10 wodorowych Solarisów dla Górnej Bawarii

Busreisen Ettenhuber GmbH oraz Martin Geldhauser GmbH & Co KG., dwie prywatne, prowadzone rodzinnie firmy przewoźników autobusowych z Bawarii, w kwietniu ubiegłego roku zamówiły łącznie 10 Solarisów Urbino 12 hydrogen. Wszystkie pojazdy są już u klientów. Te supernowoczesne autobusy
wzbogacą bezemisyjny transport publiczny w rejonach Monachium i Ebersberg.

W porozumieniu z okręgami Monachium i Ebersberg oraz monachijskim zarządem transportu (MVV) ustalono, że pojazdy będą używane na różnych trasach, tak, aby w ramach projektu pilotażowego zebrać jak najszersze doświadczenia w zakresie długości tras, warunków pogodowych, wykorzystania zdolności przewozowych i wielu innych zmiennych. Ma to służyć stałemu optymalizowaniu operacji przewozowych.
Pojazdy dla Geldhauser i Ettenhuber mają bliźniaczą specyfikację. Napędzane są osią z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. W każdym autobusie zamontowano ultranowoczesne zestawy ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór jest magazynowany w pięciu zbiornikach o łącznej pojemności 1560 litrów. Dzięki zastosowanej technologii autobusy mogą pokonać na pojedynczym tankowaniu minimum 350 km. Wodorowe Solarisy wyposażone są w stosunkowo niewielką baterię trakcyjną Solaris High Power, której zadaniem jest wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Aby jeszcze bardziej wspierać bezpieczną jazdę, wodorowce dla przewoźników z Górnej Bawarii zostały wyposażone w MobilEye Shield+. To system umożliwiający monitorowanie obszarów, które znajdują się w tzw. martwej strefie. W sytuacji, gdy w tym obszarze znajdzie się pieszy lub rowerzysta, system ostrzeże kierowcę, zarówno poprzez sygnały akustyczne, jak i świetlne. Przewoźnicy zdecydowali się również na wsparcie zdalnej diagnostyki autobusów, w postaci nowoczesnego systemu eSConnect. Program pomaga optymalizować działanie floty, zwiększając dostępność pojazdów, ograniczając czas przestoju autobusów i unikając niepotrzebnych powrotów pojazdów do zajezdni.

Autobusy zostaną wprowadzone do regularnej eksploatacji jesienią tego roku, kiedy dostępne będą stacje tankowania wodoru, powstające obecnie w zajezdniach Geldhauser i Ettenhuber. Stacje będą zaopatrywane w zielony wodór, produkowany wyłącznie z energii odnawialnej w Pfeffenhausen koło Landshut.

Współpraca firmy Solaris z każdym z przewoźników sięga 2004 roku. W tym czasie producent dostarczył do przewoźnika Ettenhuber ponad 130, a do operatora Geldhauser 60 autobusów. Teraz rodzinnie prowadzone firmy rozpoczynają nowy etap, związany z wdrażaniem technologii wodorowej.
W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie tym bezemisyjnym rozwiązaniem. Firma Solaris jest europejskim liderem w segmencie autobusów wodorowych. Dostawy i zawarte umowy objęły łącznie
już 350 autobusów wodorowych.

Na zdjęciu, od lewej: Josef Ettenhuber (Dyrektor Zarządzający firmy Ettenhuber), Rolf Oneis
(przedstawiciel Solaris Deutschland), Tomasz Biskup (kierownik warsztatu w firmie Ettenhuber)

Check Also

eActros 400 – wspólny projekt firm Daimler Truck Polska i GT Trailers

17 maja w siedzibie firmy GT Trailers w Kurzniach odbyło się uroczyste przekazanie nowego pojazdu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.