Home / Aktualności / MAN wmurowuje kamień węgielny pod rozbudowę fabryki w Niepołomicach

MAN wmurowuje kamień węgielny pod rozbudowę fabryki w Niepołomicach

MAN Truck & Bus przyspiesza proces transformacji i związaną z tym rozbudowę fabryki w Niepołomicach koło Krakowa. W dniu 20.01.2022 roku w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, udział wzięli Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasza Smółka, parlamentarzyści, oraz przedstawiciele władz lokalnych.

MAN zainwestuje w rozbudowę zakładu w Niepołomicach prawie 130 milionów euro. Fabryka, której powierzchnia zostanie do września 2022 r. powiększona o ponad jedną trzecią, ma po rozbudowie pełnić funkcję fabryki kompensującej zapotrzebowanie na moce produkcyjne w zakresie pojazdów ciężarowych. Dzienne moce produkcyjne w trybie trzyzmianowym będą wynosić około 300 pojazdów. Aby zakład spełniał wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zostanie zainstalowane nowe źródło bioenergii, dzięki któremu fabryka będzie w przyszłości neutralna pod względem CO2.

„Rozbudowa fabryki w Niepołomicach jest istotnym krokiem w procesie transformacji naszej firmy. Wprowadzane przez nas zmiany procesów produkcji zwiększą wyraźnie naszą konkurencyjność w obliczu coraz to większych wyzwań. Pod Krakowem powstaje fabryka o wyjątkowo dużej elastyczności, która umożliwi nam produkcję na jednej taśmie wszystkich typoszeregów pojazdów – od lekkich do ciężkich”, mówi prezes zarządu MAN Truck & Bus SE Alexander Vlaskamp.  

W wyniku rozbudowy moce przerobowe fabryki w Niepołomicach wzrosną około trzykrotnie. Fabryka będzie zatrudniać trzykrotnie więcej pracowników niż przed jej przebudową. W zakładzie w Niepołomicach powstanie około 1500 dodatkowych miejsc pracy. Dzisiejsza powierzchnia fabryki wynosząca 24 hektary zwiększy się do ponad 41 hektarów.

„Zakład w Niepołomicach będzie bardzo efektywny i będzie odgrywał jeszcze istotniejszą rolę jako fabryka kompensująca zapotrzebowanie na moce produkcyjne. W przyszłości produkowane w nim będzie w około dwóch trzecich wszystkich kabin oraz wszystkich pojazdów MAN. Dodatkowo powstanie tu dział „Truck Modification“, w którym nasze pojazdy ciężarowe będą indywidualnie modyfikowane zgodnie z potrzebami naszych klientów“, powiedział Michael Kobriger, członek zarządu MAN odpowiedzialny za produkcję.

W ramach rozbudowy powstanie nowa hala do produkcji kabin o powierzchni 26.000 metrów kwadratowych oraz hala o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych dla Truck Modification Center. Dzięki temu zacieśni się współpraca między zakładem w Niepołomicach i zakładem w Monachium, który potrzebują miejsca na mieszaną produkcję pojazdów zarówno z napędem tradycyjnym, jak i elektrycznym, a firma MAN będzie mogła oferować pełną paletę pojazdów ciężarowych najwyższej jakości. Niepołomice i Monachium staną się silnym partnerskim duetem w systemie produkcji pojazdów ciężarowych.

Te i inne działania w ramach transformacji firmy MAN zostały uzgodnione między przedsiębiorstwem a radą pracowniczą w kwietniu 2021. Pełen pakiet działań ma na celu zwiększenie zysku MAN do kwoty 1,7 miliarda euro. Zapewni to MAN niezbędną swobodę przy świadomym inwestowaniu w swoją przyszłość.

Check Also

73 elektrycznych Renault Trucks dla Barcelony

Podczas ostatniego zamówienia publicznego z zakresu odbioru odpadów komunalnych oraz utrzymania infrastruktury, miasto Barcelona dokonało …

Mega Darkmarket Site