Mercedes-Benz eCitaro G dla MPK Wrocław

Wrocław to kolejne miasto, które zdecydowało się na rozpoczęcie elektromobilnej drogi z produktami z najwyższej, technologicznej półki autobusów miejskich z napędem elektrycznym i zamówiło 13 szt. Mercedes-Benz eCitaro G.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dokonał uroczystej prezentacji pierwszego egzemplarza Mercedes-Benz eCitaro G i symbolicznie wprowadził te modele na ulice stolicy Dolnego Śląska.

Do zalet modelu eCitaro G należy zarządzanie termiką magazynów energii zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Układ zarządzania temperaturą baterii jest w pełni zintegrowany z inteligentnym i automatycznym system sterowania temperaturą  wnętrza w autobusie. Silniki eCitaro G zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi typu NMC (baterie niklowo-manganowo-kobaltowe) o łącznej mocy do 490 kWh. Mają one budowę modułową: akumulatory zostały podzielone na pięć modułów, z których każdy dostarcza około 98 kWh. Operatorzy transportu publicznego mogą dostosować swoją strategię użytkowania i ładowania pojazdów do swoich indywidualnych potrzeb dzięki dużej pojemności zastosowanych baterii.

Zintegrowany system ogrzewania i klimatyzacji z pompą ciepła oparty jest na czynniku chłodniczym CO2. Zapewnia najwyższą efektywność energetyczną i pozwala na zaoszczędzenie do około 40 % energii w stosunku do klasycznych układów. Ciepło odprowadzane z urządzeń elektrycznych i baterii wykorzystywane jest w systemie ogrzewania i klimatyzacji autobusu.

Maksymalną energooszczędność zapewnia też elektrohydrauliczny układ kierowniczy Inteligent Eco Steering. System AVAS ostrzega przechodniów o nadjeżdżającym, cichym pojeździe, a system detekcji zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. Optymalne naładowanie baterii zapewnia system szybkiego ładowania pantografowego i system plug-in.

Konstrukcję bazową dla eCitaro dostarczył model Citaro, który za sprawą blisko 60 000 sprzedanych egzemplarzy jest absolutnym bestsellerem wśród autobusów miejskich na świecie. Do dziś zjechało z linii produkcyjnej w Mannheim ponad 1000 sztuk elektrycznej wersji tego modelu – Mercedes-Benz eCitaro.

Autobusy z gwiazdą są znane od lat mieszkańcom Wrocławia. Nowe, elektryczne wersje pojazdów podtrzymują wysoki standard podróżowania oferując nadal m.in. ergonomiczny rozkład siedzeń i poręczy, miejsca na wózki dziecięce oraz wózek inwalidzki, klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej z licznymi monitorami wewnątrz pojazdu, kasowniki z funkcją biletomatu i płacenia kartą, a także porty USB do ładowania smartfonów.

W autobusach zamontowano system pętli indukcyjnej, służący wzmacnianiu dźwięku zapowiedzi głosowych dla osób słabo słyszących. Osoby używające aparatów słuchowych, korzystają z wzmocnienia głośności zapowiedzi bez dodatkowych urządzeń i jakichkolwiek dodatkowych działań w swoim aparacie słuchowym.

Check Also

Nowość od Mio: kamera MiVue 935W – nowa era nagrywania w 4K

Na polski rynek trafiła kolejna nowość od Mio, czołowego producenta kamer samochodowych – to Mio …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.