Home / Aktualności / Elektryczny Van Hool

Elektryczny Van Hool

Belgijski Van Hool wysłał do USA pierwszy autobus elektryczny. Jest to CX45E, w pełni zasilany akumulatorowo autokar zbudowany specjalnie na rynek północnoamerykański. W układzie zasilania autobusu zastosowano baterie wykonane w technologii E2 amerykańskiego producenta firmy Proterra, specjalizującego się w bateriach do pojazdów ciężarowych CX45E zostanie wprowadzony na rynek w USA przez północnoamerykańskiego dystrybutora firmy Van Hool, firmę ABC Bus Companies Inc.

Dostawa 10 sztuk (nie licząc dostawy premierowego egzemplarza) zostanie zrealizowana w pierwszej połowie 2021 r. Wszystkie elektryczne Van Hoole trafia do dwóch odbiorców z Ameryki Północnej. CX45E ma zasięg do 500 km (310 mil), w zależności od warunków klimatycznych i topografii trasy. Może być on wykorzystywany do transportu grup pracowników lub na regularnej linii komunikacyjnej. Filip Van Hool, dyrektor generalny Van Hool: „Teraz wszystko stało się rzeczywistością: kilka lat temu przenieśliśmy na papier pierwsze koncepcje techniczne CX45E, a dziś efekt końcowy opuszcza fabrykę i jest wysyłany do USA. Oczywiście mogliśmy skorzystać z naszego ogromnego doświadczenia, które gromadziliśmy przez dziesięciolecia w projektowaniu i produkcji autobusów elektrycznych. W 1985 roku zbudowaliśmy pierwsze trolejbusy elektryczne. W 2005 roku byliśmy pierwszym producentem, który zaprojektował zasilany wodorem autobus elektryczny na rynek północnoamerykański, a platforma naszego odnoszącego sukcesy trambusa Exqui.City może być wyposażona w różne elektryczne układy napędowe. W sumie ponad 1000 pojazdów z napędem elektrycznym opuściło fabrykę Van Hool ”.

Współpraca pomiędzy firmą Van Hool i jej dystrybutorem na rynku północnoamerykańskim ABC Bus Companies Inc. rozpoczęła się 33 lata temu. Obecnie na amerykańskich drogach jeździ ponad 11 000 autokarów i autobusów marki Van Hool.

CX45E został zaprojektowany, opracowany i prototypowany w firmie macierzystej Van Hool w mieście Koningshooikt w Belgii. Gotowe do produkcji wersje dziesięciu autokarów CX45E, które mają być wysłane do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie 2021 r., również będą pochodzić z belgijskiej fabryki. Pojazdy zostaną przewiezione z Koningshooikt do portu w Zeebrugge.

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site