Spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Litwy

Bieżąca współpraca dwustronna, stan prac nad wspólnie realizowanymi kolejowymi i drogowymi projektami transportowymi oraz zagadnienia związane z relacją obu państw z Ukrainą w kontekście transportowym to kwestie poruszone podczas spotkania ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka z ministrem transportu i komunikacji Litwy Mariusem Skuodisem.

Najważniejszym tematem rozmów polsko-litewskich było jednak funkcjonowanie umowy liberalizującej transport drogowy między Ukrainą a Unią Europejską, która doprowadziła do zachwiania równowagi na rynku unijnych przewozów drogowych. Pierwsze spotkanie ministrów odpowiedzialnych za transport Polski i Litwy po utworzeniu nowego rządu odbyło się 5 lutego 2024 r. w Warszawie.

Mam nadzieję, że nasza współpraca otworzy nowy rozdział relacji i będzie okazją nie tylko do kontynuacji dobrych wzajemnych stosunków, ale pozwoli też nadać im zupełnie nową dynamikę, otwierając nowe możliwości we wzajemnych relacjach – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Zanim szefowie resortów odpowiedzialnych za transport Polski i Litwy poruszyli kwestie realizowanych wspólnie transgranicznych projektów transportowych, minister Dariusz Klimczak omówił skutki funkcjonującej od połowy 2022 r. umowy liberalizującej transport towarów między Unią Europejską i Ukrainą. Umowa ta doprowadziła do zaburzenia równowagi na rynku unijnych przewozów drogowych, powodując niekontrolowane straty polskich przewoźników i ich protest na granicy polsko-ukraińskiej. Minister Dariusz Klimczak poinformował swojego litewskiego odpowiednika o przekazaniu przez stronę polską Komisji Europejskiej stosownych propozycji zmian, przygotowanych z uwzględnieniem szeregu postulatów polskich przewoźników. Zaznaczył również, że strona polska jest w stałym kontakcie w tej sprawie ze stroną ukraińską, która wyraziła otwartość na rozmowy. Minister dodał, że w przypadku przedłużenia stosowania tej umowy, zasadne jest takie jej dostosowanie, które z jednej strony pozwoli na zabezpieczenie interesów przewoźników UE i przywrócenie równowagi na rynku, z drugiej zaś zapewni stabilne wykonywanie przewozów kluczowych ładunków, przyczyniając się do dalszego wsparcia Ukrainy. Szefowie resortów odpowiedzialnych za transport Polski i Litwy poruszyli również kwestie realizowanych wspólnie transgranicznych projektów transportowych, przede wszystkim drogowego szlaku Via Baltica, kolejowej linii Rail Baltica oraz obsługi pasażerskiego połączenia kolejowego Warszawa–Kowno–Wilno na odcinku Białystok–Kowno. (PAP)

Check Also

Spotkanie Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych TRANS z reprezentacją Ministerstwa Infrastruktury

10 czerwca 2024 roku, w Hotelu Korona w Rybniku odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Przewoźników …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.