Home / Aktualności / VDL Bus & Coach otrzymuje zamówienie na 200 hybrydowych Citea od De Lijn

VDL Bus & Coach otrzymuje zamówienie na 200 hybrydowych Citea od De Lijn

Belgijska firma transportowa De Lijn kontynuuje dobrą współpracę z VDL i złożyła zamówienie na 200 hybrydowych Citea. Nigdy wcześniej VDL Bus & Coach nie otrzymał takiego zamówienia od firmy De Lijn, która od 2014 roku zamówiła łącznie 620 VDL Citea. Pierwsze dostawy planowane są na drugą połowę 2020 r., a zamówione autobusy będą kursowały na terenie Flandrii.

„Ta umowa jest potwierdzeniem naszych relacji z De, Lijn, które rozwijaliśmy przez ostatnie trzy lata” – powiedział Filip Malefason, dyrektor zarządzający VDL Bus & Coach Belgium nv. „Wykorzystując hybrydy Citea, De Lijn przyczynia się do poprawy jakości powietrza, szczególnie na obszarach miejskich oraz obniżenia poziomu hałasu, którego poziom w przypadku napędów hybrydowych jest znacznie niższy w porównaniu z silnikami Diesla. W pełni naładowane akumulator pozwalają autobusom hybrydowym pokonywać duże odległości przy użyciu tylko energii elektrycznej, dzięki czemu hybrydowe Citee będą mogły poruszać się w strefach niskiej emisji 13 flamandzkich aglomeracji.

Roger Kesteloot, dyrektor generalny De Lijn: „To zamówienie jest największe w historii De Lijn. Wnosi istotny wkład w realizację flamandzkich celów w zakresie poprawy jakości powietrza i klimatu. Dzięki wprowadzeniu tych 200 autobusów osiągniemy roczną redukcję o milion litrów oleju napędowego i 2640 ton emisji CO2. ”

Nowa generacja hybrydowych modeli Citea została opracowana w oparciu o doświadczenia De Lijn i VDL Bus & Coach zdobyte w trakcie eksploatacji pojazdów dostarczanych w przeszłości. Zarówno hybrydowy Low Entry Citea, jak i hybrydowy przegubowy Low Floor Citea mają ten sam elektryczny układ napędowy, co Citea Electric. Nowa, technologia akumulatorów „dużej mocy” umożliwia wykorzystywanie autobusów hybrydowych jako autobusów całkowicie elektrycznych w obszarach takich jak centra miast i strefy niskiej emisji. Naładowany do 100 % akumulator pozwala na przejechanie do 30 kilometrów wyłącznie na prądzie. Wszystkie autobusy hybrydowe są zasilane przez generator spełniający. Akumulatory można także ładować za pomocą wtyczki CCS Combo2.

W przyszłości autonomię elektryczną autobusów hybrydowych można dodatkowo zwiększyć, dodając opcję szybkiego ładowania. Umożliwia to ładowanie autobusów za pomocą pantografu zintegrowanego z infrastrukturą ładowania.

Umowa z belgijskim przewoźnikiem obejmuje 80 VDL Citea SLE-120 Hybrid i 120 VDL Citea SLFA-180 Hybrid. 12-metrowa, niskopodwoziowa jednostka napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW czerpiącym energię m.in. z akumulatora „dużej mocy” o pojemności 32 kWh. Przegubowy, niskopodłogowy autobus ma silnik elektryczny o mocy 240 kW oraz akumulator „dużej mocy” o pojemności 64 kWh. W układach hybrydowy wszystkich autobusów zastosowano 4-cylindrowy silnik spalinowy napędzający generator o mocy 210 kW. Citea może pracować ponad połowę czasu wyłącznie na elektrycznym zasilaniu.

De Lijn to flamandzka spółka obsługuje transport publiczny z wykorzystaniem autobusów i tramwajów przewożąc około 11 milionów osób w roku. Swoją działalność utrzymuje ona ze środków regionu flamandzkiego oraz ze sprzedaży biletów, które są drugim źródłem dochodów spółki.

Sieć De Lijn obejmuje około 1 000 linii i 36 000 przystanków. W swej flocie posiada 2250 autobusów i 400 tramwajów. De Lijn współpracuje z prywatnymi przewoźnikami, którzy wykonują połowę autobusowych przewozów spółki..

Zatrudniając ponad 8 000 pracowników, De Lijn jest jednym z największych pracodawców w kraju. Prywatny operatorzy zatrudniają ok 2000 osób.

Jako główny udziałowiec firmy Bikeshare Blue-bike, De Lijn promuje i wspiera tzw. combi mobilność umożliwiając pasażerom połączenie przejazdu autobusem lub tramwajem z rowerem wykorzystywanym w ostatnim etapie podróży.

Check Also

73 elektrycznych Renault Trucks dla Barcelony

Podczas ostatniego zamówienia publicznego z zakresu odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania infrastruktury, miasto Barcelona dokonało …

Mega Darkmarket Site