Claes Erixon, wiceprezes wykonawczy działu badawczo-rozwojowego Scania.

Projektem badawczym zarządza Grupa Volkswagen. Projekt pozwoli na wykorzystanie wiedzy i doświadczenia związanego z elektryfikacją samochodów osobowych oraz zbadanie efektu synergii towarzyszącego wprowadzeniu elektryfikacji pojazdów użytkowych.

W pierwszej fazie „Trucks for German eHighways” zostaną dostarczone dwa hybrydowe prototypy pojazdów ciężarowych Scania: jeden z pojedynczym akumulatorem o pojemności 15 kWh, a drugi z zestawem baterii o większej pojemności.

Pierwsze na świecie testy zelektryfikowanych pojazdów ciężarowych na drogach publicznych są już prowadzone w Szwecji. I podobnie, jak tam, również w Niemczech na testowych odcinkach dróg pojawią się hybrydowe pojazdy ciężarowe Scania wyposażone w pantograf firmy Siemens, czerpiący energię elektryczną z sieci napowietrznej.

Wnosimy do niemieckiego projektu badawczego doświadczenie, które zgromadziliśmy w Szwecji. Najważniejsze elementy niemieckiego testu, to analiza działania i optymalizacja układu napędowego, w tym przekładni z silnikiem elektrycznym, stanowiącej jego kluczowy element, ponadto zarządzanie energią, analiza starzenia się akumulatorów oraz sprawdzenie systemu chłodzenia nowej generacji – komentuje Christer Thorén, menedżer projektu elektryfikacji dróg
w firmie Scania.

Stawiając sobie za cel wprowadzenie w życie założeń zrównoważonego transportu, eksperci Scania pracują nad kilkoma projektami przyspieszenia elektryfikacji
w przewozach miejskich i długodystansowych. Scania należy również do szwedzko-niemieckiej inicjatywy na rzecz elektryfikacji dróg. Poszczególne projekty, takie jak „Trucks for German eHighways” dowodzą znaczenia innowacji w rozwoju Scania. Eksperci Scania wyrażają przekonanie, że integrując współpracę z partnerami
z sektora prywatnego i publicznego możliwe będzie znalezienie najszybszej drogi
do zrównoważonego transportu.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site