Home / Aktualności / Volvo Group rozpoczyna proces tworzenia zakładu produkcji akumulatorów w Szwecji

Volvo Group rozpoczyna proces tworzenia zakładu produkcji akumulatorów w Szwecji

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na akumulatorowe pojazdy i maszyny elektryczne o dużej ładowności, Grupa Volvo zainicjowała proces utworzenia zakładu produkcji ogniw akumulatorowych na dużą skalę w Szwecji.

– Naszym celem jest poprowadzenie przejścia na zdekarbonizowany system transportu i długofalową ambicją oferowania naszym klientom rozwiązań, które są w 100% wolne od paliw kopalnych. Nasi klienci już dziś odczuwają duży popyt, a do 2030 roku naszą ambicją jest, aby co najmniej 35% sprzedawanych przez nas produktów było elektrycznych. Ten wzrost będzie wymagał dużych ilości wysokowydajnych akumulatorów, produkowanych przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych, i logicznym kolejnym krokiem jest dla nas włączenie produkcji akumulatorów do naszego przyszłego śladu przemysłowego. Chcemy to zrobić wspólnie z partnerami, a podróż zaczyna się teraz – mówi Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group.

Przeprowadzono obszerne studium lokalizacji, które wskazuje, że region Skaraborg w Szwecji jest idealną lokalizacją dla zakładu. Proponowana lokalizacja w gminie Mariestad znajduje się w pobliżu obecnej głównej fabryki układów napędowych Volvo Group w Skövde i będzie czerpać korzyści z istniejącej infrastruktury przemysłowej i logistycznej regionu oraz opierać się na silnym dziedzictwie i światowej klasy kompetencjach w zaawansowanej produkcji wielkoseryjnej, mając jednocześnie dostęp do bogatych szwedzkich dostaw wolnej od paliw kopalnych energii. Centra badawczo-rozwojowe i siedziba Volvo Group w Göteborgu oddalone są o zaledwie dwie godziny drogi.

Grupa Volvo planuje stopniowo zwiększać wydajność i osiągnąć produkcję seryjną na dużą skalę do 2030 roku. Ogniwa akumulatorów zostaną zaprojektowane specjalnie do zastosowań w pojazdach użytkowych, wspierając globalne wprowadzanie elektrycznych ciężarówek, autobusów, sprzętu budowlanego i elektrycznych układów napędowych do różnych zastosowań.

Utworzenie zakładu produkcyjnego podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze. Ostateczna lokalizacja zostanie ustalona po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, a prowadzenie działalności wymaga uzyskania pozwolenia środowiskowego.

Check Also

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na …

Mega Darkmarket Site