60-lecie fabryki w Wörth – jubileusz giganta

Fabryka w Wörth, zajmująca powierzchnię niemal trzech milionów metrów kwadratowych, jest największym na świecie zakładem w sieci produkcyjnej samochodów ciężarowych Mercedes-Benz. Jest również drugim co do wielkości pracodawcą w Nadrenii-Palatynacie, zatrudniającym około 10 tys. pracowników.

60 lat temu na terenie dzisiejszej fabryki samochodów ciężarowych w Wörth trwały intensywne prace – znajdowała się ona wtedy w trakcie budowy. Zaledwie półtora roku po rozpoczęciu prac, 1 października 1963 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy szkielet kabiny. Począwszy od roku 1965 załoga fabryki produkowała kompletne samochody ciężarowe. Dziś są to modele Actros, Arocs i Atego. W Wörth powstają również pojazdy specjalne Mercedes-Benz ‒ Econic, Unimog i Zetros. W 2021 roku rozpoczęła się seryjna produkcja akumulatorowo-elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz eActros, a następnie, w 2022 roku, produkcja drugiej seryjnej ciężarówki elektrycznej – Mercedes-Benz eEconic. Dziennie zakład produkcyjny w Wörth może opuścić nawet 470 samochodów ciężarowych wykonanych według życzenia klienta.

Dr Andreas Bachhofer, menedżer fabryki Mercedes-Benz w Wörth: „Również w przyszłości to ludzie będą stanowić o charakterze tego zakładu. Nasza siła innowacyjności i zaangażowanie na rzecz samochodów ciężarowych Mercedes-Benz są w dużej mierze zasługą załogi. Dlatego podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie zawodowe w dziedzinie technologii przyszłości są dla nas niezbędne. I aby z powodzeniem kształtować tę transformację, konsekwentnie inwestujemy w naszych pracowników, bo to właśnie ich zaangażowania i entuzjazmu potrzebujemy u boku w tym fascynującym czasie”.

Thomas Zwick, przewodniczący rady zakładowej fabryki Mercedes-Benz w Wörth: „Od dziesięcioleci nasz zakład w południowym Palatynacie przechodzi ciągłą przemianę, którą kształtujemy wspólnie! Dzięki nowym produktom powstają nowe profile zawodowe dla pracowników, a wraz z nimi nowe możliwości zawodowe. Naszym punktem oparcia jest solidna i przekonująca wizja przyszłości zakładu, którą uzgodniliśmy z kierownictwem firmy w 2021 roku!”.

W ciągu 60 lat od rozpoczęcia produkcji w Wörth wyprodukowano ponad 4,4 miliona samochodów ciężarowych – w tym około 790 tys. zestawów pojazdów CKD (ang. Completely Knocked Down), które są wysyłane na liczne rynki zamorskie do ostatecznego montażu na miejscu. Jest więc powód do świętowania. W jubileuszowym roku 2023 wokół fabryki i na jej terenie będą miały miejsce różne wydarzenia – m.in. obchody rocznicowe, tradycyjny dzień rodzinny, w którym pracownicy mogą zwiedzać fabrykę wraz ze swoimi rodzinami, a także kawiarenka adwentowa i koncert bożonarodzeniowy. Kulminacją obchodów ma być zaplanowana na jesień uroczystość.

Check Also

Spotkanie Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych TRANS z reprezentacją Ministerstwa Infrastruktury

10 czerwca 2024 roku, w Hotelu Korona w Rybniku odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Przewoźników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.