Home / Aktualności / BMW i Daimler AG inwestują we wspólnego dostawcę usług mobilności

BMW i Daimler AG inwestują we wspólnego dostawcę usług mobilności

BMW Group i Daimler AG łączą swoje usługi mobilne, aby stworzyć nowego globalnego gracza zapewniającego klientom zrównoważoną miejską mobilność. Obie firmy zainwestują łącznie ponad 1 miliard euro w celu stworzenia i ściślejszego powiązania ze sobą ich ofert w zakresie car-sharingu, przewozu osób, parkowania, ładowania pojazdów elektrycznych i transportu multimodalnego. Kooperacja obejmuje pięć wspólnych przedsięwzięć: REACH NOW powstaje z myślą o usługach multimodalnych, CHARGE NOW dotyczy szeroko pojętego ładowania pojazdów, FREE NOW – przewozu osób, PARK NOW – parkowania, a SHARE NOW – car-sharingu, czyli współużytkowania samochodu.

Nasze usługi mobilne pozwoliły stworzyć silną bazę klientów. Teraz podejmujemy następny strategiczny krok. Łączymy siły i wiedzę 14 odnoszących sukcesy marek i inwestujemy ponad 1 miliard euro, aby stworzyć nowego gracza na szybko rozwijającym się rynku miejskiej mobilności” – powiedział Dieter Zetsche, Prezes Zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars. „Tworząc inteligentną sieć wspólnych przedsięwzięć, będziemy w stanie kształtować obecną i przyszłą mobilność w miastach oraz czerpać maksymalne korzyści z możliwości, jakie dają cyfryzacja, współdzielone usługi oraz rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie mobilności. Kolejną możliwą opcją jest dalsza współpraca z innymi dostawcami, w tym udziały w start-upach oraz uznanych graczach”.

Tworzymy wiodący, globalny podmiot, który ma szansę zmienić układ sił na rynku. 60 milionów klientów, którzy są z nami już dziś, skorzysta ze zintegrowanego, zrównoważonego ekosystemu, na który składają się usługi car-sharingu, przewozu osób, parkowania, ładowania oraz multimodalne usługi transportowe. Mamy jasną wizję: pięć naszych usług będzie coraz ściślej scalać się w jeden portfel usług mobilności z całkowicie elektryczną, samojezdną flotą pojazdów, które ładują się i parkują autonomicznie i łączą się z innymi rodzajami transportu” – powiedział Harald Krüger, Prezes Zarządu BMW AG. „Oferta tych usług będzie kluczowym elementem naszej strategii jako dostawcy mobilności. Współpraca to doskonały sposób na zmaksymalizowanie naszych szans na rozwijającym się rynku przy jednoczesnym dzieleniu się inwestycjami”.

Jeśli chodzi o usługi mobilne, obie firmy dysponują bogatym doświadczeniem i silną bazą klientów – jak do tej pory zyskały łącznie ponad 60 milionów aktywnych użytkowników. Bazując na obecnej, wyjątkowo atrakcyjnej gamie produktów i solidnej bazie klientów w kluczowych regionach Europy i Ameryki, firmy będą zwiększać swój globalny zasięg – ich istniejące usługi mobilności połączą się, tworząc pięć wspólnych przedsięwzięć:

REACH NOW zaoferuje ponad 6,7 mln użytkownikom prosty, bezpośredni dostęp do szeregu usług mobilnych za pośrednictwem jednej multimodalnej platformy. Aplikacje REACH NOW oferują wiele możliwości dotarcia z punktu A do B, pozwalając na dokonywanie rezerwacji i bezpośrednie opłaty za transport publiczny, a także różne inne opcje mobilności, takie jak car-sharing, przewóz osób czy wypożyczanie rowerów. REACH NOW będzie zarządzany przez Danielę Gerd tom Markotten jako Dyrektora Generalnego (CEO), a Johannes Prantl zostanie Dyrektorem Finansowym (CFO).

CHARGE NOW to usługa świadczona przez Digital Charging Solutions GmbH (DCS), a jej kompleksowa sieć ładowania ma kluczowy wkład w realizację wizji bezemisyjnej jazdy. CHARGE NOW pozwala szybko i łatwo lokalizować publiczne punkty ładowania, korzystać z nich i płacić za energię – zarówno w kraju, jak i za granicą. Digital Charging Solutions GmbH pracuje nad przejrzystym, standaryzowanym dostępem do publicznych punktów ładowania dla producentów samochodów i operatorów flot. Dzięki ponad 100 000 punktów ładowania w 25 krajach rozwiązania typu „biała etykieta” (produkty sprzedawane pod marką dystrybutora) pomagają producentom OEM i operatorom flot w realizacji ich strategii dotyczących elektromobilności. Klienci korzystają z transgranicznego dostępu do jednej z największych i najszybciej rozwijających się sieci ładowania, która jak do tej pory skupia ponad 250 operatorów punktów ładowania (CPO).

PARK NOW ułatwia parkowanie przy ulicy lub na wydzielonych parkingach. Innowacyjna cyfrowa usługa oferuje użytkownikom najlepsze dostępne rozwiązania parkingowe w jednym miejscu, pozwala im rezerwować miejsca postojowe i zarządzać czasem parkowania, a także umożliwia wjeżdżanie i wyjeżdżanie z publicznych garaży bez konieczności pobierania i opłacania biletu w tradycyjnej kasie, a także daje możliwość przeprowadzania bezgotówkowych opłat za parkowanie. Obecnie około 30 procent ruchu na miejskich drogach zajmuje szukanie miejsc parkingowych, PARK NOW pomaga miastom zmniejszyć natężenie ruchu. Efekt: centra miast stają się czystsze, zdrowsze i bardziej przyjazne dla życia. W Europie i Ameryce Północnej z usługi tej korzysta już ponad 30 milionów klientów w ponad 1100 miastach. Szefem ds. CHARGE NOW i PARK NOW jest Jörg Reimann (CEO), a Thomas Menzel pełni funkcję CFO.

FREE NOW oferuje szereg usług związanych z mobilnością, w tym taksówki, prywatnych kierowców, wypożyczanie samochodów i najnowocześniejsze e-skutery – wszystko za dotknięciem palca. Jako jedna z największych usług przewozu osób w Europie i Ameryce Łacińskiej, FREE NOW już teraz obsługuje ponad 21 milionów klientów i skupia ponad 250 000 kierowców, którzy wnoszą cenny wkład w redukcję ruchu w centrach miast. FREE NOW jest kierowana przez Marca Berga na stanowisku CEO, a Sebastian Hofelich obejmuje w niej stanowisko CFO.

SHARE NOW to usługa swobodnego car-sharingu, umożliwiająca klientom wypożyczanie i płacenie za użytkowanie pojazdu za pośrednictwem smartfona – zawsze i wszędzie. Flota SHARE NOW zostanie teraz rozszerzona z myślą o włączeniu szerszej gamy modeli i zwiększenia swojego rynkowego zasięgu. Obecnie z floty 20 000 pojazdów w 31 miastach na całym świecie korzysta ponad 4 miliony klientów. Car-sharing zwiększa wskaźniki wykorzystania pojazdów, pomagając zmniejszyć ogólną liczbę samochodów na drogach w obszarach miejskich. CEO SHARE NOW został Olivier Reppert, a CFO – Stefan Glebke.

REACH NOW, CHARGE NOW, FREE NOW, PARK NOW i SHARE NOW to innowacyjne rozwiązania BMW Group i Daimler AG dla miast oraz gmin, które chcą uczynić swój ruch drogowy sprawniejszym i bardziej zrównoważonym. Dzięki swoim ugruntowanym usługom grupa wspólnych przedsięwzięć już teraz zapewnia znaczne zasoby, aby wspierać i systematycznie doskonalić zrównoważoną miejską mobilność.

Bardzo wyraźnie obieramy kierunek na wzrost i będziemy razem konsekwentnie prowadzić inwestycje w nasze wspólne usługi z dziedziny mobilności. Oprócz łączenia dodatkowych opcji transportu chcemy dotrzeć do jeszcze większej liczby osób w miastach i miasteczkach na całym świecie, poprawiając w ten sposób jakość miejskiego życia” – wyjaśnił Krüger. Nowa oferta w zakresie mobilności będzie łatwo dostępna, intuicyjna w obsłudze i zaspokoi potrzeby klientów. Jej zintegrowany, zrównoważony ekosystem sprawi, że mobilność stanie się wygodniejsza – ponieważ to miasta są miejscem, gdzie zapadnie decyzja o przyszłości mobilności. Potwierdza to wybór Berlina jako bazy dla głównej siedziby organizacji. Niemiecka stolica kreatywności i innowacji jest atrakcyjną lokalizacją dla pracowników oraz obiecujących talentów. W ciągu najbliższych kilku lat z racji wspólnych przedsięwzięć BMW Group i Daimler AG na całym świecie powstanie nawet 1000 nowych miejsc, w tym w Berlinie i Niemczech. Po początkowej fazie inwestycji i wzrostu nowa grupa spółek joint venture zaoferuje atrakcyjną rentowność, kluczową dla jej sukcesu.

Jako producenci premium od dawna wyznaczamy standardy w branży motoryzacyjnej i w oczach naszych klientów. W segmencie pojazdów premium nadal będziemy konkurować o nabywców. Ale nasze nowe portfolio w zakresie indywidualnej miejskiej mobilności »na żądanie« stanowi logiczne rozszerzenie łańcucha wartości. W ostatecznym rozrachunku chcemy zaoferować naszym klientom jak najwięcej możliwości dostania się z punktu A do B. W skrócie, chodzi o samodzielne prowadzenie (pojazdu), przemieszczanie się lub bycie wiezionym” – powiedział Zetsche.

Dzięki wspólnym usługom z dziedziny mobilności BMW Group i Daimler AG reagują na potrzeby mobilności – te dzisiejsze i te przyszłościowe, koncentrując się przy tym na obszarach miejskich. Kluczowym czynnikiem jest tu cyfryzacja, stwarza ona bowiem nowe możliwości indywidualnej mobilności. Z biegiem czasu klienci będą mogli korzystać z dodatkowych opcji mobilności za sprawą całkowicie elektrycznych autonomicznych flot pojazdów dostępnych na żądanie, będą też mogli ładować i parkować samochody oraz łączyć się z innymi rodzajami transportu poza drogowym i kolejowym. W rywalizacji o najlepsze rozwiązania z dziedziny miejskiej mobilności obietnica bezpieczeństwa i komfortu składana przez dwóch wiodących niemieckich producentów premium zapewnia podstawę, by te cele osiągnąć.

Check Also

Elektryki dla Piotrkowa Trybunalskiego

Firma Solaris Bus & Coach wygrała postępowanie przetargowe, na mocy którego dostarczy pięć autobusów bateryjnych do Piotrkowa Trybunalskiego. …

Mega Darkmarket Site