Home / Aktualności / Fabryka MAN Bus w Starachowicach gościła Wicepremiera Jarosława Gowina

Fabryka MAN Bus w Starachowicach gościła Wicepremiera Jarosława Gowina

W dniu 06.09.2019 fabrykę autobusów miejskich MAN Bus w Starachowicach odwiedził Wicepremier Jarosław Gowin. Spotkanie z przedstawicielami firmy było okazją do rozmowy o potrzebie  zacieśniania współpracy między nauką a gospodarką.

Podczas wizyty Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE zaprezentował Premierowi Jarosławowi Gowinowi zakład i powstające w nim produkty, w tym prototyp autobusu elektrycznego, którego seryjna produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2020 roku.
„Cieszę się, że te autobusy są produkowane i w dużym stopniu konstruowane w Polsce, a firma MAN  inwestuje właśnie tutaj i doskonale się rozwija” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, gratulując członkowi zarządu firmy, Michaelowi Kobringerowi, podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu produkcji najnowszej generacji autobusu Lions’City’s.

Obecnie polska gospodarka rozwija się znakomicie, również dzięki takim firmom jak MAN. Dla polskiej nauki bardzo ważne są innowacje. Musimy kłaść na nie jeszcze większy nacisk. Grupa MAN zwraca uwagę na to zagadnienie, za co bardzo dziękuję – dodał wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej – Będziemy na pewno starali się stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju takich innowacyjnych firm – dodał.

Fabryka MAN Bus jest jednym z największych pracodawców w regionie – pracuje w niej około 2700 osób, a w całej Polsce w zakładach produkcyjnych, spółce sprzedażowej oraz centrum finansowo księgowym zatrudnionych jest prawie 4500 pracowników.

W ostatnich latach w zakładzie dokonano wielu modernizacji i wyposażono go w urządzenia najnowszej generacji. Przykładem jest CAVE wykorzystywany do rozwoju produktów i procesów, szkoleń, prezentacji i badania ergonomii pracy pracowników. Eliminuje wady produktu na wczesnym etapie jego powstawania. Zakład rozwinął też specjalistyczne technologie produkcyjne. Przykładem jest nowoczesny laser do cięcia rur i profili z głowicą 3D,który po raz pierwszy w Grupie MAN został zastosowany właśnie w zakładzie w Starachowicach. Fabryka w Starachowicach, jako jedna z pierwszych, może się pochwalić zrobotyzowanymi stanowiskami spawalniczymi do produkcji autobusów.

Spółka MAN Bus od wielu lat angażuje się we współpracę ze środowiskiem akademickim. W roku 2010 uruchomiono pierwsze edycje programów stażowych „Absolwenci na start” i „Studiuj i pracuj” adresowane do studentów i absolwentów uczelni technicznych. A od 2015 r. działa też klasa patronacka. Od tego czasu klasę ukończyło 25 uczniów, a 20 z nich zostało zatrudnionych w fabryce. Firma rekrutuje zdolnych uczniów i studentów uczelni technicznych. W trakcie praktyk zdobywają doświadczenie i uczą się języków obcych. Strategia firmy zakłada stałe zwiększanie zaangażowania pracowników. Ci młodzi ludzie mogą wejść na rynek pracy i rozwijać swój potencjał.

 

Check Also

73 elektrycznych Renault Trucks dla Barcelony

Podczas ostatniego zamówienia publicznego z zakresu odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania infrastruktury, miasto Barcelona dokonało …

Mega Darkmarket Site