ORLEN Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga – po zakładzie w Trzebini – dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
Od początku 2025 roku każde laboratorium wodorowe będzie zobligowane do uzyskania akredytacji na wykonywanie badań parametrów jakościowych wodoru oraz pobierania jego próbek. Jako pierwsza otrzymała je Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini, wchodząca w skład ORLEN Laboratorium. Tymczasem, już druga należąca do tej spółki placówka, zlokalizowana na terenie zakładów Anwil S.A. we Włocławku, spełniła wszelkie wymagania ustawodawcy.
Jesteśmy już w pełni przygotowani do realizacji kompleksowych badań jakości wodoru automotive w trzech technikach: chromatografii gazowej, chromatografii cieczowej oraz technologii wagowej. Dysponujemy światowej klasy sprzętem i zespołem doskonałych specjalistów, co jest o tyle ważne, że wykorzystywane w branży motoryzacyjnej wodorowe paliwo musi spełniać najwyższe standardy jakości i czystości na poziomie 99,999 proc.– tłumaczy Anna Myzia, dyrektor Laboratorium Tworzyw i Nawozów we Włocławku, ORLEN Laboratorium.
ORLEN Laboratorium w zakładach Anwil we Włocławku to kluczowy element tworzącego się innowacyjnego hubu wodorowego, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg oczyszczonego wodoru na godzinę. W ramach tej inwestycji powstaje instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania – zarówno dla ciężarówek i autobusów, jak i samochodów osobowych. Ten hub, podobnie jak inne tego typu strefy powstające na terenie całego kraju (Mazowsze, Podkarpacie czy Bursztynowa Dolina Wodorowa na Pomorzu), będzie również miejscem koncentracji przedsiębiorstw, których działalność wiąże się z pracami nad pozyskiwaniem i wykorzystywaniem „paliwa przyszłości”.
Choć wodór jest wykorzystywany w szeroko pojętej energetyce od kilku dekad, to jego zastosowanie w transporcie – zarówno publicznym, jak i indywidualnym – jest rozwiązaniem innowacyjnym. Wierzymy, że Polska posiada wystarczający potencjał – ekonomiczny, technologiczny, kompetencyjny – aby stać się jednym z globalnych liderów w rozwijaniu technologii wodorowych dla różnego typu pojazdów – podkreśla Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych ORLEN.
Nasz kraj jest dziś trzecim na kontynencie i piątym w świecie producentem wodoru „szarego”, wykorzystywanego m.in. przy konwersji ropy, czy produkcji nawozów. Jest on jednak produkowany z gazu ziemnego, czyli paliwa kopalnego. Tymczasem cele, stawiane przez Unię Europejską, wiążą się z produkcją wodoru odnawialnego, czyli „zielonego”. Przy jego powstawaniu emisja dwutlenku węgla musi być trzykrotnie niższa, niż ta generowana przy pozyskiwaniu wodoru „szarego”. Strategia europejska zakłada, że do 2030 r. w krajach członkowskich UE ma być wykorzystywanych nawet 20 mln ton wodoru odnawialnego.
Główna szansa do wykorzystania „zielonego” wodoru to transport ciężki: ciężarówki, pociągi, ale także transport miejski, gdzie szczególnie ważne jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dlatego dysponujemy już dwoma własnymi laboratoriami wodorowymi, aby mieć pełną kontrolę nad jakością produkcji. Przetestowaliśmy cały łańcuch dostaw i dzisiaj jesteśmy gotowi na komercyjne dostawy wodoru do naszych klientów na kolejnych stacjach – dodaje Grzegorz Jóźwiak.
ORLEN realizuje projekt budowy sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w naszym regionie Europy. W ramach tego projektu w Polsce powstanie 57 takich stacji, na Słowacji – 26, w Czechach – 28.
Z kolei, w ramach kompleksowego planu „Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland”, rozwiązania wodorowe zostaną wdrożone w dużych miastach, służąc ograniczeniu emisji i przejściu na nisko- i zeroemisyjne rozwiązania w komunikacji publicznej.
Ta inicjatywa ma już pierwsze sukcesy: w Poznaniu działa stacja tankowania wodoru, obsługująca dziennie 25 miejskich autobusów (w przyszłości do 34), dysponująca dużymi magazynami paliwa i trzema niezależnymi kompresorami. Po pierwszym kwartale 2024 roku zostanie ona komercyjnie udostępniona wszystkim kierowcom wodorowych pojazdów. Niedługo po niej, podobny obiekt zostanie oddany do użytku w Katowicach. Ogółem, pakiet inwestycji Grupy ORLEN w „paliwo przyszłości” do 2030 roku jest szacowany na ok. 7,4 mld zł.
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych ambitnych i innowacyjnych projektów są właśnie laboratoria, badające wodór dla potrzeb motoryzacji, testujące jakość i bezpieczeństwo każdej dostawy tego niskoemisyjnego paliwa. Te z kolei będą potrzebować profesjonalnej i doświadczonej kadry inżynierów, naukowców, chemików i ekspertów od logistyki, której kuźnią jest właśnie Akademia Wodorowa ORLEN – wyjaśnia Grzegorz Jóźwiak.
Inwestowanie i rozwijanie kompetencji w zakresie niskoemisyjnych źródeł wodoru transportowego oraz jego pochodnych, jak paliwa syntetyczne, to element budowania konkurencyjności polskiej gospodarki na kolejne dekady. Możliwość pozyskiwania i wykorzystywania >>zielonego<< H2 w oparciu o własne kadry i technologie oznacza nowe zamówienia dla polskich zakładów przemysłowych, dostawców i podwykonawców, a finalnie – dodatkowe, miliardowe zyski dla budżetu naszego kraju – podkreśla Wioletta Górska-Włodarczyk, kierownik Działu Rozwoju i Badań w ORLEN Laboratorium.
Źródło: PAP MediaRoom

Check Also

Ambasador firmy Apollo

Firma Apollo Tyres wybrała Giancarlo Fisichellę, zwycięzcę trzech wyścigów Formuły 1, na nowego ambasadora marki …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera aby nie ominęła Cię żadna nowość ze świata dużych samochodów.