Home / Aktualności / Master na wodór ! Jeździliśmy !

Master na wodór ! Jeździliśmy !

Wprawdzie Renault jest liderem w elektryfikacji samochodów dostawczych i osobowych, ale przez to najlepiej wie, że największym problemem w rozwoju samochodów elektrycznych jest ich mały zasięg.

Dlatego zbudowano, w oparciu o elektryczne Kangoo ZE i Mastera ZE, wersje o przedłużonym zasięgu. Jeździliśmy już nimi !

Zamiast dokładać ciężkich i bardzo drogich baterii, zastosowano ogniwa paliwowe firmy Symbio. Tymi dwoma samochodami jeździ się oczywiście tak samo jak zwykłymi elektrykami. Bo ogniwa paliwowe, w których w ramach procesu chemicznego z wodoru (ze zbiornika) i tlenu (z powietrza) powstaje prąd i woda. Ogniwa o mocy 5 kW produkują elektryczność cały czas, do baterii, więc o zasięgu auta decyduje to ile mieliśmy zmagazynowanego prądu w baterii na starcie i ile mamy wodoru w plastikowym zbiorniku (w Masterze są dwa). W praktyce zasięg, zależnie od stylu i dynamiki jazdy, może sięgać ok. 400km.

Samochody według deklaracji producenta są bezpieczne, bo zbiorniki na 1,7 albo 3 kg wodoru, schowane są w zabezpieczonym miejscu i wyposażone w zawory  wypuszczające wodór w razie np. wypadku. Przy tych zbiornikach wodór tankuje się w ciągu ok. 5 do 10 minut, a ciśnienie wynosi nominalnie 350 barów, względnie 700 w innej wersji.

Na dziś wodorowe auta Renault są oczywiście drogie, bo wyposażone w produkowane w śladowych ilościach zbiorniki i ogniwa paliwowe. Renault deklaruje, że za kilka lat koszty TCO użytkowania takich samochodów spadną poniżej poziomu wersji z silnikami wysokoprężnymi.

Ważne że wodorowe samochody dostawcze nie tracą ani na ładowności ani na pojemności ładunkowej.

Next Prev
 Zbiornik na wodór
 Oznaczenie modeli z ogniwem wodorowym
 Woda z rury wydechowej
 „Wodorowy” Renault Kangoo
 „Wodorowy” Renault Master
 Para z rury wydechowej
 Ogniwo paliwowe Renault Master 
 Kokpit Renault Master
 Ogniwo paliwowe Renault Master
Next Prev

 

Check Also

DAF otrzymuje duże zamówienie od brytyjskiej firmy Asset Alliance Group

Firma Asset Alliance Group porozumiała się z DAF-em w sprawie zamówienie na 1500 nowych pojazdów …

Mega Darkmarket Site