Home / Aktualności / Volvo Group i Isuzu Motors zamierzają zawrzeć sojusz strategiczny

Volvo Group i Isuzu Motors zamierzają zawrzeć sojusz strategiczny

Grupa Volvo i Isuzu Motors podpisały niewiążący protokół ustaleń z zamiarem zawarcia strategicznego sojuszu w obliczu transformacji, której podlega branża samochodów użytkowych.

Pierwszym krokiem do realizacji wspólnego przedsięwzięcia będzie ustanowienie globalnego partnerstwa w zakresie rozwoju technologii, a także wzmocnienie pozycji Isuzu Motors i UD Trucks w Japonii oraz na rynkach międzynarodowych. Będzie to wiązało się z przejęciem od Volvo firmy UD Trucks, która stanie się własnością Isuzu Trucks. Obie grupy uzupełniają się zarówno pod względem położenia geograficznego, jak i linii produktów.

Wartość UD Trucks szacowana jest na sumę 250 miliardów JPY (około 22 miliardów SEK na koniec listopada 2019 r.) . Wg przewidywań sprzedaż UD Trucks wpłynie pozytywnie na przychody operacyjne Grupy Volvo w wysokości około 2 miliardów SEK i zwiększy pozycję gotówkową netto Grupy Volvo o około 22 miliardy SEK.

„Grupa Volvo i Isuzu Motors mają ugruntowaną pozycję na rynku średniotonażowych ciężarówek w Japonii. Widzimy duży potencjał, aby rozszerzyć naszą współpracę w zakresie technologii, sprzedaży i serwisu, a także w innych obszarach, z korzyścią dla naszych klientów i partnerów biznesowych ”, mówi Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group. „Nasi koledzy z UD Trucks wykonali świetną robotę, aby poprawić wydajność w ostatnich latach, a sojusz stwarza doskonałą okazję do kontynuowania tego rozwoju.”

„Isuzu Motors i Volvo Group mocno wierzą w możliwości biznesowe i potencjał synergii między obiema Grupami. Chcemy czerpać z potencjału różnych specjalizacji w produktach i obszarach geograficznych. Nasza współpraca aktywnie przyczyni się do ulepszenia usług i zwiększenia zadowolenia klientów, a także do przygotowania się na nadchodzącą rewolucję logistyczną ”, mówi Masanori Katayama, prezes i dyrektor przedstawicielski Isuzu Motors Limited.

Planowany sojusz strategiczny między Volvo Group a Isuzu Motors będzie obejmował:

  • Utworzenie partnerstwa technologicznego, które wykorzysta uzupełniające się obszary wiedzy stron w zakresie zarówno znanych, jak i nowych technologii, a także stworzy większą bazę wolumenów w celu wsparcia niezbędnych przyszłych inwestycji technologicznych.
  • Stworzenie najlepszych długoterminowych warunków dla silniejszego biznesu ciężkich samochodów ciężarowych dla UD Trucks i Isuzu Motors w Japonii i na rynkach międzynarodowych.
  • Wykorzystanie możliwości jeszcze szerszej i głębszej współpracy w branży pojazdów użytkowych na obszarach geograficznych i liniach produktów, takich jak lekkie i średnie ciężarówki

Firmy UD Trucks w 2018 r. osiągnęła przychody w wysokości 24 mld SEK. Firma miała minimalny wpływ na przychody operacyjne Grupy Volvo w 2018 r.

Wszelka współpraca technologiczna między Volvo Group a Isuzu Motors będzie realizowana na podstawie indywidualnych umów.

Podpisanie wiążących umów spodziewane jest do połowy 2020 r., a zamknięcie transakcji – do końca 2020 r.

Check Also

50 akumulatorowo-elektrycznych eActrosów

Na tegorocznych targach IAA Transportation w Hanowerze Mercedes-Benz Trucks przedstawił prototyp koncepcyjny eActrosa LongHaul, stanowiący zapowiedź …