Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zakończyły testy zeroemisyjnego autobusu Yutong U12

Testy autobusu modelu U12 rozpoczęły się 15 maja 2023 roku. Zaplanowane na rok miały na celu sprawdzenie parametrów technicznych jak również walorów użytkowych na wielu trasach komunikacji miejskiej w stolicy. W tym okresie MZA w Warszawie sprawdzały zasięgi jak również walory użytkowe autobusu w różnych warunkach natężenia ruchu, obłożenia linii. Bardzo ważnym parametrem był wpływ panujących w różnych porach roku temperatur.

W trakcie tych testów całkowicie zeroemisyjny Yutong U12 pokonał na warszawskich trasach 79.700 km. W rekordowym dniu przejechał w trakcie dziennej zmiany 403 km zużywając średnio 0.63 kWh/km. Po zakończeniu zmiany stan baterii wynosił znakomite 21%. Średnie zużycie energii z rocznych testów wyniosło 0.89 kWh/km.

Warszawa jest polskim liderem w zakresie inwestycji w zeroemisyjny transport, plasuje się także w ścisłej czołówce europejskich stolic pod względem rozwoju elektromobilności. Warszawa dysponuje rozbudowanym systemem komunikacji miejskiej z bardzo nowoczesnym, zróżnicowanym taborem. Przekazując Yutonga U12 na roczne testy stanęliśmy przed bardzo ambitnym wyzwaniem, które chętnie podjęliśmy. Całkowicie zeroemisyjny Yutong U12 potwierdził swoje wysokie parametry eksploatacyjne w różnorodnych warunkach – powiedział Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Zeroemisyjny autobus Yutong U12 wyróżnia nawet 400-kilometrowy zasięg na jednym ładowaniu, osiągany dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności oraz rekuperatorowi energii – umożliwiającemu odzyskiwanie jej podczas hamowania, co ma szczególne znaczenie w warunkach miejskich. Yutong U12 posiada również najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. Tak zaawansowane rozwiązania znacznie wykraczają ponad rynkowe standardy wyposażenia elektrycznych autobusów. Jego przyciągająca uwagę stylistyka została doceniona nagrodą Busworld Design Award podczas Busworld Europe. Busnex Poland po raz pierwszy zaprezentował Yutonga U12 w 2022 roku na deskach Nowego Teatru w Warszawie.

O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Konstrukcja autobusu jest niskopodłogowa, odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Yutong U12 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit, zestaw kamer z 360-stopniowym widokiem oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już 140 autobusów elektrycznych dla 22 samorządów z 8 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Check Also

eActros 400 – wspólny projekt firm Daimler Truck Polska i GT Trailers

17 maja w siedzibie firmy GT Trailers w Kurzniach odbyło się uroczyste przekazanie nowego pojazdu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.