40 hybrydowych Citaro na regularnych połączeniach

Od 21 stycznia 2024 roku 40 hybrydowych autobusów miejskich Mercedes-Benz Citaro w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia oddziaływania komunikacji miejskiej na środowisko, zwiększenia komfortu pasażerów i jakości usług w transporcie podmiejskim we włoskiej metropolii Rzym. Operator autobusowy Autoservizi Troiani dopiero niedawno odebrał nowe autobusy hybrydowe od włoskiej spółki Daimler Buses zajmującej się dystrybucją na rzecz Daimler Buses Italia. Autobusy hybrydowe zostały wprowadzone do eksploatacji zaledwie 20 dni po zawarciu umowy z miastem Rzym (Roma Capitale), będącej owocem wygranego przetargu publicznego. Dzięki szybkiemu wdrożeniu umowy, 15% lokalnego transportu publicznego w Rzymie zostało przeniesione na kolejne osiem lat do spółki joint venture utworzonej przez ATI Autoservizi Troiani S.r.l. i SAP S.r.l.

Zgodnie z przewidywaniami nowa flota autobusów hybrydowych Citaro, podczas użytkowania w na wschód od Tybru podmiejskiej dzielnicy Municipio V w Rzymie, powinna zużywać nawet o 8,5% mniej paliwa w porównaniu z taborami opartymi na konwencjonalnych silnikach wysokoprężnych. A przy okazji Autoservizi Troiani spodziewa się zmniejszenia emisji CO2 nawet o dziesięć ton rocznie, co odpowiada mniej więcej zdolności absorpcyjnej około 2400 drzew na terenie miasta.

Stefano Giordani, prezes i dyrektor generalny Daimler Buses Italy, komentuje ważne partnerstwo z Autoservizi Troiani tymi słowy:– Jest to dla nas naprawdę wielki powód do dumy, że Daimler Buses, dostarczając wysokiej jakości autobusy Mercedes‑Benz Citaro hybrid, ma możliwość wniesienia własnego wkładu w poprawę jakości usług, komfortu i życia na rzymskich przedmieściach. W ramach realizacji tej dostawy otrzymaliśmy również ogromne wsparcie ze strony naszego zakładu produkcyjnego w Niemczech, który przyspieszył dostawy, umożliwiając tym samym terminowe przekazanie pojazdów.

Charakterystyczny wygląd nowych niskopodłogowych autobusów hybrydowych z gwiazdą Mercedesa sprawia, że nie da się ich pomylić z żadnymi innymi pojazdami w ruchu miejskim. Ciemnoczerwony design z białym napisem Autoservizi Troiani od razu rzuca się w oczy. Każdy z 40 trzydrzwiowych autobusów solo Citaro hybrid, liczących nieco ponad 12 metrów długości, może przewozić do 108 pasażerów. Ci mają tu do dyspozycji 26 miejsc siedzących i 82 miejsca stojące. Poczucie komfortu, jakie zapewnia pokład pojazdu, to efekt ogromnej przestronności wnętrza i niesamowicie wygodnych siedzeń. Ręcznie obsługiwana składana rampa ułatwia wsiadanie i wysiadanie pasażerom o ograniczonej sprawności motorycznej. Na platformie dla pasażerów stojących znajduje się również miejsce na wózek inwalidzki.

Zaprojektowane do użytkowania w centrach miast, miejskie autobusy Citaro hybrid to miękkie hybrydy łączące w sobie zalety silników spalinowych i napędów elektrycznych. Sześciocylindrowy silnik wysokoprężny OM 936 h o mocy 220 kW (299 KM) jest połączony z silnikiem elektrycznym generującym moc 14 kW. Jest on w całości napędzany „zieloną” energią i wspomaga silnik spalinowy w fazach wysokiego zapotrzebowania na moc. Podczas hamowania i zwalniania silnik elektryczny przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. Jednostka ta posiada oddzielną sieć 48 V, która zaliczana jest do układów niskonapięciowych, dzięki czemu jest też bezpieczna w obsłudze. Superkondensatory o wysokiej gęstości mocy służą jako magazyn energii w kompaktowym module hybrydowym „supercaps”, który umieszczony jest na tylnej części dachu autobusu, co pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce lecz także zapewnia mu większe bezpieczeństwo w razie zderzenia. Dzięki miękkiemu napędowi hybrydowemu obniża się zużycie paliwa i emisje zanieczyszczeń, co z kolei ma pozytywny wpływ na efektywność ekonomiczną użytkowania i zmniejsza zanieczyszczenie powietrza na przedmieściach włoskiej stolicy.

Liczne innowacyjne systemy bezpieczeństwa i wspomagania służące zapobieganiu kolizji czołowych, wspomaganiu przy wykonywaniu manewru skrętu i utrzymaniu pasa ruchu wspierają kierowcę, a pasażerom zapewniają bezpieczną i komfortową podróż. Oprócz asystenta skrętu Sideguard Assist 2, autobusy Citaro hybrid są również wyposażone w aktywny system wspomagania hamowania Preventive Brake Assist i system monitorowania ciśnienia w oponach TPM (Tyre Pressure Monitoring). System klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej jest w stanie wymienić całe powietrze na pokładzie co trzy minuty. Ponadto, wysokowydajne filtry cząstek stałych z warstwą antywirusową minimalizują ryzyko infekcji w autobusie.

Check Also

Ambasador firmy Apollo

Firma Apollo Tyres wybrała Giancarlo Fisichellę, zwycięzcę trzech wyścigów Formuły 1, na nowego ambasadora marki …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.