Home / Aktualności / Pierwsza seria autobusów Citea nowej generacji

Pierwsza seria autobusów Citea nowej generacji

Zamawiając pierwszą serię elektrycznych autobusów Citea nowej generacji marki VDL Bus & Coach, przedsiębiorstwo transportu publicznego Hermes przyczynia się do podniesienia jakości transportu publicznego i dbałości o środowisko naturalne w rejonie Eindhoven. Łącznie 32 autobusy miejskie VDL Citea, wyposażone w elektryczny układ napędowy  trafią do eksploatacji w styczniu 2022 r.

To zamówienie jest kolejnym ważnym krokiem w procesie przestawiania się do 2025 roku na bezemisyjny transport publiczny w holenderskiej prowincji Brabancja Północna.
Prezes Willem van der Leegte z VDL Groep: „Hermes cztery lata temu, postanowił utworzyć największą wówczas w Europie flotę autobusów elektrycznych. To była ważna decyzja, która wzbudziła zainteresowanie na całym świecie. Hermes  zamawiając 32 autobusy nowej generacji Citea realizuje wizję zelektryfikowania transportu publicznego w regionie, a my jesteśmy dumni, że ta elektryfikacja odbywa się  w macierzystej bazie VDL”.

„Razem z VDL prowadzimy wyjątkową operację” – mówi Martijn Mentink, dyrektor regionalny Hermes. „W ostatnich latach wiele innych europejskich firm transportowych i miast odwiedziło Eindhoven, aby na własne oczy zobaczyć i doświadczyć, że przyszłość e-mobilności w transporcie publicznym już się rozpoczęła. Kryzys koronawirusa ma duży wpływ na komunikację zbiorową, ale nadal wierzymy, że w tych trudnych czasach ta inwestycja jest możliwa. Wiele milionów kilometrów przejechanych przez VDL Citea zapewniło nam bogatą wiedzę i doświadczenie. Dlatego z ufnością czekamy na moment, w którym flota nowej generacji autobusów Citea wyruszy na linie komunikacyjne Eindhoven ”.

Christophe van der Maat (członek zarządu prowincji Brabancji Północnej): „Cieszę się, że prowincja uczestniczy w finansowaniu zakupu tych nowych, czystych autobusów. Transport publiczny jest pod presją z powodu konsekwencji koronawirusa, ale pomagając sobie nawzajem realizujemy nasze wspólne ambicje zrównoważonego rozwoju. Najlepsze jest to, że te autobusy są produkowane w Brabancji z korzyścią dla pasażerów, firmy Hermes, VDL i naszej prowincji”.

Nowa generacja Citeas została specjalnie wyposażona w tak zwany pakiet Brainport dla Hermesa. Należą do nich systemy bezpieczeństwa, takie jak system ostrzegania przed kolizją i system wykrywania martwego pola. Wystrój wnętrza i specjalne oświetlenie także sprawiaj ą, że ​​pojazdy są wyjątkowe. Każdy z nich jest zatem nowym okrętem flagowym floty autobusowej Hermes w Eindhoven. Oczywiście elektryczne VDL Citea są również wyposażone w środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusów, takich jak COVID-19. Należą do nich systemy filtrów, powłoki antybakteryjne i środki ochronne dla kierowcy.

Akumulatory są zintegrowane z podłogą, co zapewnia więcej miejsca dla pasażerów, do maksymalnie 110 osób w pojeździe o długości 12,2 metra. Dla tej nowej generacji elektrycznych autobusów miejskich firma VDL Bus & Coach opracowała kompozytową ścianę boczną, która składa się z jednego elementu. Powoduje to mniejsze wibracje i zmniejsza hałas, co wpływa na komfort pasażerów.

Ściana boczna poprawia izolację autobusu, zmniejszając potrzebę ogrzewania i chłodzenia, a ponadto jest ona o 15% lżejsza od konwencjonalnego rozwiązania. Atrakcyjny projekt jest wg VDL Bus & Coach ważnym atutem zachęcającym do korzystania z transportu publicznego. Zaprojektowanie kabiny kierowcy było najwyższym priorytetem, bo przecież kierowca spędza w niej cały dzień. Dlatego w zakresie ergonomii, łatwości obsługi, komfortu i bezpieczeństwa nie było kompromisów. Ulepszona kabina kierowcy w nowej generacji modelu Citea była kilkakrotnie testowana przez branżowe instytucje.

Check Also

Mój elektryk MAN eTGE

Aż do 70 000 PLN mniej można zapłacić za samochód MAN TGE z napędem elektrycznym. …