Home / Aktualności / Lipsk przestawia się na autobusy elektryczne

Lipsk przestawia się na autobusy elektryczne

VDL Bus & Coach dostarczy 21 sztuk niskopodłogowych Citea SLF-120 Electric oraz infrastrukturę do ładowania dla lipskiego Verkehrsbetriebe (LVB). Realizacja dostaw ma rozpocząć od końca 2020 r. Elektryczne VDL będą kursować na liniach 74, 76 i 89. W planach jest również uruchomienie linii nr 60, która również będzie obsługiwana wyacznie przez  autobusy elektryczne. Rozwój zelektryfikowanych linii autobusowych jest zgodny z planami miasta ochrony środowiska.

„Już w 2018 r.Rada Nadzorcza LVB postanowiła rozpocząć fazę nabywania autobusów elektrycznych. Cieszymy się, że możemy teraz zrobić ten ważny krok i, wraz z VDL Bus & Coach aktywnie przyczynić się w ochronę środowiska”, mówi Ronald Juhrs, dyrektor zarządzający ds. technologii i operacji w LVB.

Boris Höltermann, dyrektor zarządzający VDL Bus & Coach Deutschland GmbH: „Współpraca rozpoczęta w 2012 r. osiągnęła szczyt. Cieszymy się, że odbarzyliście nas zaufaniem! Sieć naszych pojazdów elektrycznych rozszerzana się wspierana silnym partnerem , którym jest LVB ”.

Nadwozie VDL Citea SLF-120 Electric zamówionego przez Lipsk ma 12 metrów długości i jest wykonany w konfiguracji trójdrzwiowej. Zastosowano w nim  baterie o pojemności 216 kWh ładowane za pomocą pantografu na dachu. W nocy autobusy są ładowane w zajezdni napięciem wtyczki.. Lekkj konstrukcja Citea Electric powoduje, że koszty operacyjne autobusu są bardzo niskie.

Dzięki ponad 50 milionom kilometrów elektrycznych na dobę, VDL Bus & Coach bv nadal jest liderem na rynku elektrycznego transportu autobusowego. 670 Citeas Electric w całej Europie pokonuje codziennie ponad 130 000 kilometrów elektrycznych, zapewniając coraz więcej wrażeń z jazdy elektrycznej. Także w Niemczech wzrost jest ogromny. W sumie 38 pojazdów w 5 niemieckich miastach pokonało już ponad 2,5 miliona elektrycznych kilometrów. Po dodaniu Lipska transport autobusowy o zerowej emisji w Niemczech rośnie coraz szybciej.

Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB) jest spółką komunalną należącą w całości do miasta Lipsk. Obsługują lokalny transport publiczny (usługi tramwajowe i autobusowe). Sieć tras LVB jest częścią regionalnego stowarzyszenia transportowego Mitteldeutscher Verkehrsverbund. Założona po połączeniu Großen Leipziger Straßenbahn i Leipziger Elektrischen Straßenbahn w dniu 1 stycznia 1917 r. Firma działała pod nazwą Große Leipziger Straßenbahn do 29 lipca 1938 r. LVB obsługuje obecnie 46 linii autobusowych w mieście i okolicy. 9 linii działa w nocy (10 w weekendy). Ponadto LVB obsługuje 13 linii tramwajowych w sieci o długości 143,5 km

Check Also

Mercedes-Benz eActros LongHaul wyróżniony

Mercedes-Benz eActros LongHaul zdobył nagrodę „2023 Truck Innovation Award”. To renomowane wyróżnienie przyznawane jest za …