DAF Trucks w 2023 roku

Holenderski producent pojazdów ciężarowych osiągnął rekordowy wynik 69,8 tys. zbudowanych sztuk i zdobył status lidera rynku w aż pięciu europejskich krajach.
W 2023 r. firma DAF przygotowała się do produkcji w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych, otwierając w Eindhoven nowoczesny zakład o powierzchni 5 tys. m2 zajmujący się montażem tego typu ciężarówek. Wkrótce po tym przełomowym momencie wprowadzono do użytku wieloosiowe pojazdy XD i XF, w tym szeroką gamę pojazdów Construction.
Nowa generacja została uzupełniona przez modele XB i XB Electric do dystrybucji miejskiej (bez emisji spalin). Potwierdzeniem sukcesu nowej generacji było wyprodukowanie 50-tysięcznego pojazdu ciężarowego z tej kategorii.
Nagrody
Nowy model DAF XF 450 zwyciężył w trzech niemieckich testach porównawczych z udziałem wielu marek, wyróżniając się najlepszą w swojej klasie oszczędnością paliwa i niską emisją CO2. W rezultacie XF otrzymał tytuł „Green Truck 2023” i zdobył Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój. Ponadto model DAF XF 450 zwyciężył w konkursie „European Truck Challenge”, pokonując konkurencję pod względem łącznego zużycia oleju napędowego i płynu AdBlue, a także poziomu komfortu.
Rekordowa produkcja 69 800 pojazdów ciężarowych
W zeszłym roku firma DAF wyprodukowała w Eindhoven i Leyland łącznie ponad 69,8 tys. pojazdów, co stanowi nowy rekord produkcji. W 2023 roku zjechało z linii produkcyjnej 57,9 tys. średnich i ciężkich pojazdów ciężarowych CF, XD, XF, XG i XG+ (56,1 tys. w 2022 r.) oraz 11,9 tys. pojazdów dystrybucyjnych LF i XB (podobnie do 2022 r.).
Lider rynku w pięciu europejskich krajach
Marka DAF utrzymała wiodącą pozycję na rynku pojazdów ciężkich w Wielkiej Brytanii (28,8%), Holandii (31,2%), Belgii (20,2%), na Węgrzech (23,1%) i w Bułgarii (22,2%). Ponadto była wiodącą marką importową w Niemczech. W całej Europie holenderski producent odnotował 15,6% udziału w rekordowym rynku obejmującym około 343 tys. sztuk.
W segmencie średnim firma DAF uzyskała udział w rynku na poziomie 9,1% i utrzymała swoją wiodącą pozycję na rynku brytyjskim (36,6%). 
Sprzedaż poza Europą 
W zeszłym roku firma DAF sprzedała ponad 7500 pojazdów ciężarowych poza Unią Europejską i ustanowiła nowy rekord dostaw w Australii, Nowej Zelandii i RPA. Z kolei w Kolumbii DAF jest obecnie liderem segmentu pojazdów z kabiną umieszczoną nad silnikiem.
DAF Components 
Firma DAF Components dostarczyła ponad 1850 silników PACCAR czołowym producentom autokarów, autobusów i pojazdów specjalistycznych na całym świecie. Nowe silniki PACCAR MX-11 i MX-13 do autokarów i autobusów zaprezentowano na międzynarodowej wystawie Busworld w Brukseli. Zmodernizowane układy napędowe wyznaczają standardy w dziedzinie oszczędności paliwa i — dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu przy niskich obrotach silnika — komfortu pasażerów.
Doskonała obsługa
Najwyższy poziom obsługi klienta DAF jest wspierany przez szeroką gamę produktów i usług. Firma PACCAR Parts Europe otworzyła rekordową liczbę 27 nowych sklepów TRP w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Ponadto firma DAF rozpoczęła budowę nowego, przyjaznego dla środowiska centrum dystrybucji PACCAR Parts, które zapewnia dostawy wiodących w branży części do dealerów i klientów DAF-a w Niemczech, Szwajcarii i we wschodniej części Francji. W 2023 roku firma DAF Trucks osiągnęła również kamień milowy w postaci 250 000 umów na naprawy i serwis DAF MultiSupport. Do końca roku ponad 1200 flot transportowych skorzystało z europejskiego programu usług dla flot PACCAR Parts Fleet Services oferującego stałe ceny części i ujednolicone fakturowanie w całej Europie.
DAF w 2024 r.
– Szacuje się, że w 2024 r. liczba rejestracji pojazdów ciężarowych o masie powyżej 16 ton na europejskim rynku wyniesie od 260 000 do 300 000 — twierdzi Harald Seidel, prezes DAF Trucks N.V. – Dzięki naszym wiodącym w branży pojazdom ciężarowym i najwyższej klasy usługom, a także wspaniałemu zespołowi i profesjonalnym dealerom jesteśmy gotowi na kolejny krok w kierunku sukcesu.

Check Also

TomTom dostarczy innowacyjną nawigację dla globalnej linii BMW Motorrad

Amsterdam, Niderlandy, 19.06.2024 r. – TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.