Home / Aktualności / Niemcy uaktualniły listę obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa!

Niemcy uaktualniły listę obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa!

Dodano Francję- Departament Moselle (Mozela).

Od 2 marca francuski departament Moselle znajdzie się na niemieckiej liście obszarów z nowymi wariantami wirusa.

Poniżej przedstawiamy informacje dot. wjazdu na terytorium Niemiec.

Zwracamy jednak szczególną uwagę, iż oficjalne przepisy są różnie interpretowane przez poszczególnych funkcjonariuszy (przepisy konsultowaliśmy zarówno z infoliniami dot. COVID w kilku poszczególnych landach, jak również w BAG oraz lokalnych jednostkach Policji), z tej przyczyny sugerujemy, aby kierowca posiadał test wykonany przed wjazdem na terytorium Niemiec, jeśli wraca z kraju zaklasyfikowanego jako obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (np. Hiszpania, Litwa) lub obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (m in. Francja- Departament Moselle, Wielka Brytania, Portugalia, Czechy, Słowacja, Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee) – mówi Marek Kliś, radca prawny Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

REJESTRACJA ON-LINE:

 W Niemczech wyróżniane są trzy obszary ryzyka

1/ obszar ryzyka;

2/ obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń;

3/ obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa.

Obszary ryzyka ustalane są na bieżąco – należy śledzić informacje na stronie https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

Obowiązek rejestracji dotyczy kierowców zawodowych:

 1. OBSZAR RYZYKA

Kierowcy, którzy byli w krajach uważanych za obszar podwyższonego ryzyka w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec:

Rejestracja: nie jest wymagana .

Negatywny wynik testu na COVID-19: nie jest wymagany.

 • OBSZAR O SZCZEGÓLNIE WYSOKIM RYZYKU ZWIĄZANYM Z DUŻA LICZBĄ ZAKAŻEŃ

Kierowcy, którzy przebywali w krajach uważanych za obszary o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec (np. Hiszpania, Litwa – od 24 stycznia):

Rejestracja: Obowiązkowa w przypadku pobytów w strefie ryzyka lub na terytorium Niemiec dłuższych niż 24 godziny.

Rejestracji należy dokonać na https://www.einreiseanmeldung.de – przed wjazdem do kraju. Formularz rejestracyjny jest dostępny w kilku językach. W formularzu jedno z obowiązkowych pól jest wymagane, aby kierowca podał adres w Niemczech. W polu tym sugeruje się wskazanie pierwszego adresu miejsca, w którym towar będzie załadowany / rozładowany – zgodnie z informacjami przekazanymi przez portugalskie stowarzyszenie przewoźników.

Negatywny test COVID-19: Brak obowiązkowego testu w przypadku pobytu na terytorium Niemiec do 72 godzin (aczkolwiek niektórzy funkcjonariusze wymagają przedstawienia testu, a niektóre Landy (np. Nadrenia Północna Westfalia) wymagają go w przypadku pobytu powyżej 48h). 

W przypadku pobytów dłuższych niż 72 godziny obowiązkowe będzie przedstawienie testu Covid-19, wykonanego przed wjazdem na terytorium Niemiec.  

 • OBSZAR O SZCZEGÓLNIE WYSOKIM RYZYKU ZWIĄZANYM Z MUTACJAMI WIRUSA

Kierowcy, którzy byli w krajach uważanych za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec (np. Francja- Departament Moselle od 2 marca, Wielka Brytania od 13 stycznia, Portugalia od 27 stycznia, Czechy, Słowacja, Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee)):

Rejestracja wstępna: wymagana. Rejestracja musi być dokonana na: https://www.einreiseanmeldung.de 

Formularz rejestracyjny jest dostępny w kilku językach. W formularzu jedno z obowiązkowych pól jest wymagane, aby kierowca podał adres w Niemczech. W polu tym sugeruje się wskazanie pierwszego adresu miejsca, w którym towar będzie załadowany / rozładowany. Okres kwarantanny, o którym mowa w tym polu rejestracji (adres zakwaterowania), w przypadku kierowców nie powinien być brany pod uwagę, ponieważ są z niego zwolnieni. Wystarczy wskazać adres, jak zasugerowano powyżej.

Negatywny test COVID-19: obowiązkowy i bez wyjątku. Test Covid-19 musi zostać wykonany przed wejściem i przedstawiony na żądanie odpowiedniego organu. Test nie może zostać wykonany wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem na terytorium Niemiec.

KWARANTANNA – WYJĄTKI:

Według ogólnych zasad przy braku symptomów zachorowania na COVID-19 obowiązkowej kwarantannie NIE podlegają:

 • osoby, które podróżują przez Niemcy w tranzycie. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu;
 • osoby, których pobyt w Niemczech lub w kraju graniczącym z Niemcami uznanym za obszar podwyższonego ryzyka trwa do 24 godzin;
 • przy pobycie w Niemczech lub w obszarze podwyższonego ryzyka do 71 godzin:
  • osoby odwiedzające najbliższą rodzinę (pierwszego stopnia), partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą;
  • przy zachowaniu odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego:
   • pracownicy służby zdrowia po poświadczeniu niezbędności takiej podróży przez pracodawcę/zleceniodawcę;
    • osoby przewożące zawodowo osoby, towary lub dobra;
    • członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.

UWAGA! W Nadrenii – Północnej Westfalii nie obowiązują ogólne zasady kwarantanny po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka, jednak obowiązuje nakaz przedłożenia negatywnego wyniku testu oraz rejestracji wjazdu, według informacji uzyskanej na infolinii po przyjeździe z kraju o wysokim ryzyku związanym z mutacją wirusa (UK, Portugalia) obowiązuje kwarantanna bez wyjątków, bez względu na długość pobytu – mówi Marek Kliś, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

MASECZKI

WAŻNE! Podczas robienia zakupów (w sklepach, na stacjach benzynowych, etc.) oraz korzystania z komunikacji miejskiej należy korzystać z maseczek medycznych (tj. maseczek operacyjnych, z filtrem FFP2 lub KN95). Maski materiałowe nie będą uznawane. W Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2. 

Źródło:

1/ https://www.einreiseanmeldung.de/#/

2/ https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/DEA/PL_FAQ_DEA.pdf

3/ https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/info-sheet.html

4/ https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

Check Also

73 elektrycznych Renault Trucks dla Barcelony

Podczas ostatniego zamówienia publicznego z zakresu odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania infrastruktury, miasto Barcelona dokonało …

Mega Darkmarket Site