Home / Aktualności / Król szos STAR 200 – nowa seria CplusE

Król szos STAR 200 – nowa seria CplusE

Nowoczesne, zaawansowane technologicznie ciężarówki spowszedniały już dzisiejszym kierowcom. Liczne systemy wspomagające pracę i zwiększające bezpieczeństwo nie są już niczym nadzwyczajnym. Mało kto pamięta czasy sprzed polskiej rewolucji transportowej, gdy na drogach królowały STAR-y, Jelcze czy Liazy, a to część naszego dziedzictwa, o którym warto pamiętać.

Tworzony przez Omegę Pilzno kanał CplusE zwykle podejmuje tematy poradnikowe czy instruktażowe przeznaczone dla kierowców zawodowych. Tym razem jednak twórcy kanału postanowili zabrać swoich widzów na wycieczkę do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i pokazać im, jak transport wyglądał w tamtych czasach.

Historia transportu

Zainaugurowana wczoraj (17.11) nowa seria tematyczna poświęcona będzie właśnie historii transportu, która – siłą rzeczy – nierozerwalnie związana jest z technologicznym rozwojem pojazdów ciężarowych. W planach są odcinki dotyczące zmieniającej się specyfiki pracy kierowców zawodowych, organizacji transportu przed informatyzacją branży oraz o różnych modelach ciężarówek, które obecnie można oglądać w muzeach albo na skupach złomu.

Transportowy król szos

Bohaterem pierwszego odcinka jest ciężarówka STAR 200, która od lat ’70 królowała na szosach PRL-u. Ten model STAR-a pełnił chyba wszystkie możliwe funkcje transportowe, a jego praca miała wpływ na wiele dziedzin ówczesnej gospodarki. STAR 200 miał nawet swój udział w rozwoju polskiej potęgi transportowej po zmianach ustrojowych w naszym kraju. Nie da się jednak nie zauważyć, że pod względem technologicznym pojazd mocno się już zestarzał. Wykorzystane w nim rozwiązania niektórych zdziwią, a innych nawet mocno rozbawią.

Więcej o ciężarówce STAR 200 na kanale CplusE: https://youtu.be/iDB-Tqw4qy0

Seria o historii transportu na kanale CplusE powstaje we współpracy z Muzeum Motoryzacji i Techniki Wojskowej “BUNKIER” w Rudnej Małej koło Rzeszowa.

Check Also

73 elektrycznych Renault Trucks dla Barcelony

Podczas ostatniego zamówienia publicznego z zakresu odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania infrastruktury, miasto Barcelona dokonało …

Mega Darkmarket Site