Home / Aktualności / FRIGOBLOCK pomaga firmie BIOGROS zelektryfikować flotę

FRIGOBLOCK pomaga firmie BIOGROS zelektryfikować flotę

Firma FRIGOBLOCK, jeden z czołowych dostawców transportowych agregatów chłodniczych w Europie i marka Thermo King®, we współpracy z BIOGROS, luksemburską hurtownią i dystrybutorem bioproduktów wchodzącą w skład Grupy Oikopolis, wprowadziła na drogi Luksemburga pierwszą w pełni elektryczną ciężarówkę chłodniczą. W ramach projektu firma FRIGOBLOCK wyposażyła prototypowy samochód ciężarowy MAN eTGM w agregat chłodniczy FK25i z napędem falownikowym. Zgodnie z obliczeniami BIOGROS w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy działalności firma zaoszczędziła ponad 2900 litrów oleju napędowego, co odpowiada około 9,4 tony CO2 w porównaniu z podobnymi ciężarówkami we flocie firmowej napędzanymi olejem napędowym. Do końca roku firma spodziewa się zmniejszyć emisję łącznie o około 22 ton CO2, co stanowi ponad 20% emisji całej floty.

Odpowiedzialność za środowisko i działanie w zrównoważony sposób są częścią kultury BIOGROS. Pod koniec 2020 roku, w ramach ich strategii redukcji emisji CO2 i zmniejszenia zużycia paliwa, firma BIOGROS zdecydowała się rozszerzyć swoją flotę dystrybucyjną o nową ciężarówkę chłodniczą z napędem elektrycznym – pierwszą tego typu jeżdżącą po drogach Luksemburga. Aby znaleźć najbardziej wydajny, elektryczny agregat chłodniczy dla prototypu ciężarówki MAN eTGM, BIOGROS skontaktowała się z firmą Gradius, oficjalnym dystrybutorem Thermo King w Belgii i Luksemburgu.

Ciężarówka wymagała użycia agregatu chłodniczego, który mógł być całkowicie napędzany energią elektryczną i który mógłby być podłączony i zasilany z głównego akumulatora ciężarówki, jednocześnie wywierając niewielki wpływ na zasięg roboczy pojazdu. Agregat FK25i FRIGOBLOCK sprawdził się pod każdym względem.

„Planując nasze operacje transportowe i logistyczne, zawsze szukaliśmy najlepszego możliwego kompromisu między ochroną środowiska a bezpieczeństwem żywności” – powiedział Marco Gasper, kierownik ds. logistyki w firmie BIOGROS. „Firma BIOGROS niedawno otrzymała nagrodę Lean & Green 2 Stars-Award dzięki restrukturyzacji i optymalizacji naszych procesów logistycznych w celu zmniejszenia emisji CO2. Nasza współpraca z FRIGOBLOCK jest częścią tego sukcesu”.

„Nasza filozofia obejmuje ścisłą współpracę z naszymi klientami i dostarczanie im gotowych rozwiązań, które są właściwe zarówno z punktu widzenia operacyjnego, jak i zrównoważonego rozwoju” – powiedział Samer Hawat, regionalny kierownik sprzedaży i serwisu na Belgię i Luksemburg w firmie Thermo King. „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą BIOGROS i być elementem tego ważnego projektu, w którym podkreślono znaczenie ekologicznego, cichego i przyjaznego dla środowiska transportu”.

26-tonowa ciężarówka eTGM firmy BIOGROS z agregatem FRIGOBLOCK FK-25i może przewozić 18 palet i ma zasięg do 200 km bez konieczności ładowania. Jest to idealne rozwiązanie dla regionalnej dystrybucji żywności ekologicznej BIOGROS, która charakteryzuje się dużą ilością operacji typu „stop-and-go”. Jedną z dodatkowych, kluczowych zalet pojazdu chłodniczego jest praktyczna eliminacja hałasu, co przyczynia się do realizacji bardzo cichych i bezemisyjnych dostaw.

„Od lat ściśle współpracujemy z firmą BIOGROS, zapewniając natychmiastowe wsparcie i specjalistyczne porady, w odpowiednim miejscu i czasie”, powiedział Paulo Marques, kierownik ds. klienta w firmie Gradius. „Znając dobrze działania i wymagania BIOGROS, możemy zaoferować odpowiednie rozwiązanie chłodnicze, które pomoże zmaksymalizować wyniki tego projektu”.

 „Dzięki wsparciu firmy Gradius i doświadczeniu FRIGOBLOCK byliśmy w stanie osiągnąć znaczne oszczędności z użyciem nowego pojazdu. Wraz ze zmniejszeniem poziomu emisji CO2 z 97 kg do 1,3 kg na 100 km zużycie energii jest również o dwie trzecie niższe niż w przypadku zwykłej ciężarówki z silnikiem wysokoprężnym” – powiedział Marco Gasper. „Uważamy, że elektryfikacja floty w sektorze detalicznym to trend, który będzie się utrzymywał. Współpraca z Thermo King i FRIGOBLOCK pomoże nam zapewnić wydajne, niezawodne i zrównoważone rozwiązania chłodnicze dla potrzeb naszej floty dziś i w przyszłości”.

Check Also

Kompleksowe spotkanie branżowe podczas targów NOWA INFRASTRUKTURA!

Wstęp bezpłatny po rejestracji. Targi Budownictwa Infrastrukturalnego – NOWA INFRASTRUKTURA, które odbędą się od 10 …