Home / Aktualności / Kabiny Scania w ćwiczeniach służb ratowniczych

Kabiny Scania w ćwiczeniach służb ratowniczych

Kiedy w wypadku bierze udział pojazd do ciężkiego transportu, na akcje posyła się najbardziej doświadczony zespół ratowniczy. Od 2010 roku Straż Pożarna z Ålesund w Norwegii szkoli swoje brygady w zakresie usuwania skutków wypadków z udziałem pojazdów do ciężkiego transportu. Przez ostatnie pół roku kursanci trenowali z wykorzystaniem prototypów kabin Scania.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku kiedy czworo z nas, należących do Straży Pożarnej w Ålesund, pojechało na szkolenie do Szwecji. Szkolenie dotyczyło ratownictwa w zdarzeniach z udziałem pojazdów do ciężkiego transportu – komentuje Geir Egil Haug, strażak ze Straży Pożarnej w Ålesund.

Geir Egil Haug jest koordynatorem szkolenia z ratownictwa w zdarzeniach z udziałem pojazdów do ciężkiego transportu w Straży Pożarnej z Ålesund. Pełni też kluczową funkcję w kontaktach z krajowym zespołem treningowym dedykowanym do działań ratowniczych w zdarzeniach z udziałem pojazdów do ciężkiego transportu.

Poznaliśmy wtedy Jimmy’iego Säfströma z Heavy Rescue Sweden, który jest światową ikoną w tej dziedzinie. Nauczyliśmy się, jak należy pracować z kompletnymi kabinami i na co zwrócić uwagę w trakcie szkoleń. Uwolnienie ofiary wypadku z kabiny jest bardzo trudne i wymaga umiejętności, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Wszystko zależy od wcześniejszego przygotowania, ponieważ zadania, z jakimi musimy się mierzyć są bardzo różne – dodaje Geir Egil Haug.

Dotychczas zdobycie kabin, na których moglibyśmy ćwiczyć było dużym wyzwaniem. Ciężko było je dostać i często musieliśmy korzystać z samej obudowy kabiny, bez wnętrza i wyposażenia – mówi Geir Egil Haug.

Obecnie Straż Pożarna w Ålesund zyskała dostęp do prototypów kabin Scania: kompletnego rozwiązania do szkoleń zastępów straży pożarnej w Norwegii.

Nie chodzi tylko o usuwanie skutków wypadków z udziałem pojazdów do ciężkiego transportu i o wyzwania z tym związane, ale także o wyposażenie jakie jest potrzebne do przeprowadzenia akcji ratunkowej, najefektywniej, jak to możliwe – wyjaśnia Geir Egil Haug.

Nie tylko Scania oferuje wsparcie w ramach krajowych szkoleń z ratownictwa w zdarzeniach z udziałem ciężkich pojazdów w Norwegii. Geir Egil Haug, który pracował dla Enger Transport w Ålesund opowiada, że firma z własnej inicjatywy podjęła się zapewnienia transportu kabin z siedziby Scania w Södertälje w Szwecji do Ålesund. Ponadto okręg Sunnmøre, gdzie Ålesund jest usytuowane, posiada własną firmę paliwową, Bunkers Oil, która dostarczyła paliwo do tego transportu.

Check Also

Elektryki dla Piotrkowa Trybunalskiego

Firma Solaris Bus & Coach wygrała postępowanie przetargowe, na mocy którego dostarczy pięć autobusów bateryjnych do Piotrkowa Trybunalskiego. …

Mega Darkmarket Site