Unimog – gotowy na każde wyzwanie

Specjalistyczny pojazd Unimog U5023 to jednostka o wysokiej dzielności terenowej, dlatego najlepiej sprawdza się tam, gdzie inne samochody mogą mieć problem ze sprawnym poruszaniem się, a zadania są poważne lub wręcz krytyczne. Do takich z pewnością należą wszelkie akcje straży pożarnej. Jednostki OSP w Polsce mają różne wyposażenie, nie zawsze umożliwiające niezawodność w trudnym terenie.

Jednocześnie działający w nich strażacy rzadko mają okazję ćwiczyć swoje umiejętności w zakresie jazdy offroad. Tymczasem umiejętności te mogą decydować o ocaleniu ludzkiego życia i mienia, bo podczas akcji liczy się czas i nie ma tu miejsca na naukę czy opóźnienia z powodu trudnego dojazdu. Z tego względu Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Ochotniczych Straży Pożarnych zapoczątkowała innowacyjny, bezpłatny program szkoleń dla strażaków „Bezpieczna jazda wozami pożarniczymi w trudnym terenie”, realizowany w całej Polsce przez profesjonalnych instruktorów.

Daimler Truck Polska zdecydował się dodatkowo wesprzeć jej działania i w ramach współpracy podczas dwóch szkoleń: 22 kwietnia w Krośnie Odrzańskim oraz 29 kwietnia w Górze Kalwarii zaprezentował strażakom możliwości Unimoga.

Na największym w Polsce terenie offroadowym Poligonu 4×4 Offroad Park w Górze Kalwarii, strażacy z 14 okolicznych jednostek mieli w ramach szkolenia możliwość praktycznego zmierzenia się z utrudnieniami przygotowanymi na specjalnych modułach. Wśród nich znalazła się jazda po kamieniach, płytach, w wodzie, na równoważni, w piachu i glinie oraz oczywiście na wzniesieniu. Wszystkie te przeszkody pokonywał również demonstracyjny Unimog U5023 z Ryszardem Górskim z Mercedes-Benz TruckTraining za kierownicą.

Nasz projekt jest pomyślany jako wsparcie dla strażaków, którzy bardzo często mają do czynienia z trudnym terenem, gasząc pożary lasów, łąk lub obiektów na terenach wiejskich – wyjaśnia Dominik Komorowski z Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie OSP. – Szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne
i praktyczne, podczas których uczymy obsługi napędów 4×4 i systemów wspomagających jazdę, zasad prowadzenia w zróżnicowanym terenie, wykorzystania zmiany ciśnienia powietrza w oponach przy pokonywaniu przeszkód, a także umiejętności obsługi wyciągarek, podnośników i innego sprzętu terenowego. Unimog jest pojazdem, który w terenie nie ma sobie równych, dlatego cieszymy się, że Daimler Truck Polska zdecydował się nam pomóc i zaprezentować jego niezwykłe możliwości. Mamy też nadzieję na kontynuowanie tej współpracy przy kolejnych szkoleniach
.

Check Also

Ambasador firmy Apollo

Firma Apollo Tyres wybrała Giancarlo Fisichellę, zwycięzcę trzech wyścigów Formuły 1, na nowego ambasadora marki …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.