Home / szczegoly-numeru

szczegoly-numeru

Humor

Zmiany w wyglądzie nad­wozia TGX są w dużej mie­rze następstwem uspraw­nień dokonanych na bazie doświadczeń zebranych przez długie lata produkcji i eksplo­atacji poprzednich MAN-ów.

 

Widoczność zza kółka jest zasługą nowych lusterek wstecznych, ale także szerokiego zakresu regulacji koła kierownicy i fotela umożliwiających zajęcie optymalnej pozycji. Prawe lusterko można automatycznie obrócić o ok. 60 stopni uzyskując widoczność na ogon naczepy podczas cofania. Mediasystem MAN w wersji profesjonalnej łączy wszystkie funkcje high-end nowoczesnego systemu multimedialnego. Wysokiej jakości 12,3-calowy kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości HD ze znacznie ograniczonymi refleksami zapewnia możliwość szybkiego i bezpiecznego odczytywania podczas jazdy wyświetlanych informacji, a podczas przerw może być wykorzystywany do odtwarzania filmów. Możliwe jest również wyświetlanie rozszerzonych informacji po prawej stronie ekranu lub prezentacja dwóch obrazów z kamer (tzw. split screen).

Od redakcji

Trzy lub cztery tygodnie temu przed biuro naszej redakcji podjechał trzyosiowy TGA. Jego kierowca, jak się po krótkiej rozmowie okazało, od dwóch tygodni nie był w swoim domu, mimo że jeździ głównie po kraju. Na brak pracy nie narzekał, ale ograniczenia związane z pandemią utrudniły mu dostęp do ciepłych posiłków w trasie. Szoferski jadłospis urozmaica sobie, wykorzystując kuchenkę mikrofalową oraz mrożonki kupowane w przydrożnych marketach.

Transport międzynarodowy w przeciwieństwie do krajowego zmniejszył obroty, jak informują niektórzy operatorzy systemów telematycznych. Otwarcie gra­nic ożywiło ruch ciężarówek, a znawcy rynku zapowiadają wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe. Pierwszy zareagował MAN, zachwalając paliwooszczędność nowego modelu oraz bogate wyposażenie jego kabiny. Nowe produkty oferują producenci zabudów, zachęceni m.in. zapowiedzią niemieckiej komisji parlamentarnej ds. transportu przedłużenia zwolnienia ciężarówek na gaz z opłat za przejazdy autostradami. Pierwszy w Polsce niskopodwoziowy tandem napędzany LNG prezentujemy w rubryce Nowości. Niemcy nadal dyskutują nad karaniem za rozmowy przez CB-Radio w trakcie jazdy z użyciem „gruszki”. Najprawdopodobniej obowiązek używania zestawów głośnomówiących, który miał wejść od 1 lipca br. na niemieckich drogach zostanie odroczony, ale mimo wszystko zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

A sprzedaż ciężarówek nieco wzrosła, ale jesz­cze w marcu spadki w sprzedaży ciągników siodłowych wyniosły prawie 70% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Przyszłość będzie należeć do transportowców inwestujących w niskoemisyjny tabor oraz posługujących się systemami telematycznymi. Przykład takich rozwiązań przedstawiamy w naszej Prezentacji, której głównym tematem jest Actros. Ten sam model został wybrany przez Was „Ciężarówką Roku 2020 w Polsce”. Gratulując Mercedesowi, zachęcamy do wypróbowania działania systemów takich jak ADA lub MirrorCam, które dają przedsmak prowadzenia autonomicznego trucka. Specjalnych rekomendacji nie potrzebuje Port Torzym, który dzięki Waszym głosom zdobył tytuł „Stacja Paliw – Miejsce Przyjazne Kierowcom”. Zapraszamy do udziału w kolejnym naszym konkursie, tym razem przeznaczonym dla dzieci: „Mój Tata kierowca zawodowy” (szczegóły s. 51). Ciekawe, co powiedzą o kierowcach rysunki wykonane przez ich pociechy, bo jak dotąd na łamach „Polskiego Trakera” oni sami wypowiadali się na swój temat.

Aktualności

Branża przeciw COVID-19

Przestój na rynku samochodów użytkowych skłonił niektórych producentów i ich przedstawicielstwa do zaangażowania się w działania na rzecz walki z koronawirusem.

Iveco Poland

Spółka Iveco Poland zakupiła i prze­kazała 790 polipropylenowych kom­binezonów ochronnych zapewniają­cych ochronę całego ciała. Będą one wykorzystywane przez personel medyczny każdego szczebla, pełniący służbę na oddziałach z wy­krytymi przypadkami koronawirusa. Środki ochrony zostały przekazane do trzech warszawskich szpitali.

DKV rozdaje kierowcom zestawy ochronne

DKV Euro Service przy wsparciu Polskiej Unii Transportu prowadzi kampanię wręczania zestawów ochronnych kierowcom aut ciężarowych. W skład zestawu wchodzą: maseczki, płyn dezynfekujący i rękawiczki.

Volvo Trucks mówi kierowcom: „Dziękuję!”

Volvo Trucks Polska we współpracy z Henkel Polska przygotowuje zestawy kosmetyków do higieny osobistej, które wkrótce trafią do kierowców. To już kolejna, po lunch boxach oraz kawie na granicy, akcja producenta samochodów ciężarowych. Te drobne gesty to wyraz podziękowania dla bohaterów tych wyjątkowych czasów.

Mercedes-Benz Stuttgart

Mercedes-Benz ogłasza gotowość do pomocy – pandemia COVID-19 dotyka nas wszystkich. Grupa zaoferowała więc wsparcie przy produkcji sprzętu medycznego. Za pomocą drukarek 3D można wytwarzać pojedyncze elementy, pilnie potrzebne w technologii medycznej z powodu panującej pandemii COVID-19.