Milionowy silnik z fabryki Mercedesa w Jaworze

•  Z taśmy produkcyjnych fabryki Mercedesa w Jaworze zjechał milionowy silnik

•  Uruchomiona w 2019 roku fabryka jest pierwszym zakładem produkującym silniki Mercedesa  poza Niemcami

•  „Smart factory” w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju

Uruchomiony w 2019 roku na Dolnym Śląsku zakład wyprodukował do stycznia br. milion wysoko zaawansowanych technologicznie i wydajnych czterocylindrowych silników konwencjonalnych (diesel i benzyna), które z Jawora są eksportowane do fabryk Mercedesa na świecie. Silniki „Made in Jawor” napędzają niemal wszystkie modele Mercedesa, od Klasy A, CLA, GLA i B po Klasę C, GLC, E i S.

Jawor jest jedyną w Europie fabryką silników Mercedesa zlokalizowaną poza Niemcami. Inteligentna fabryka, pracująca na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju, zatrudnia obecnie ponad 1600 osób, a udział kobiet w załodze jest rekordowo wysoki (46% przy średniej dla tego typu zakładów na poziomie 15 proc.). Zaprojektowana jako zakład neutralny pod względem emisji CO2, zaopatrywana jest w energię odnawialną z pobliskiej  farmy wiatrowej, natomiast energia cieplna pochodzi z biomasy i (śladowych ilości) gazu.

– Jestem dumny z jakości naszych silników, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy Mercedesa. Mamy tu kompetentną i zaangażowaną załogę i można powiedzieć, że wspólnie zwiększamy bilans polskiego eksportu. Silniki „Made in Poland” trafiają do naszych fabryk na całym świecie. – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem. – Milion samochodowych serc z Jawora to dowód na to, że mamy w Polsce managerów i pracowników, którzy są w stanie spełnić najwyższe wymagania technologiczne i produkcyjne – dodaje.

Fabryka w Jaworze produkuje też  baterie elektryczne do hybryd plug-in i aut czysto elektrycznych, m.in. dla Klasy C, E i S oraz EQA i EQB. Łącznie inwestycje Mercedesa w Jaworze to ponad miliard Euro.

Koncern przygotowuje się do kolejnej inwestycji w Jaworze o wartości ponad miliarda Euro. Będzie to fabryka czysto elektrycznych lekkich aut dostawczych.

– W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA. – mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Planowana fabryka elektrycznych lekkich aut dostawczych to kolejny krok Mercedesa w kierunku elektro mobilności i reorganizacji całej sieci produkcji w segmencie pojazdów dostawczych.

Check Also

TomTom dostarczy innowacyjną nawigację dla globalnej linii BMW Motorrad

Amsterdam, Niderlandy, 19.06.2024 r. – TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.