Home / Aktualności / Apollo Tyres wspiera ekspedycję upamiętniającą złotą erę polskiego himalaizmu

Apollo Tyres wspiera ekspedycję upamiętniającą złotą erę polskiego himalaizmu

Firma Apollo Tyres jest sponsorem ekspedycji upamiętniającej historyczną podróż z Polski do Nepalu z 1979 r., podczas której grupa wspinaczy przemierzyła drogę z Jeleniej Góry do Pokhary w centralnej części Nepalu. Wydarzenie to ma uczcić złoty wiek polskiego himalaizmu. 20 sierpnia 2021 r. podróżnicy wyruszą w liczącą 10 tys. km trasę, której pokonanie zajmie co najmniej miesiąc.

Głównym celem projektu jest odtworzenie wyprawy do podnóża Wielkich Himalajów przy użyciu tego samego pojazdu marki Jelcz, który został w pełni odrestaurowany i wyposażony w opony Apollo Endu Trax. Oryginalnego samochodu ciężarowego używano do transportu wspinaczy i ich wyposażenia.

Droga do Nepalu poprowadzi grupę pięciu polskich himalaistów przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Iran, Pakistan oraz Indie. Podróżnicy będą zatrzymywać się w każdym z tych krajów, aby promować projekt oraz organizować wydarzenia edukacyjne. Odwiedzą również fabrykę Apollo Tyres w Indiach.

Członkowie ekspedycji zatrzymają się w miejscach związanych z wyprawą z 1979 r., w tym w konsulatach Rzeczypospolitej Polskiej i na cmentarzu wojskowym armii generała Andersa w Iranie. Na koniec zespół spotka się z mieszkańcami Katmandu. Sześć lat temu Nepal został dotknięty przez trzęsienie ziemi, które spowodowało poważne zniszczenia na tym obszarze. Samochód ciężarowy posłuży nie tylko do odtworzenia przebiegu historycznej wyprawy – grupa wykorzysta wolne miejsce do przewiezienia przyborów szkolnych dla dzieci w Himalajach.

Maciej Pietrowicz jest synem polskiego alpinisty, który brał udział w himalajskiej ekspedycji w 1979 roku. Wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią trzech wspinaczy. Idąc w ślady ojca, przejedzie on 10 tys. km z Polski do Nepalu, aby powrócić do tego niezwykłego miejsca. Do Macieja Pietrowicza dołączą Ryszard Włoszczowski, który wziął udział w pierwszej ekspedycji oraz kierowca i mechanik Arkadiusz Peryga, który podjął się odrestaurowania zabytkowego Jelcza. W wyprawie jako wsparcie weźmie również udział Dariusz Majewski.

„Apollo Tyres wspiera polską ekspedycję w Himalaje, zapewniając grupie opony Endu Trax, na których podróżnicy przemierzą 10 tys. km” – mówi Maciej Winiarz, Country Manager Apollo Tyres w Polsce. – „Wraz z synem, który wyrusza w podróż śladami ojca, składamy hołd uczestnikom ambitnej wyprawy w Himalaje z 1979 r. Liczymy na to, że z naszą pomocą zespół przypomni osiągnięcia polskich himalaistów”.

Check Also

20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY dla floty Pieter Smit Theater Rock Polska

W uroczystości przekazania zamówionych ciągników IVECO S-WAY, która miała miejsce w siedzibie firmy w Łodzi …

Mega Darkmarket Site