Home / Aktualności / ORLEN Skylight Accelerator zaprasza do współpracy najlepsze startupy

ORLEN Skylight Accelerator zaprasza do współpracy najlepsze startupy

Ruszył pierwszy w Polsce korporacyjny program akceleracyjny dla startupów o globalnym zasięgu – Orlen Skylight Accelerator. Program potrwa dwa lata, a jego budżet wynosi 3 mln zł. Nabór do pierwszej rundy kończy się 16 sierpnia 2021 r. „Nasz program będzie oknem na innowacyjne startupy z całego świata” – powiedział Łukasz Kopeć, kierownik działu Innowacji i Akceleracji PKN ORLEN podczas inauguracji tego przedsięwzięcia.
„Budowa multienergetycznego koncernu to nie tylko duże projekty i akwizycje, ale praca nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać najlepsze rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj w Polsce” – podkreślił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.
PKN ORLEN w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy 3 mld zł na innowacje i działalność badawczo-rozwojową, związaną głównie z rozbudową własnego zaplecza technologicznego oraz wykorzystaniem potencjału polskich i zagranicznych jednostek naukowych. Część tych nakładów planuje przeznaczyć dla polskich i zagranicznych startupów posiadających gotowy produkt lub usługę.
ORLEN Skylight Accelerator oferuje młodym firmom pilotażowe wdrożenia, a autorom najlepszych rozwiązań technologicznych – komercyjną współpracę. Pilotażowe wdrożenia w I rundzie naboru do programu wyniosą 3 mln zł.
Koncern przedstawił 22 wyzwania w obszarach technologii „jutra”, związane m.in. z zieloną transformacją, technologiami wodorowymi, przemysłem 4.0, elektromobilnością, niskoemisyjną energetyką, efektywną produkcją rafineryjną, zaawansowaną petrochemią, nowymi generacjami materiałów jak np. biotworzywa oraz innowacyjnymi usługami.
„Formuła akceleracyjna jest najbardziej wartościowa z punktu widzenia zarówno PKN ORLEN, jak i startupów, bo komercjalizacja i skalowanie biznesów poprzez wspólną wymianę wiedzy i poprzez dostosowywanie technologii do wymogów i rzeczywistych warunków operacyjnych dużych korporacji daje największe efekty” – zaznaczył Łukasz Kopeć.
ORLEN Skylight Accelerator oferuje startupom dostęp zarówno do infrastruktury badawczo-rozwojowej i operacyjnej grupy ORLEN, jak i bezpośredni dostęp do specjalistów i ekspertów koncernu oraz osób i podmiotów zewnętrznych współpracujących w ramach realizacji programu akceleracyjnego.
Patrycja Panasiuk, z-ca dyrektora wykonawczego ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN podkreśliła, że współpraca koncernu ze startupami trwa już od kilku lat, a co trzeci projekt jest realizowany w kooperacji z młodymi firmami technologicznymi. „Jako międzynarodowa korporacja musimy być elastyczni i szybcy, i tutaj widzę bardzo duże pole do współpracy pomiędzy korporacją a startupem” – stwierdziła.
Zdaniem Justyny Orłowskiej, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i szefowej Centrum GovTech, współpraca z firmami, które nie dysponują dużymi zasobami osobowymi i finansowymi niesie za sobą spore oszczędności w kosztach wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
„Na początku wszyscy myślą, że to będzie drogie. Tymczasem dzięki współpracy ze startupami okazuje się, że na bardzo duży problem może być bardzo proste rozwiązanie i konieczne nakłady spadają wręcz do kilkudziesięciu tysięcy złotych” – powiedziała Justyna Orłowska.
Przykładem udanej współpracy PKN Orlen i startupu jest projekt z obszaru IT firmy Symmetrical, która opracowała narzędzie umożliwiające pracownikom elastyczny dostęp do własnych pensji. Symmetrical nawiązała współpracę z PKN ORLEN w 2019 r. poprzez zewnętrzny akcelerator. Oferowane przez firmę rozwiązanie wpisywało się w potrzeby koncernu i pomogło nawiązać współpracę komercyjną, która trwa do dzisiaj.
„Za każdą firmą technologiczną stoi pierwszy duży klient. PKN ORLEN jest znaną, rozpoznawalną międzynarodową marką. Dzięki współpracy z Orlenem zdobyliśmy kilku innych dużych międzynarodowych klientów, dla których to, że zaufała nam tak znana i dobra organizacja, było najlepszą referencją” – powiedział Piotr Smoleń, współzałożyciel Symmetrical.
Łukasz Kopeć podkreślił, że małym podmiotom jest trudno nawiązać współpracę z dużymi korporacjami, dlatego program ORLEN Skylight Accelerator oferuje uproszczoną ścieżkę, w ramach której formalizacja współpracy odbywa się w bardzo krótkim czasie od momentu wyselekcjonowania i oceny potencjału technologicznego rozwiązania.
„Dzisiaj uruchomiliśmy pierwszą rundę, ona potrwa 4 tygodnie, i już dzisiaj, na etapie ogłaszania naboru pokazujemy, na jakich konkretnie zasadach będziemy chcieli współpracować” – zaznaczył Łukasz Kopeć.
Zgłoszenia do udziału w I rundzie programu potrwają do 16 sierpnia 2021 r. Formularz zgłoszeniowy online oraz wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl, na której koncern będzie również aktualizował wyzwania i ogłaszał kolejne rundy naboru.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site