Home / Aktualności / Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Pierwsza elektryczna śmieciarka pracuje już w Świebodzicach

Gmina Świebodzice mając na uwadze możliwość zmniejszenia swojego śladu węglowego inwestuje w pojazdy elektryczne. Na początku listopada br. flota pojazdów dolnośląskiej spółki komunalnej ZGK Świebodzice powiększyła się o elektryczną śmieciarkę Renault Trucks D Wide Z.E. Ten w 100% elektryczny pojazd jest też pierwszym zarejestrowanym w Polsce elektrycznym samochodem ciężarowym, a miasto Świebodzice dołączyło do grona Pionierów Elektromobilności.

Zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Elektromobilności, samorządy dążą do zrównoważonego rozwoju transportu komunalnego i tym samym do zmniejszenia liczby pojazdów z napędem konwencjonalnym w miejskich flotach. Włodarze Świebodzic wybrali w 100% elektryczny model Renault Trucks D Wide Z.E. z zabudową komunalną, który już teraz można podejrzeć w codziennej pracy na ulicach miasta.

– Odbieramy cztery jednostki elektryczne, wśród nich samochód Renault Trucks, pierwszą w Polsce śmieciarkę przekazaną spółce komunalnej i tym samym pokazujemy młodemu pokoleniu, naszemu społeczeństwu, że potrafimy dbać o nasze środowisko, o naszą przyszłość. Elektromobilność to przyszłość, od której nie ma odwrotu. Taki sprzęt powinien jeździć w każdej gminie. Cieszę się, że mogę pochwalić się tymi inwestycjami – powiedział Paweł Ozga, Burmistrz Miasta Świebodzice dodając, że niskoemisyjne pojazdy zakupiono z dofinansowania w ramach rządowego funduszu Polski Ład.

Podczas przekazania symbolicznego klucza do całkowicie elektrycznego modelu Renault Trucks obecny był również Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak bardzo ważna dla miasta jest to inwestycja, gdyż niskoemisyjne pojazdy będą służyły mieszkańcom wypełniając swoje zadanie, ale i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Branża transportowa przechodzi poważną zmianę i już wiadomo, że w ciągu najbliższych lat zmieni się bardziej niż przez ostatnie stulecie. Renault Trucks D Wide Z.E. jest pierwszym seryjnie produkowanym pojazdem ciężarowym, który trafił na drogi publiczne naszego kraju.

Firma Renault Trucks wyprodukuje i dostarczy w tym roku na rynki europejskie tysiąc podobnych do tego samochodów elektrycznych. Natomiast ten jeden jest szczególnie ważny dla naszej polskiej organizacji – jest to pierwszy zarejestrowany w Polsce elektryczny samochód ciężarowy i jednocześnie pierwsza przekazana do użytku komercyjnego śmieciarka” – podsumował Marcin Majak, dyrektor sprzedaży Renault Trucks Polska.

Model Renault Trucks D Wide Z.E. ze śmieciarką Terberg przez 1,5 roku testowany był we flotach firm komunalnych w Polsce, gdzie podczas codziennej eksploatacji traktowany był bez żadnej taryfy ulgowej. Pod względem funkcjonalnym śmieciarka ta nie różni się niczym od swojego konwencjonalnego odpowiednika. Podobnie wyglądają właściwości manewrowe pojazdu. W każdym przedsiębiorstwie komunalnym testującym pojazd, pojemność baterii trakcyjnych w zupełności wystarczała do wykonania codziennych zadań.

– Praca śmieciarki, czyli zgniatanie i wrzucanie odpadów do nadwozia odbywa się podczas postoju. Testy, które wykonaliśmy w minionym roku wykazały, że w 80% przypadków wśród firm komunalnych samochód wracał do bazy po całodziennej pracy z poziomem naładowania akumulatorów trakcyjnych średnio 20-24%, co wystarczało na cały dzień pracy, na to żeby wrócić do bazy i jeszcze ciut zostało w zapasie– dodał Marcin Majak.

Check Also

Elektryki dla Piotrkowa Trybunalskiego

Firma Solaris Bus & Coach wygrała postępowanie przetargowe, na mocy którego dostarczy pięć autobusów bateryjnych do Piotrkowa Trybunalskiego. …

Mega Darkmarket Site