Home / Aktualności / Pięć miast w województwie łódzkim będzie miało obwodnice w ramach ogłoszonego przez resort infrastruktury programu.

Pięć miast w województwie łódzkim będzie miało obwodnice w ramach ogłoszonego przez resort infrastruktury programu.

Chodzi o: Wieluń, Błaszki, Łowicz, Brzeziny i Srock. Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia bezpieczeństwa. Nowe obwodnice to także sprawniejsza komunikacja, oszczędności firm zajmujących się transportem (zarówno finansowe, jak i czasowe) i zmniejszenie ryzyka wypadków.

W przypadku Wielunia – obwodnica powstanie w ciągu DK 45. Po oddaniu do użytkowania drogi ekspresowej S8 między Wrocławiem i Łodzią znacznie zwiększył się ruch (zwłaszcza ciężarowy) przez centrum miasta na osi północ południe. Zadanie nowej trasy będzie wyprowadzenie go z centrum. Przewidywana data ogłoszenia przetargu, to III kwartał 2024 roku. Wcześniej nie prowadzono żadnych prac przygotowawczych.

Jeśli chodzi o Łowicz, planowana obwodnica powstanie w ciągu DK 70. Tą drogą prowadzi dojazd do autostrady A2 pośrednio z dróg: DK 14 i DK 92, powodując blokowanie ruchu w północno wschodniej części miasta. Gros jadących tędy pojazdów, to samochody ciężarowe. Nowa trasa znakomicie poprawi warunki życia mieszkańców i skróci czas dojazdu do autostrady. Planowane ogłoszenie przetargu III kwartał 2024 roku.

Przez centrum Błaszek prowadzi DK 12 – istotny szlak komunikacyjny łączący Wielkopolskę z centrum kraju Obwodnica pozwoli wyprowadzić ze ścisłego centrum miasta ruch tranzytowy i usprawnić dojazd samochodów ciężarowych od strony DK 11 i DK 25 do drogi ekspresowej S8. Dla inwestycji nie prowadzono wcześniej prac przygotowawczych. Przewidywany termin ogłoszenia przetargu III kwartał 2024 roku.

Srock niewielka – miejscowość leży przy DK12/91 w ścisłym centrum kraju i bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1. Ten odcinek drogi jest ważką alternatywą komunikacyjną między Piotrkowem i Łodzią. Przez miasto odbywa się bardzo intensywny tranzyt (w sąsiedztwie drogi są liczne centra logistyczne). Obwodnica znacząco poprawi warunki życia mieszkańców. Od kilku lat trwają prace przygotowawcze do rozbudowy DK12/91. Planowana data ogłoszenia przetargu to II kw. 2022 r.

Brzeziny – przez centrum miasta prowadzi DK 72 łącząca autostradę A1 na wysokości Łodzi i drogę ekspresową S8 na wysokości Rawy Mazowieckiej. Cały ruch tranzytowy odbywa się ciasnymi ulicami centrum, powodując wiele uciążliwości i zagrożeń dla mieszkańców. Budowa nowej trasy nie tylko poprawi warunki życia ale znacznie ułatwi przejazd tym strategicznym odcinkiem drogi. Planowana data ogłoszenia przetargu to III kwartał 2024 roku.

UWAGA! Ogłoszony program w żaden sposób nie koliduje z planami budowy obwodnic w ramach PBDK! Wszystkie wcześniej zaplanowane inwestycje z tym związane będą kontynuowane zgodnie z planem.

Check Also

Ukraina przystępuje do WPT i SAD

Pierwszego października Ukraina przystąpiła do Konwencji o Wspólnej Procedurze Tranzytowej oraz Konwencji SAD o upraszczaniu …