Scania zamawia zieloną stal

Umowa z H2 Green Steel przewiduje, że pojazdy ciężarowe Scania będą powstawały z wykorzystaniem zrównoważonego materiału. Pierwsze zamówienie Scania na zieloną stal to ważny krok w kierunku dekarbonizacji łańcucha dostaw firmy.

Początkowa umowa z H2 Green Steel zapewni Scania stal produkowaną w sposób zrównoważony do budowy pojazdów ciężarowych. Produkcja rozpocznie się w nowym zakładzie H2 Green Steel w Boden w północnej Szwecji w 2025 r., a dostawy materiału zaplanowano na 2027 r.

Umowa jest ważnym elementem ambitnej strategii Scania mającej na celu wyeliminowanie przez firmę głównych źródeł emisji CO2 w swoim łańcuchu dostaw do 2030 r., obejmującej użycie w produkcji w 100% ekologicznej stali, 100% zielonych akumulatorów, 100% ekologicznego aluminium oraz 100% ekologicznego żeliwa.

Kolejnym ważnym działaniem Scania jest partnerstwo w ramach Koalicji First Movers, która zachęca firmy do zwiększania zakupów produktów niskoemisyjnych w obszarach trudnych do dekarbonizacji. Nowa umowa z H2 Green Steel pozwoli Scania na wywiązanie się ze zobowiązania wobec Koalicji, dotyczącego zakupu znacznych ilości zielonej stali. Do wyprodukowania pojazdu ciężarowego zużywa się około czterech ton stali – istnieje zatem znaczny potencjał pozytywnego wpływu na klimat wynikający z zastosowania zielonej stali.

Dzięki temu zamówieniu od naszego partnera strategicznego – H2 Green Steel, konsekwentnie ograniczamy wpływ łańcucha dostaw Scania na klimat – mówi Anders Williamsson, wiceprezes wykonawczy, szef działu badań i rozwoju oraz zakupów w Scania.

Scania wspierała nas od pierwszego dnia. Nie tylko pomagając w tworzeniu możliwości dla wykorzystania zielonej stali, ale także jako wczesny inwestor kapitału zalążkowego. Ich wsparcie i partnerstwo w tworzeniu propozycji wartości, znacznie przyczyniły się do nadania kształtu naszym strategiom wejścia na rynek. Scania to pionier w zakresie zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma w swoim sektorze wyznaczyła cele środowiskowe oparte na naukowych podstawach, zgodnie z porozumieniem paryskim. Obecnie wszyscy nasi klienci, którzy myślą o przyszłości, robią to samo – mówi Mark Bula, dyrektor handlowy Boden Steel w H2 Green Steel.

Strategia i cele dekarbonizacji łańcucha dostaw obejmują początkowo produkcję Scania w Europie, ale będą stopniowo rozszerzane na produkcję w Chinach i Ameryce Łacińskiej.

Check Also

Nowość od Mio: kamera MiVue 935W – nowa era nagrywania w 4K

Na polski rynek trafiła kolejna nowość od Mio, czołowego producenta kamer samochodowych – to Mio …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.