Home / Aktualności / ZF w Częstochowie

ZF w Częstochowie

Wraz z uruchomieniem nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie firma ZF poszerza swoją działalność produkcyjną w zakresie zaawansowanych technologii systemów wspomagania kierowcy. Nowy zakład uruchomił seryjną produkcję innowacyjnych kamer S-Cam 4.8. Zatrudnienie znalazło tutaj już stu pracowników, a liczba ta będzie rosnąć w związku z planami rozwoju placówki.

Zakład Elektroniki jest pierwszym projektem typu „Greenfield” (czyli budowy od zera) w Częstochowie zrealizowanym przez firmę ZF w Europie Wschodniej. Produkowane są w nim najbardziej zaawansowane podzespoły elektroniczne do samochodów, wspierające bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, w tym kamery S-Cam 4.8. które jako jedne z pierwszych na rynku oferują 100-stopniowe poziome pole widzenia. Tego typu technologia pozwala rozwijać systemy wspomagania jazdy, takie jak hamowanie awaryjne (AEB) czy utrzymanie pasa ruchu (LKA – Lane Keeping Assistant).

Kamery produkowane w częstochowskim zakładzie ZF są ponadto wykorzystywane przez wiodących producentów samochodów w bardziej zaawansowanych, półautomatycznych funkcjach, takich jak wspomaganie jazdy na autostradzie czy asystent jazdy w korku. Innowacyjna kamera S-Cam4.8 została niedawno wprowadzona do produkcji w fabrykach ZF w Marshall w Stanach Zjednoczonych oraz w Anting w Chinach. Firma ZF jest numerem jeden wśród dostawców zaawansowanych technologicznie kamer samochodowych skierowanych do przodu dla kilkunastu największych producentów samochodów.

Zakład, o łącznej powierzchni 12 000 m² jest zlokalizowany w Częstochowie, przy ul. Ekonomicznej na działce o powierzchni 69 000 m² w obrębie Katowickiej strefy ekonomicznej. Znajdują się w nim hale produkcyjne, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz stanowiska inżynieryjne. Ponadto, część inwestycji stanowi nowoczesny budynek biurowy przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF, o powierzchni ok. 3.700 m².

„Fundamentem dla powstania zakładu była działalność Centrum Inżynieryjnego Elektroniki ZF w Częstochowie. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy możemy pochwalić się nowoczesnym zakładem, w którym produkujemy komponenty dla mobilności nowej generacji” – podkreśla Krzysztof Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie. „Dużym wsparciem przy realizacji inwestycji było zaangażowanie władz Miasta Częstochowy oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa kolejnego, trzeciego zakładu produkcyjnego ZF w Częstochowie dowodzi nieustannego zaangażowania firmy i chęci inwestowania w tym regionie” – dodaje.

Firma ZF stawia sobie za cel dalszy rozwój zakładu oraz wzrost zatrudnienia.

„Zależy nam, aby nasz zakład stał się miejscem pracy z wyboru w regionie – zarówno ze względu na świetne warunki pracy, jak i na zaawansowane technologie, nad którymi tu pracujemy” – mówi Artur Kluba, Dyrektor HR w Zakładzie Elektroniki ZF w Częstochowie. „Wysoki poziom automatyzacji produkcji sprawia, że poszukujemy osób, które potrafią się szybko uczyć i adaptować do nowych zadań. Znajomość procesów produkcji elektroniki jest wśród kandydatów bardzo pożądana, jednak osobom, które chcą się rozwijać lub poznać ten obszar od początku, oferujemy szereg profesjonalnych szkoleń” – dodaje.

Dzięki podejściu SEE-THINK-ACT firma ZF kształtuje zaawansowane bezpieczeństwo i autonomiczną jazdę za pomocą technologii czujników środowiskowych, które “widzą” otoczenie, potężnych jednostek przetwarzających wykorzystujących sztuczną inteligencję, które mogą “myśleć” o systemie oraz inteligentnych systemów mechanicznych, które mogą “działać” w celu zapewnienia wyższego poziomu kontroli ruchu pojazdów.

Grupa ZF w Częstochowie prowadzi działalność od ponad dwudziestu lat i jest jednym z największych pracodawców. Posiada 3 zakłady produkcyjne (Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa, Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych oraz Zakład Elektroniki), a także Centra Inżynieryjne, których działalność obejmuje projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Ponadto w Częstochowie działa Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych europejskich zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach – Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W roku 2019 Grupa ZF w Polsce zatrudniała 8 000 osób (na dzień 31.12.2019). Obszar działalności ZF w naszym kraju jest bardzo szeroki i obejmuje zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne R&D, centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR oraz dział ZF Aftermarket.

Check Also

Mój elektryk MAN eTGE

Aż do 70 000 PLN mniej można zapłacić za samochód MAN TGE z napędem elektrycznym. …