Home / Aktualności / Baterie z Mirafiori przyspieszą produkcję pojazdów elektrycznych

Baterie z Mirafiori przyspieszą produkcję pojazdów elektrycznych

22 października 2019 roku spółka FCA ogłosiła budowę nowego centrum montażu baterii w Turynie, co stanowi element ogólnej strategii e-mobilności. Będzie ono zlokalizowane na terenie kompleksu Mirafiori, a przygotowania do jego uruchomienia rozpoczną się na początku 2020 r.

W ramach strategii e-mobilności w ostatnich miesiącach podpisano kilka dużych umów w dziedzinie elektryfikacji.

„Kompleksowy zakład montażu baterii powstanie w specjalnie zaprojektowanym budynku, który będzie przystosowany do rozbudowy na potrzeby przyszłych projektów. W procesach modułowych i elastycznych zastosowanie znajdą najbardziej zaawansowane technologie, w tym roboty współpracujące z operatorami maszyn.
W nowym „Battery Hub” znajdzie się również miejsce na organizację szkoleń, tworzenie prototypów i eksperymenty w ramach procesu pilotażowego. Ta inicjatywa umożliwi FCA szybkie reagowanie na dużą dynamikę zmian w sektorze elektryfikacji. Kompleks będzie także wyposażony w zaawansowany ośrodek technologiczny ukierunkowany na kontrolę jakości i testowanie części pochodzących od dostawców o czołowej pozycji w branży. Po montażu wydajność baterii zostanie sprawdzona za pomocą najnowocześniejszych systemów sterowanych elektronicznie. Partnerem inicjatywy będzie Comau – spółka z dużym doświadczeniem w procesach montażu.
Początkowa inwestycja wyniesie ok. 50 mln euro.

Kilka miesięcy wcześniej FCA ogłosiła,  że na II kw. 2020 r w zakładzie Mirafiori planowane jest rozpoczęcie prac nad nowym Fiatem 500 z napędem elektrycznym. Przy produkcji tego modelu zatrudnionych będzie około 1.200 osób, a początkowa wielkość produkcji wyniesie 80.000 szt. rocznie, z możliwością zwiększenia jej w przyszłości. FCA ogłosiła również, że nowe GranTurismo i GranCabrio będą pierwszymi modelami Maserati napędzanymi w 100% energią elektryczną, a ich produkcja będzie zlokalizowana w zakładzie w Turynie.

Kompleks w Turynie, na który składają się zakłady Mirafiori i Grugliasco, zatrudnia ok. 20.000 osób przy produkcji i powiązanych z nią zadaniach, takich jak inżynieria i projektowanie, sprzedaż, usługi finansowe i części zamienne, co czyni to miejsce największym kompleksem FCA na świecie.

Check Also

Shell wprowadza do Polski program Accelerate to Zero

Zespół Shell Fleet Solutions wdraża na polski rynek globalny program Accelerate to Zero, którego celem …

Mega Darkmarket Site