Home / Aktualności / MAN na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

MAN na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

W trakcie kongrsu odbyła się polska premiera przegubowego autobusu elektrycznego – MAN Lion`s City 18 E, który produkowany jest w zakładach w Starachowicach.

Piotr Kwiatkowski, regionalny kierownik sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska mówiąc o rozwoju  rynku elektrobusów wspomniał m.in. o tym, jak Polska stała potęgą w zakresie produkcji e-busów. Mało kto wie, ale co trzeci autobus elektryczny eksportowany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w latach 2017-2021 pochodził z polskich fabryk – m.in. z MAN Bus Starachowice. 

Autobusy elektryczne MAN produkowane w zakładzie w Starachowicach są coraz bardziej poszukiwane na europejskim rynku. W 2021 roku udział modelu Lion’s City E osiągnął poziom 5,5% wśród wszystkich sprzedanych autobusów miejskich MAN w 2021 roku. To jednak dopiero początek elektromobilnej fali. Do 2025 r. chcemy, aby połowa wszystkich naszych nowych autobusów miejskich miała alternatywny napęd. Spodziewamy się, że już pięć lat później – w 2030 r. – 90 proc. autobusów miejskich z logo MAN będzie zasilanych bateryjnie – przekazał Piotr Kwiatkowski.

Z kolei rozwój rynku elektrycznych vanów przedstawił Grzegorz Rogalewicz, dyrektor ds. sprzedaży samochodów dostawczych w MAN Truck & Bus Polska. Ten segment czeka sporo wyzwań, gdyż lekkie oraz ciężkie samochody dostawcze odpowiadają za 38,1% emisji dwutlenku węgla pochodzących z transportu drogowego w Unii Europejskiej. W dużych aglomeracjach miejskich pojazdy generują nawet 60 proc. emisji CO2 oraz w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu.

W tym kontekście elektryfikacja zwłaszcza miejskiej dystrybucji ma kolosalne znaczenie i to szczególnie w kontekście dążenia Europy do osiągnięcia neutralności klimatycznej. My mamy już gotowy produkt. To MAN eTGE produkowany w zakładach we Wrześni i który przez ostatnie dwa lata z rzędu był absolutnym liderem rynku, osiągając tutaj ponad 50 proc. udział w polskim rynku. Warto zwrócić uwagę, że jest on pierwszym produkowanym w  Polsce elektrycznym samochodem dostawczym. Mamy mocne podstawy, by liczyć na jeszcze więcej na tym rynku – mówił Grzegorz Rogalewicz.

Check Also

20 ciągników siodłowych IVECO S-WAY dla floty Pieter Smit Theater Rock Polska

W uroczystości przekazania zamówionych ciągników IVECO S-WAY, która miała miejsce w siedzibie firmy w Łodzi …

Mega Darkmarket Site